PROIECT DE LECTIE
CLASA: a VI a A
DISCIPLINA: GEOGRAFIA CONTINENTELOR - EUROPA
SUBIECTUL: EUROPA SUDICA - specificul geografic
TIPUL LECTIEI: COMBINATA
SCOPUL LECTIEI: insusirea principalelor aspecte ce definesc europa SUDICA
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: Sa localizeze pe harta Europei aceasta regiune si limitele sale;
O2: Sa precizeze si sa indice, pe harta, tarile si capitalele ce apartin acestei regiuni;
O3: Sa mentioneze principalele aspecte ce definesc cadrul natural al regiunii;
O4: Sa explice influenta umana asupra cadrului natural;
O5: Sa interpreteze si sa coreleze elemente si fenomene geografice reprezentate pe hartile si imaginile din manual;
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, observatia, problematizarea, mozaicul, expunerea, lucrul cu harta si manualul, eseul de cinci minute.
Mijloace de invatamant:
Ø Harta fizica si resursele Europei;
Ø Atlas geografic - Europa.
Ø Fise
BIBLIOGRAFIE:
1.Geografia Europei - manual pentru clasa a VI a; autori: V. Anastasiu,I.Marin, D. Dumitru; E.D.P.
2.Geografia Europei - manual pentru clasa a VI a; autori: O. Mandrut, S.Negut, Ed. Corint.
Didactica geografiei, autor N. Ilinca, Ed. Corint, 2000
4.Metodica predarii Geografiei la clasele V - VIII; autori: O.Danet, M.Enache, E. Olanescu; E.D.P.
5. Enciclopedia multimedia "Encarta World Atlas 1998 Edition" si " Encarta Encyclopedia 2000".
PROPUNATOR: prof. VLAD IULIAN
SCENARIUL DIDACTIC
I. Moment organizatoric
Se pregatesc elevii pentru lectie asigurandu-se atmosfera propice desfasurarii activitatii didactice.
II. Prezentarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii
Captarea atentiei:
Elevii sunt invitati sa-si noteze o problema pe un biletel, iar profesorul le aduna spunand ca problemele lor vor fi luate asupra lui.
Anuntarea titlului noii lectii " Europa Nordica - specificul geografic" si a obiectivelor operationale
- Elevii isi noteaza titlul si asculta obiectivele operationale.
Dirijarea propriu-zisa a invatarii:
Constituirea grupurilor " casa": Se formeaza cinci grupuri "casa" din cate cinci membri.
Activitatea in grupurile "casa": Subiectul lectiei este " Europa Sudica - specificul geografic". Fiecare va trebui sa invatati toata lectia, dar veti deveni expert intr-una din partile ei, pe care o veti preda celorlalti. Cititi integral textul lectiei in timp de cinci minute. Fiecare membru al grupurilor primeste o alta fisa de expert, conform numarului pe care il are. Aceste fise cuprind intrebari care va vor ghida in lectura textului. Acordati atentie mai mare fragmentelor in care se afla raspunsurile la intrebarile de pe fisa individuala de viitor expert. Cei care terminati mai repede, scrieti raspunsurile la intrebari.
Activitatea in grupurile de experti: Toti elevii care aveti acelasi numar ocupati loc la aceeasi masa. Aveti la dispozitie zece minute pentru discutarea intrebarilor si pentru a stabili raspunsurile.
Activitatea in grupurile "casa": Reveniti in grupurile " casa". Fiecare expert va prezenta in timp de maximum 5 minute ce a invatat in grupul de experti. Expertul va adresa colegilor intrebari care au fost discutate in grupul de experti sau intrebari proprii.
Organizarea informatiilor: profesorul va elabora schema pe tabla cu ajutorul elevilor
III. Incheierea activitatii didactice
Elevii sunt rugati sa mentioneze un element pe care l-au retinut din lectie si apoi sa formuleze o intrebare cu privire la o problema la care nu au gasit raspuns in lectie sau care prezinta o neclaritate;
Apreciez participarea elevilor la lectie, fac observatii si recomandari, notez elevii care s-au remarcat in timpul activitatii.
SCHEMA LECTIEI
- clima
FISA DE EXPERT NR. 1
Ce pozitie ocupa Europa Mediteraneana in Europa?
Ce paralela traverseaza aceasta regiune?
Ce mari si oceane marginesc regiunea?
4. Care sunt tipurile de tarmuri ale Europei Sudice? Exemplificati pentru fiecare tip.
5. Care sunt principalele articulatii ale tarmului? Utilizati harta din manual/atlas.
FISA DE EXPERT NR. 2
Ce forme de relief predomina in Europa Sudica?
Care sunt principalele forme majore de relief ale regiunii?
Ce factori influenteaza clima?
Care sunt tipurile de climate ale Europei Sudice?
FISA DE EXPERT NR. 3
Ce caracteristici prezinta raurile din aceasta regiune?
Ce factori influenteaza raurile?
Precizati cate un exemplu de rau din cele trei peninsule.
Ce tipuri de lacuri exista? Exemplificati.
FISA DE EXPERT NR. 4
Ce factori influenteaza vegetatia?
Ce specii de arbori si arbusti se intalnesc?
Care sunt tipurile de vegetatie secundara din cele trei mari peninsule?
Care sunt elementele faunistice specifice Europei Sudice?
FISA DE EXPERT NR. 5
Ce caracteristici prezinta peisajul geografic natural mediteranean?
Care sunt culturile traditionale ale peisajului agricol?
Prin ce se evidentiaza peisajul maritim?
Catre ce este orientat peisajul industrial?
Care sunt tarile ce apartin Europei Sudice?
|