scoala nr. 127 Data:21.10.2004
Clasa a II-a C Învatator:
Proiect de lectie
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina: Abilitati practice
Tema lectiei: Tehnici de decupare, asamblare si lipire
Subiectul: "Copacul" - colaj
Tipul lectiei: Formarea de priceperi si deprinderi
Scopul lectiei:
formarea deprinderii de a folosi tehnica de taiere si lipire, în vederea realizarii subiectului: "Copacul";
formarea unor priceperi si deprinderi practice manuale, necesare transformarii unor materiale;
dezvoltarea si coordonarea miscarilor mâinii;
cultivarea unor calitati de vointa si de carcter (perseverenta, rabdare, harnicie);
educarea îndemânarii, a atentiei voluntare si spiritului de observatie;
formarea capacitatii de a aprecia obiectiv lucrarile colegilor, tinând cont de criteriile de evaluare: acuratete, respectarea etapelor de lucru, finalizarea lucrarii.
Obiective operationale: La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1 - sa denumeasca corect instrumentele necessare pentru desfasurarea orei de abilitati practice; obiectivul se considera realizat daca toti elevii cunosc denumirile instrumentelor de lucru: hârtie glasata, frunze, foarfece, lipici;
O2 - sa foloseasca corect tehnicile de taiere, asamblare si lipire, pe baza explicatiilor primite de la învatatoare, în vederea realizarii subiectului; obiectivul se considera realizat daca toti elevii folosesc corect tehnicile de lucru pentru realizarea copacului;
O3 - sa analizeze lucrarile colegilor, tinând seama de criteriile de evaluare (acuratete, respectarea etapelor de lucru, originalitatea, finalizarea lucrarii); obiectivul se considera realizat daca toti elevii analizeaza obiectiv lucrarile colegilor;
Metode si procedee: Conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul. Observatia, munca independenta.
Material didactic: coala alba pe care se va lucra colajul, hârtie glasata, foarfece, lipici, frunze uscate, scoarta de copac, creioane colorate.
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Continuturile învatarii Activitati de învatare |
Metode si procedee |
Evaluare |
|
|
|
|
|
1. Moment organizatoric |
|
Se pregatesc cele necesare începerii orei de abilitati practice. Se asigura linistea |
Conversatia |
|
2.Reactualizarea cunostintelor anterioare |
|
Se reamintesc materialele necesare pentru realizarea lucrarilor cu materiale din natura, precum si tehnicile de lucru învatate |
Conversatia Exercitiul |
Orala Frontala |
3.Captarea atentiei |
|
Se va purta o discutie despre anotimpul toamna |
Conversatia |
Orala Frontala |
4.Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor |
|
Se anunta titlul lecsiei si a obiectivelor pe întelesul elevilor, ceea ce au de realizat pe parcursul orei |
Explicatia |
|
5.Continutul si dirijarea învatarii |
O1, O2 |
Învatatoarea va solicita elevii sa recunoasca materialele de lucru: hârtia glasata, foarfece, lipici, frunze uscate, scoarta de copac.
Cu ajutorul plansei demonstrative, învatatoarea le va demonstra elevilor modul de obtinere a copacului. Se vor prezenta etapele de lucru: decuparea trunchiului copacului din hârtie glasata lipirea trunchiului decupat sau a scoartei de copac lipirea frunzelor uscate finalizarea lucrarii (umplerea fondului cu alte elemente decupate sau pictate: soare, nori, pasarele)
Învatatoarea va numi 2-3 elevi sa respecte etapele de lucru care trebuie urmate pentru finalizarea lucrarii
Elevii vor lucra sub îndrumarea permanenta a învatatoarei |
Conversatia Explicatia Demonstratia Explicatia Exercitiul Conversatia Exercitiul Explicatia |
Orala Frontala Formativa Orala Frontala Formativa Individuala Formativa |
6.Prezentarea si discutarea creatiilor |
O3 |
Creatiile vor fi expuse într-o mini-expozitie. Elevii vor alege creatiile cele mai reusite urmarind daca: elementele componente sunt asamblate corect; materialele din natura au fost corect lipite; lucrarea a fost finalizata; originalitatea; s-a lucrat îngrijit (fara sa se murdareasca sau sa rupa lucrarea) |
Conversatia |
Orala Frontala Independenta |
7.Încheierea activitatii |
|
Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat la activitate. |
|
|
|