Proiect didactic
Data
Clasa : a VI-a A
Disciplina Limba si literatura romana
Subiectul D-l Goe de I. L. Caragiale
Tipul lectiei caracterizare de personaj literar
Obiective
Specifice
elevii trebui sa exprime, cu cuvinte proprii, ideile transmise de autor prin mesajul operei;
sa identifice cauzele comportamentului lui Goe si efectele asupra medi 515d36f ului cu care vine in contact.
Demonstrabile:
elevii trebuie sa ofere cateva exemple din text, care sa sustina incapacitatea familiei lui Goe de a-i oferi o educatie corespunzatoare;
sa argumenteze, prin exemple, ca Goe este o creatie a celor trei doamne si un descendent pe masura;
activitate individuala.
Din perspectiva instructiva, elevii au ocazia sa aprofundeze modurile de expunere, dialogul, naratiunea, sa completeze si sa nuanteze modalitatile de caracterizare a personajelor, sa surprinda raporturile dintre ele.
ANEXA 1
Demersul didactic
NU
pentru ca membrii familiei l-au educat dupa principiile lor,
s-a modelat dupa mediul in care traia,
a fost impins spre maturizare fortata prin tinuta inadecvata varstei,
a fost incurajat in pornirile lui necontrolate,
in locul sanctiunilor, i s-au dat recompense,
nu putea fi cult si vorbi corect pentru ca in familie nu se vorbea corect.
Ca rezultat al retelei de discutii, clasa este divizata fizic in doua, elevii sustinand cele doua raspunsuri posibile, schimbandu-si literalmente pozitia, trecand in cealalta jumatate cand isi schimba parerea.
Elevii scriu numele personajelor principale implicate in actiune in colturile foii, iar in mijloc numele Goe, personajul central. Trag sageti intre personaje si, de-a lungul fiecarei sageti, scriu ce simte (ce exprima) personajul fata de cel spre care se indreapta sageata sau cum il trateaza. Apoi traseaza sageata in sens invers pentru a vedea atitudinea in replica a celuilalt personaj (vezi Anexa 2).
Se scrie numele personajului intr-un cerc in mijlocul paginii (vezi Anexa 3). Apoi, in cercuri satelit, in jurul cercului cu numele, se scriu cuvinte care caracterizeaza acel personaj. In final, in cercuri satelit, in jurul celor care contin caracteristicile, se scriu exemple de actiuni sau atitudini din opera care vin in sprijinul judecatilor. Reteaua personajului Goe se realizeaza cu ajutorul elevilor de catre profesor.
Reteaua personajelor mam'mare, mamitica si tanti Mita se da spre realizare elevilor (activitate suplimentara - pentru portofoliu).
Asigurarea retentiei si a transferului
La alegere:
3. Identificati, in anturajul vostru, un Goe contemporan si scrieti o schita prin care sa devina personaj literar.
Anexa 2
Harta personajelor
Anexa 3
Reteaua personajului
|