PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare-pregatitoare
ACTIVITATE: educatie plastica
TEMA: ``Culorile toamnei``
MIJLOC DE REALIZARE: pictura (din memorie si imaginatie)
TIPUL DE ACTIVITATE: formare si consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri si individual
SCOPUL ACTIVITATII :
-sistematizarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna avand in vedere schimbarile care au survenit in natura datorita conditiilor atmosferice;
-consolidarea deprinderilor de organizare a compozitiei plastice prin diferite tehnici de picture.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitiv - formative:
-sa creeze forme si modele corespunzatoare temei prin imbinarea elementelor de limbaj plastic: punctul, linia, pata de culoare ;
-sa organizeze spatiul plastic intr-o lucrare echilibrata si expresiva ;
-sa foloseasca culorile corespunzatoare lucrarii ce urmeaza sa fie efectuata ;
sa exprime verbal continutul lucrarii.
Afectiv - atitudinale :
-sa lucreze cu placere in vederea realizarii unor lucrari originale ;
-sa-si exprime opinia fata de lucrarile celorlalti,motivandu-si parerile ;
Psiho - motorii :
-sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie.
METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, descrierea, expunerea,analizaproduselor activitatii.
MATERIAL DIDACTIC : foi desen, acuarele, pensoane, vase cu apa, servetele, stampile cartofi, casetofon, caseta audio.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1 ``Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii``, M.E.C. BUC. 2005
2 ``Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul primar``, Edit. Didactica Nova, Craiova, 2005
Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - ``Proiecte tematice orientative``, Edit. Tehno-Art, 2003
DURATA: 30-35 minute.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA |
|
|
|
|
Moment organizatoric Captarea atentiei Reactualizarea cunostintelor anterioare Anuntarea temei si a obiectivelor Dirijarea consolidarii Obtinerea performantelor Incheierea activitatii |
Se asigura cadrul adecvat, se pregatesc si se distribuie materialele. Atentia copiilor se retine prin intrarea surpriza a zanei Toamna, care se prezinta in sala de grupa in ``strai aramit`` cu un cos incarcat cu fructe si legume. Se prezinta copiilor prin intermediul a 6 versuri : ``Eu sunt Toamna cea bogata Altii-mi spun cea brumata Eu golesc gradinile Sa umplu camarile. aAm lucrat din zori in seara. S-aduc roade multe-n tara`` Copiii sunt incantati si o intampina cu cantecul : ``Toamna, bine ai venit ! Vom cauta in cosul toamnei sa vedem ce ne-a adus ; Vom recita cateva poezii despre toamna (2-3) ; Purtam apoi o conversatie despre alte aspecte carecteristice toamnei cu accent pe culorile specifice Folosindu-va de culorile specifice anotimpului toamna, va propun sa realizati astazi cate un tablou de toamna cu tema ``Culorile toamnei``.Va ganditi la aspectele care va plac voua mai mult si realizati un tablou despre care veti povesti la sfarsitul lucrului Va ganditi bine apoi va apucati de lucru.Puteti sa folositi pensoanele, puteti picta cu degetul :linii (iarba. Copacii, coditele fructelor puncte (boabo de struguri, fructe, frunze) ; pentru pata de culoare pensonul sau stampila de cartofi. Se vor executa cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor : ``Miscam degetelele`` ``Inchidem si deschidem pumnii`` ; ``Cantam la pian``. Va urez ``Spor la lucru``. Pentru crearea unei atmosfere placute pe timpul lucrului se audiaza la casetofon. Indrumarea copiilor ; Voi reactualiza cunostintele legate de folosirea culorilor, a pensulei,a apei ; voi formula cerintele privind repartizarea elementelor in spatiu plastic. Voi acorda sprijin individual sau in colectiv, dupa caz. a) Incetarea lucrului Se anunta incetarea lucrului. b) Expunerea lucrarilor Fiecare copil se va deplasa cu lucrarea pentru a o aranja la expozitie. c) Analizarea, descrierea si aprecierea lor. In final se acorda copiilor stimulente ``dulci``, gasite in cosul toamnei. Se face ordine si curatenie la locul de lucru. |
Conversatia Expunerea Expunerea Conversatia Explicatia Problematizarea Explicatia Exercitiul Exercitiul Analiza produselor activitatii |
Aprecierea verbala Analiza raspunsurilor Aprecieri verbale Observarea curenta Finala Acordarea stimulentelor. |
|