Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




DE VORBA CU TOAMNA! ACTIVITATE INTEGRATA

gradinita


ALTE DOCUMENTE

\"Fulgul de zapada\" de C. Rades - PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE ACTIVITATE - joc didactic
CAP DE PĂPUŞĂ - gradinita
VINE, VINE PRIMĂVARA
FIŞĂ DE LUCRU - figura geometrică
SEPARAREA DE MAMA
Educatoarea
FISA DE MUNCA INDEPENDENTA
Din c e poveste vine!
PROIECT DIDACTIC Grupa: Pregatitoare Cunoasterea mediului

GRADINITA ..LUMEA PRICHINDEILOR"

CAMPIA TURZII

GRUPA ,,FLUTURASII"























ACTIVITATE INTEGRATA























SCOP:verificarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul toamna;

OBIECTIVE DE REFERINTA

  • Sa fie capabili sa stabileasca diverse legaturi intre cunostintele dobandite despre anotimpul toamna ;
  • Sa recunoasca fenomene ale naturii specifice toamnei si sa le denumeasca;
  • Sa observe schimbarile petrecute in natura;
  • Sa-si dezvolte capacitatea de a opta, de a lu 838d39i a decizii rapide intr-un context dat utilizand cunostintele dobandite anterior ;
  • Sa enumere caracteristici generale ale elementelor specifice anotimpului toamna ;


DOMENII IMPLICATE

JOCURI SI ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE

Cunoasterea mediului
ACTIVITATI RECREATIVE






DURATA: o zi





SCENARIUL ZILEI

I. JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

Prima intalnire va avea loc la coltul Biblioteca, unde voi verifica modul in care copiii si-au insusit poeziile specifice anotimpului toamna. Voi folosi planse cu imagini sau diferite jetoane. Voi insista asupra expresiilor artistice si le vom discuta.

  • Stiinta:

    Voi pregati un panou care sa ilustreze cateva fenomene ale naturii specifice anotimpului toamna: ploaie, vant, ceata, vreme frumoasa. Copiii vor denumi fenomenele si in ce momente ale zilei ar putea sa apara.


    II. JOC DIDACTIC: ,,DE VORBA CU TOAMNA!

    OBIECTIVE OPERATIONALE :

    • sa grupeze elementele din cos pe categorii si sa le denumeasca ;
    • sa formuleze raspunsuri corecte, exersandu-si astfel vocabularul activ ;
    • sa identifice caracteristici ale fructelor, legumelor, florilor de toamna ;
    • sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru ;
    • sa se grupeze dupa criteriul cerut ;
    • sa manifeste cooperare in activitatea de grup, comunicand cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii propuse ;

    REGULI DE JOC:,, raspunde repede si bine , gruparea dupa criteriul cerut.

    ELEMENTE DE JOC: aplauze, ,,mana oarba

    FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

    METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, brainstorming-ul, munca in echipa;

    RESURSE MATERIALE: fructe , legume, flori de toamna, cos, fructiera, vaza, creioane colorate, fisa de lucru individuala, jetoane, C.D. interactiv;

    METODE DE EVALUARE: observarea comportamentelor, probe orale si practice, analiza produselor activitatii.


    A doua intalnire de grup are loc la Coltul Toamnei, colt amenajat pe tot parcursul derularii proiectului ,,Toamna". Se interpreteaza cantecul ,,Galbene si rosii frunze 



    VARIANTA I.

    Se va prezenta copiilor un cos cu fructe, legume, flori de toamna. Se cere gruparea elementelor din cos: fructele intr-o fructiera, legumele intr-un cosulet de legume, florile in vaza. Se cer informatii despre fiecare categorie in parte , informatii care se vor nota pe un suport de hartie.

    VARIANTA II.

    Zana Toamna a lasat copiilor un plic cu mai multe intrebari. Unele din aceste intrebari vor trebui rezolvate pe o fisa de munca independenta.

    III. PLIMBARE IN PARC. OBSERVARI SPONTANE.

    Se vor observa transformarile naturii in raport cu prima iesire pe care am facut-o la inceputul anotimpului

    IV. EVALUARE- proba practica

    In functie de forma frunzelor pe care le-am adunat din parc, copiii se vor imparti pe patru grupe. Copiii isi verifica cunostintele despre anotimpul toamna realizand un Poster, pe grupe, fiecare avand sarcini diferite.

    1. grupa 1 deseneaza si decupeaza fructe
    2. grupa 2 deseneaza si decupeaza legume
    3. grupa 3 deseneaza si decupeaza flori
    4. grupa 4 deseneaza si decupeaza copac cu frunze ruginii

    Toti copiii analizeaza daca Posterul realizat de ei , reda corespunzator anotimpul toamna.



















    BIBLIOGRAFIE:

    ,,Programa activitatilor instructiv educative in gradinita" editia a II-a revizuita si adaugita

    ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar

    Pintilie, Mariana- ,,Metode moderne de invatare."




Document Info


Accesari: 18066
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )