ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
DATA: 10. 05. 2006
GRĂDINIŢA P.P +P.N. NR.1 VULCAN
GRUPA: MARE
EDUC:
ACTIVITATEA: Educatie pentru societate
TEMA: Primavara
TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare sumativa
FORMA DE REALIZARE: Convorbire - activitate integrata.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Evaluarea cunostintelor dobândite de copii referitoare la anotimpul PRIMĂVARA.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitiv - informationale:
sa descrie aspectele generale ale primaverii;
sa descrie muncile de primavara în gradini, în livezi, pe ogoare;
sa recunoasca uneltele gradinarului;
sa descrie partile componente ale plantelor;
Psiho-motorii;
sa mânuiasca materialele puse la dispozitie;
sa execute miscarile necesare diverselor muncii: sapat, efectuarea straturilor, udat, varuit, strânsul crengilor si frunzelor uscate;
sa rezolve corect sarcinile fisei;
Afective:
sa aprecieze frumosul din natura:
sa se implice afectiv în activitate;
METODE sI PROCEDEE: conversatia, explicatia, descoperirea, expunerea, exercitiul, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: imagini de primavara, unelte, jetoane, flori de primavara, flanelograf, ,,Zâna Primavara",
cos cu oua, iepuras, fisa de evaluare;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
,,Programa activitatilor instructiv - educative în gradinita de copii", Bucuresti, 2000;
,, Proiecte tematice orientative, Ed, Tehno - Art, 2003;
DURATA: 30 -35 minute;
Evenimentul didactic |
Continutul |
Strategiile didactice |
Evaluare (instrum. si indicatori) |
1.Organizarea activitatii |
- se aranjeaza spatiul educational; - se organizeaza colectivul de copii; |
|
|
2.Captarea atentiei |
- se prezinta copiilor sub forma de surpriza Zâna Primavara, o papusa îmbracata în alb cu trena lunga înflorata cu flori de primavara. Se poarta o discutie cu copiii pentru identificarea personajului. |
- observa-tia - conver-satia |
Descopera
personajul? |
3.Anuntarea temei si formularea obiectivelor |
,,Copii, astazi la educarea limbajului ne vom reaminti tot ce am învatat noi despre anotimpul primavara. Asadar vom vorbi despre semnele primaverii, florile care apar în acest anotimp si despre ce fac oamenii în acest anotimp. |
- expune-rea |
|
4.Desfasurarea activitatii |
PLANUL DE ÎNTREBĂRI 1.Care sunt anotimpurile anului? - primavara, vara, toamna, iarna; 2.În ce anotimp ne aflam acum? - în anotimpul primavara; 3. Care sunt fenomenele specifice primaverii? - se topeste zapada, soarele straluceste cu putere, apar primele flori, ziua se mareste, se întorc pasarile calatoare, oamenii îsi îngrijesc gradinile, livezile, înmuguresc pomii etc; EDUCAREA LIMBAJULUI Se prezinta copiilor imagini de primavara, iar Zâna ar vrea sa-i auda pe copii cum descriu în cuvinte imaginea. Se alcatuiesc propozitii cu urmatoarele cuvinte si expresii: pasari calatoare, soarele straluceste, ghioceii. gradinarii, livada. Se reda din memorie poezia: Primavara, de Florin Mugur. 4.Care este deosebirea între îmbracamintea de iarna si cea de primavara? - se renunta la:manusi, fulare, caciuli si cizme deoarece este mai cald; 5.Ce se întâmpla cu pasarile calatoare, insectele si animalele padurii? - se întorc la cuiburi si le refac, ies din pamânt, ursul paraseste bârlogul, vulpea vizuina, veverita scorbura; EDUCAŢIE MUZICALĂ Se cere copiilor sa-si reaminteasca un cântec despre anotimpul primavara - copiii vor cânta ,,Vine primavara" sau ,,Înfloresc gradinile" la alegere; CUNOAsTEREA MEDIULUI 6. Care sunt florile specifice acestui anotimp? - ghiocelul, brândusa, laleaua. narcisa, lacramioara; Copiii vor numi si alege aceste flori din imaginile puse la dispozitie. 7.Din ce este alcatuita o floare? - radacina sub forma de bulb, tulpina, frunze si flori; 8. Care sunt muncile specifice primaverii în gradini, în livezi, pe ogoare? - copiii descriu muncile oamenilor, evidentiindu-se latura educativa, necesitatea si importanta acestor activitati. 9. Care sunt uneltele gradinarului si la ce se folosesc? - aleg si descriu utilitatea lor; Recita poezia ,,Gradinarii", de Maria Gaitan. Ce am sarbatorit noi in acest anotimp? - ziua martisorului, ziua mamei; EDUCAŢIE PENTRU SOCIETATE 10. Ce reprezinta mama pentru noi? - fiinta cea mai draga; Îi vom dedica fiintei iubite un cântec despre flori ,, Floricica de pe ses" 11. De ce au nevoie florile si plantele ca sa creasca? - apa, caldura, lumina; Cum ajutam noi plantele, florile si pomii sa traiasca? - nu rupem florile si crengile copacilor ci le îngrijim si ocrotim; Ce alta sarbatoare mai avem în acest anotimp? - Învierea Domnului sau Pastele; 12. Pe cine asteptam noi de Pasti? De ce ? - iepurasul ca ne aduce cadouri si oua rosii; ACTIVITATE MATEMATICĂ Se prezinta copiilor o plansa în care este un iepuras cu un cos de oua. ,,Câte oua are iepurasul în cos? ,, Gaseste cifra corespunzatoare!" ,,Alcatuieste o grupa cu tot atâtea elemente!" ,, Daca din cosul iepurasului mai iau sau mai pun atâtea oua câte vor fii?" - copiii vor rezolva probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati; Zâna Primavara este fericita de faptul ca copiii stiu atâtea lucruri despre acest anotimp, drept pentru care îi recompenseaza pe copii cu câte o bulina. Tot ea nea adus si o fisa pe care daca o rezolvam corect ne-o da acasa. |
- conver-satia -obser-vatia -conver-satia -proble-matizarea -descri-erea -conver-satia -conver-satia -proble-matizarea |
Raspunde la întrebari! Alcatuiti propozitii! Raspundeti la întrebari! Numiti, alegeti si descrieti florile! Descrie munca oamenilor! Gaseste uneltele! Raspunde la întrebari! Numeste reguli de ocrotire si îngrijire a naturii! Hai sa numaram! Rezolva problema! Rezolva sarcinile fisei! |
5.Încheierea activitatii |
- se apreciaza desfasurarea activitatii, comportamentul copiilor si se acorda copiilor stimulente; |
-expu-nerea |
|
|