ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
PROIECT DE LECTIE
DATA:
CLASA: A IV-A D
INVATATOR: CARMEN PASAT
DISCIPLINA: STIINTE
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE
UNITATEA DE INVATARE:TRANSFORMARI ALE CORPURILOR
SUBIECT: CICLUL DE VIATA AL PLANTELOR
TIPUL LECTIEI: MIXT
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa recunoasca diferite plante;
sa compare partile componente ale plantei ,dar si rolurile acestora;
sa explice experimentele facute de ei;
sa raspunda cu interes la provocarile privind tematica propusa.
Strategii didactice:
-resurse procedurale (metode si procedee): exercitiul, explicatia, dialog dirijat, descoperirea deductiva, demonstratia, elemente de problematizare, observatia.
-resurse materiale: planse, plante, seminte, caseta audio;
-resurse informationale:
,,Ghidul programului de informare ( formare a institutorilor) invatatorilor, MECT, 2003;
,, Stiinte ale naturii,, auxiliar- C. Filoti, V. Paraiala, D. Paraiala, ed. Euristica, 2004
,, Natura pe intelesul copiilor,, F. Dumitrescu, C. Stanculescu, Ed. Carminis
Contextualizarea : activitatea se desfasoara in cadrul curriculum-ului nucleu, in sala de clasa, cu intreg colectivul de elevi.
Design instructional
Secventele lectiei |
Continutul instructiv- educativ al procesului didactic |
Evaluare |
I. Moment Organizatoric |
Se stabileste linistea in clasa; elevii isi pregatesc cele necesare orei ; |
|
II. Reactualizarea cunostintelor a) Munca in echipa b)Captarea atentiei c)Verificarea cunostintelor |
Elevii sunt rugati sa rezolve cerintele din fisa nr.1 aflata pe banci, lucrand in echipa; Se vor citi, pe rand, cerintele si raspunsurile de catre reprezentantii echipelor. Se ofera elevilor spre auditie un fragment din caseta cu muzica de relaxare " Cascade cristaline ", rugandu-i ca in timpul auditiei sa- si imagineze un colt al naturii; Sunt solicitati sa descrie unde " s- au vazut " in momentul de visare; Se concluzioneaza ca toti "au vazut ", cu ochii mintii, un colt din natura frumos si linistit. Ce este natura ?( Tot ce ne inconjoara,mediul nostru de viata, care cuprinde organisme vii si nevii). Dati cateva exemple de medii de viata :casa, padurea, parcul, satul bunicilor, lacul, marea etc. Dati exemple de organisme vii.Ce sunt ele? Cum mai sunt numite? ( Fiinte ). Plantele sunt fiinte? De ce ? Care sunt partile unei plante ? Rolul fiecarei parti. (Se vor folosi plante vii, planse, fructe, seminte ). |
Coevaluare Autoevaluarea activitatii Observarea sistematica a interesului elevilor Aprecieri verbale |
III. Anuntare temei si a obiectivelor |
In aceasta ora vom discuta in continuare despre plante, si vom afla cum se perpetueaza si se inmultesc, astfel ca ele sa nu dispara de pe pamant; Scriu titlul pe tabla, iar elevii in caiete " Ciclul de viata al plantelor ". |
|
IV. Dirijarea invatarii a) Dialog dirijat b)Analiza experimentelor individuale c) Intocmirea schemei lectiei |
Se poarta un scurt dialog cu privire la importanta plantelor in natura ; Ce rol au plantele pe Terra ? Plantele asigura viata prin producerea oxigenului; Ele asigura hrana oamenilor si animalelor; Ne bucura prin frumusetea si parfumul lor, impiedica poluarea mediului; Sunt folosite la fabricarea medicamentelor, trateaza unele boli ; Sunt folosite in industria textila (in, canepa, bumbac); Elevii au avut ca sarcina din orele anterioare insamantarea diferitelor plante; Pe fisele de observatie individuale au consemnat stadiile de dezvoltare; Se discuta si se compara fisele; In urma observatiilor facute se concluzioneaza ca stadiile de dezvoltare ale plantelor ( ciclul de viata ) sunt: Insamantarea Incoltirea Cresterea radacinilor si tulpinilor Maturizarea Aparitia florilor Aparitia fructelor cu seminte Vestejirea (moartea plantei ) |
Observarea sistematica a comportamentului elevilor Formativa, prin sarcini practice Evaluare verbala |
V. Intensificare retentiei si asigurarea transferului |
De ce au nevoie plantele pentru a se dezvolta? Ce legatura exista intre plante si anotimpuri? Plante cu cicluri diferite de dezvoltare (anuale, bianuale, multianuale ) Plante cultivate si necultivate. |
Observarea sistematica a interesului elevilor |
VI. Asigurarea Feed- Back-ului |
Elevii sunt rugati sa completeze fisele nr. 2 si sa raspunda la intrebarea : Cum ar arata planeta noastra fara plante? Se verifica 4-5 fise si se apreciaza raspunsurile. |
Evaluare |
VII. Incheierea activitatii |
Distrati- va cu fisa nr. 3 pe care o veti pastra in portofoliu ; Aprecieri generale / tema - Completati in continuare fisele de observatie. |
Aprecieri verbale |
Fisa 1
DATI EXEMPLE DE PLANTE:
1.MARI.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... ...................
2. MICI.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... ....................
3. FARA FLORI.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .....
4. FARA FRUNZE.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ......
5. FARA RADACINA, TULPINA, FRUNZE, FLORI.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... ......
6.CU TULPINA FOARTE LUNGA.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... ...
7. CARE SE HRANESC SI CU INSECTE.......... ..... ...... .......... ..... ...... .......... ..... ...... .........................
ECHIPA TA A CASTIGAT O.............. ..
FISA 3
DESENEAZA, CUM POTI TU , FIECARE PARTE A UNEI PLANTE!
DACA VREI , O POTI COLORA!
O planta este ca o fabrica.
Fiecare parte a ei are o sarcina bin
stabilita de indeplinit,
astfel incat sa reziste o viata cat mai lunga.
RADACINA fixeaza planta si ia din
sol substantele hranitoare pe care le trimite la tulpina;
TULPINA - sustine frunzele, florilesi transporta
hrana de la radacina la frunze;
FRUNZA- fabrica hrana, un lichid verde
numit seva;
prin frunza planta respira si transpira;
FLORILE- sunt parti atractive ale plantei,
ivand rolul de inmultire .
FISA DE OBSERVATIE
1, DENUMIREA PLANTEI......................
2. DATA INSAMANTARII......................
3.MEDIUL IN CARE AI INSAMANTAT :
-PAMANT
-APA
-LA RACOARE
-LA CALDURA
-LA LUMINA
-LA INTUNERIC
ETAPE DE DEZVOLTARE:
~ PRIMA SAPTAMANA:
~A DOUA SAPTAMANA:
~A TREIA SAPTAMANA:
~A PATRA SAPTAMANA:
~A CINCEA SAPTAMANA:
~ A SASEA SAPTAMANA:
CATEVA CONCLUZII:
Fisa 2
Marcheaza cu sageti directia dezvoltarii plantei, de la o imagine la alta.
|