PROIECT DIDACTIC
PROPUNĂTOR: prof. SERBAN NICOLETA
UNITATEA SCOLARA: Liceul Teoretic Mihail Kogalniceanu
DATA: 13.02.2007
CLASA: a IX-a SAM
DISCIPLINA: Biologie
SUBIECTUL: Ereditatea si variabilitatea- Mecanisme de transmitere a caracterelor ereditare
TIPUL LECŢIEI:mixta
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Raicu Petre, 1980 - Genetica, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti.
Ion Iordache, 1995 - Metodica predarii biologiei, Editura Universitatii "Al. I. Cuza", Iasi.
Mustata Gh., 1982 - Proiectarea si organizarea lectiilor de biologie, Univ. "Al. I. Cuza", Iasi.
OB. |
ETAPELE LECŢIEI / DURATA |
CONŢINUTUL sTIINŢIFIC AL LECŢIEI |
STRATEGIA DIDACTICĂ |
EVALUARE |
|
METODE sI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
||||
|
|
|
|
|
|
|
Organizarea clasei (1 min.) |
Notarea absentelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lectiei |
|
|
|
|
Anuntarea subiectului ( 1 min.) |
Profesorul anunta subiectul:Ereditatea si variabilitatea- Mecanisme generale de transmitere a caracterelor ereditare |
|
|
|
|
Reactualizarea cunostintelor ( 18 min. ) |
Verificarea cunostintelor privind Meioza., ADN-ul si cromozomii. |
Conversatia Demonstratia |
|
formativa |
O1- O5 |
|
Ereditatea - este capacitatea parintilor de a le transmite urmasilor caracterele lor. Variabilitatea- este capacitatea indivizilor de a se deosebi prin caractere ereditare si neereditare( culoarea pielii se transmite genetic si este data de cantitatea de pigment melanic ). Ereditatea si variabilitatea apare datorita factorilor ereditari(genele). Totalitatea genelor din organism formeaza genotipul.Pozitia ocupata de gena in cromozom poarta numele de locus. Fenotipul cuprinde totalitatea insusirilor( morfologice, fiziologice) unui organism la un moment dat. Cromozomii dispusi in perechi la organismele diploide se numesc omologi. Genele alele codifica acelasi caracter. Organismul este homozigot atunci cand cele doua gene alele pentru un caracter plasate in cromozomii omologi sunt identice (AA). Daca genele sunt diferite, organismul este heterozigot(Aa). Gena dominanta (A), isi manifesta caracterul in fenotip in generatia F1, iar gena recesiva nu isi manifesta caracterul in fenotip, in F1. Gregor Mendel a descris modul in care se transmit factorii ereditari de la parinti la descendenti. Mendel a facut cercetari la mazare. A folosit ca metoda de lucru hibridarea (incrucisarea intre doi indivizi deosebiti genetic). Incrucisarea intre doi indivizi care se deosebesc printr-o pereche de caractere se numeste monohibridare. Incrucisarea intre doi indivizi care se deosebesc prin doua perechi de caractere se numeste dihibridare. 1.Legea puritatii gametilor, demonstrata de monohibridare. Mendel a incrucisat doua soiuri de mazare :un soi cu bobul neted(N), si un soi cu bobul zbarcit(z). In generatia F1, toate plantele au boabele netede. Genotipurile celor doua organisme homozigote sunt: NN(boabe netede) si zz(boabe zbarcite). Gametii sunt puri din punct de vedere genetic, contin doar un factor ereditar din pereche. Hibrizii din generatia F1 sunt uniformi, toti au boabe netede. Raportul de segregare genotipica este de 1:2:1. Segregarea fenotipica in F2 se realizeaza in raport de 3 dominant: 1 recesiv |
Coversatia Explicatia |
Planse Fise de lucru |
formativa |
|
(5 min.) |
Prezentarea fiselor de lucru Prezentarea testului de autoevaluare |
demonstratia observatia |
Fisa de lucru Test de autoevaluare |
|
|