ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA : Mare
TEMA :" Buchetul de flori"
TIPUL DE ACTIVITATE : formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE : pictura
SCOPUL ACTIVITATII :
EVENIMENT DIDACTIC
CONTINUT STIINTIFIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
(Itemi si indicatori)
MOMENT
ORGANIZATORIC
Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii de educatie plastica prin aerisirea salii de grupa, plasarea meselor, a scaunelor si a copiilor in pozitia in care sa le vina lumina din fata sau din partea stanga.; pregatirea materialelor pe masute (instrumente si materiale de lucru); Intrarea copiilor in sala de grupa.
Surpriza
CAPTAREA ATENTIEI
Voi spune copiilor ca astazi la activitate plastica vom face o lucrare pentru mamici.Cu totii ne iubim mamicile si noi vom pregati pentru ele o surpriza.
Conversatia
ANUNTAREA
TEMEI
Copii, pentru ca am inteles ca doriti sa facem o surpriza mamicilor,va voi spune ca aceasta surpriza este realizarea unei lucrari de pictura,cu tema "Buchetul de flori ".
Conversatia
ANUNTAREA
OBIECTIVE
LOR
Copii, daca veti harnici si veti picta buchetul de flori la sfarsitul activitatii eu sunt convinsa ca voi o sa stiti mai multe despre flori, despre culorile florilor si cum se picteaza ele.
Explicatia
REACTUALIZAREA CUNOSTIN
TELOR
- Copii, voi stiti cum se numesc florile din buchetul meu.
- Ce culori au crizantemele din buchetul meu? Da copii, unele crizanteme din cosul meu au culoarea rosie ca marul , altele sunt galbene ca si ce ? aratati-mi in sala voastra un obiect care are culoarea galbena.
- Ca sa pictati si voi crizanteme ca si ale mele ce culori trebuie sa folosim ?
- Cu ce culoare vom picta frunzele?
- Dar petalele crizantemelor ?
-Voi stiti de ce avem nevoie ca sa pictam ?
- Cand pictam trebuie sa avem grija sa nu apasam pensula pe coala de hartie ci sa pictam usor, cu varful pensulei. Trebuie sa stam cu spatele drept, sa nu ne aplecam prea mult asupra desenului, sa nu folosim prea multa vopsea ca sa nu curga si sa nu patam lucrarea. Cum pictam ?
Conversatia
Conversatia
Conversatia
Orala
PREZENTAREA CONTINUTULUI INVATARII
- Copii, vedeti crizantemele din buchetul meu? Asa as dori sa arate si pictura voastra.
- Ca sa stiti cum se pot picta crizantemele eu v-am pregatit un buchet cu crizanteme pictate la fel ca cele din buchetul meu.
- Cu ce seamana petalele florii ? Da copii, cu niste linii curbe, adica,indoite putin, pe care le putem picta usor cu varful pensulei. Sa aratam cu degetul aratator cum vom picta petalele, uite asa (arat miscarea in aer iar copiii vor imita)
- Cum este frunza crizantemei ? Este putin crestata. Vedeti daca misc degetul pe marginea ei parca simt ca ar fi un ferestrau. Hai sa desenam conturul frunzei in aer, uite asa.
Explicatia
Conversatia
Demonstratia
Exercitiul
Orala
DIRIJAREA
INVATARII
- Acum copii priviti cu atentie la mine eu o sa va arat cum putem picta crizanteme in buchet. Luam cu varful pensulei din culoarea rosie si usor cu varful pensulei desenam o linie indoita putin, uite asa, apoi langa ea alta petala, apoi alta tot asa mergand roata ca in cerc. Avem grija sa pornim din acelasi loc cu petalele, dar sa nu pictam una peste alta ci trebuie sa lasam o mica distanta ca ele sa se vada bine, uite asa
- Acum copii spalam pensula de culoarea rosie si o inmuiem in culoarea galbena si pictam o alta crizantema la fel ca cea rosie dar avem grija sa nu se atinga culorile intre ele de aceea lasam un mic spatiu uite asa. Dupa ce am pictat si o crizantema galbena, cea rosie s-a uscat putin, spalam din nou pensula si putem picta si altele . La sfarsit, vom spala pensulele si vom picta cu verde tulpinile trasand o linie curba,apoi alta care se va uni cu prima pana ce toate florile vor fi prinse in buchet,mai facem si cateva frunzulite si buchetul nostru este gata.
Ati urmarit copii ?
Demonstratia
OBTINEREA PERFORMANTEI
SI ASIGURAREA CONEXIUNII
- Copii, inainte de a picta o sa facem cateva exercitii ca sa ne incalzim degetele si sa pictam usor si frumos. Sa ne inchipuim ca afara ploua, uite asa (voi bate usor cu degetele pe masa), faceti si voi la fel ca mine.Acum sa miscam degetele imitand ploaia spunand versurile:
" Ploaia cade ne-ncetat
Varful degetelor bat , pic, pic, pic,
Iar apoi le rasfiram
Si la pian noi cantam do,do,do
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca si o floare."
- Acum puteti sa incepeti sa pictati si voi buchetul de flori . Fiecare veti picta crizanteme rosii sau galbene cate trei in buchet. Daca le veti picta petalele prea lungi sau prea groase, atunci buchetul vostru nu o sa fie la fel ca al meu. De aceea aveti grija sa le pictati cu grija, fara sa amestecati culorile, sa va uitati si la florile din buchetul meu dar si la cel pictat de mine.
- In timp ce voi veti picta, eu am sa va pun o caseta cu o muzica frumoasa care se potriveste anotimpului toamna, cine recunoaste melodia poate sa o murmure incet pentru a nu-i deranja pe colegi. Eu cred ca muzica o sa va inspire sa pictati foarte frumos buchetul pentru mamici.
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Exercitiul
Explicatia
Munca independenta
Stimularea prin muzica
practica
practica
EVALUAREA PERFORMANTEI
- Dupa ce ati reusit sa pictati buchetul veti duce lucrarea la panou ca sa le putem admira cu totii.
- Aranjate asa buchetele voastre cu crizanteme par a fi o expozitie de flori. Ce frumoase picturile voastre, sunt sigura ca mamele voastre se vor bucura foarte mult.
- Cine vrea sa spuna daca ii plac crizantemele pictate de colegi ?
Sa ne uitam daca ati folosit culorile pe care le-am folosit eu ? (rosu,galben si verde).
Exercitiul
Explicatia
Analiza
orala
INCHEIEREA ACTIVITATII
- Copii, mie imi plac toate buchetele pictate de voi si eu cred ca o sa fie o surpriza foarte placuta pentru mamele voastre.
- Stiti de ce ati lucrat asa de frumos? Pentru ca v-ati gandit ca ele vor fi daruite mamelor si ati vrut sa demonstrati ca puteti sa faceti surprize frumoase si mie si mamelor.
In incheiere Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si vom canta cantecul " Acum e toamna,da"
Explicatia
Conversatia
orala
|