ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
BOTOsANI
PROIECT DE ACTIVITATE
(activitate desfasurata in cadrul Comisiei Metodice)
INVITATI: membrii Comisiei Metodice de la Gradinita nr.9 Botosani
si parinti ai copiilor de la grupa.
DATA:
DURATA: 30 min.
ORA: 10,00
NIVEL: II(6-7ani)
EDUCATOARE: Pastinaru Doina
TEMA ACTIVITATIl: "LIZUCA"si anotimpurile"
OBIECTIVE GENERALE:
-sistematizarea cunostintelor despre aspectele specifice celor pa 535e423f tru anotimpuri;
-intelegerea legaturilor diferitelor fenomene ale naturii si viata animalelor,a plantelor si activitatea oamenilor;
-precizarea succesiunii diferitelor transformari petrecute in natura in cele patru anotimpuri;
-dezvoltarea flexibilitatii gandirii,a capacitatii de a stabili legaturi diverse intre date cunoscute referitoare la anotimpuri;
-deprinderea copiilor de a opera cu simboluri simple(culori),de a le raporta corect la fenomenele pe care le simbolizeaza
SARCINA DIDACTICA:
-descrierea ilustratiilor care reprezinta aspecte semnificative celor patru anotimpuri,stabilirea legaturii dintre continutul ilustratiei si anotimp,motivarea acesteia;
-stabilirea unui raport corect intre cartonasele de o anumita culoare,reprezentand un anotimp si fenomenele sau actiunile caracteristicile,sa motiveze legatura stabilita .
REGULI DE JOC:
VARIANTA I
-copiii vor fi impartiti pe echipe(patru echipe)-fiecare echipa reprezentand cate un anotimp;
-se va stabili cate un comandant de echipa si se vor face cunoscute sarcinile pe care le au de indeplinit;
-fiecare grupa are pe masa niste jetoane cu imagini specifice fiecarui anotimp,dar nu va avea nici o imagine din anotimpul pe care-l reprezinta-rolul lor fiind de a-si gasi imaginile specifice ;
-imaginile se vor obtine de fiecare echipa numai daca vor reusi sa dea raspunsuri corecte si complete cand li se adreseaza intrebarea "Cand se intampla si de ce?"
-echipa care primeste ilustratia trebuie sa ofere si ea o ilustratie in aceleasi conditii.
VARIANTA II
-in partea a doua a jocului se stabilesc simboluri de culoare pentru fiecare anotimp,astfel ca :
- verde - pt.primavara
- albastru - pt.vara
- maro - pt.toamna
- alb - pt.iarna
-copiii inchid ochii, educatoarea afiseaza pe un panou o imagine caracteristica unui anotimp (ex.o floare-un ghiocel), iar la semnalul educatoarei - sunetul clopotelului - copiii vor deschide ochii, cauta si ridica cartonasul care are culoarea corespunzatoare anotimpului (verde). Copiii motiveaza de ce au ridicat acel cartonas.
ELEMENTE DE JOC:
-clopotelul
-aplauzele
METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul si problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: fiecare grupa va primi pe masa:
- imagini reprezentand fenomene specifice celor pa 535e423f tru anotimpur(fenomene ale naturii si fructe);
cartonase colorate(verzi,albastre,marou si albe) pentru fiecare copil;
fise:
creioane colorate;
patru tablouri reprezentand copacul in cele patru anotimpuri;
Jetoanele, cartonasele colorate si fisele se vor afla in plicuri separate numerotate cu cifrele 1, 2 si 3.
DESFASURAREA ACTIVITATII
ORGANIZAREA SALII DE GRUPA:
- masutele vor fi grupate in patru grupe (cate una pentru fiecare anotimp)
- se va aerisi sala de grupa;
- pe margine vor fi asezate scaunele pentru parinti si alti invitati.
Copiii intra in sala de grupa intonand cantecul "Anotimpurile"si se aseaza fiecare la locul lui.
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE se va face prin aparitia in sala de grupa a unei fetite(colege)mai mici,care joaca rolul Lizucai.Lizuca are un cosulet cu materiale surpriza-impartirea materialului din cosulet comandantilor de greupe, intuirea materialului si prezentarea musafirilor.
ANUNTAREA TEMEI:
-Astazi vom desfasura jocul didactic "Lizuca si anotimpurile" . Acest joc va fi ,de fapt, un concurs iar voi trebuie sa fiti atenti si sa dati raspunsuri corecte si complete ca sa reusiti sa obtineti cat mai multe puncte,asa incat grupa voastra sa castige concursul.
-se stabileste numele fiecarei grupe (PRIMAVARA, VARA ,TOAMNA si IARNA) si copiii care vor fi comandanti de grupa.
PREZENTAREA REGULILOR DE JOC:
- Asa cum vedeti si voi, in mijlocul fiecarei masute se afla cate trei plicuri cu materiale pentru fiecare grupa. Prima data vom lucra cu plicul numarul 1. Comandantul de grupa va imparti materialul din plicul nr.1 fiecarui copil, la intamplare.
-Ce reprezinta imaginile de pe jeton? (aspecte specifice celor pa 535e423f tru anotimpuri).
-Trebuie sa stiti ca pe masa nu veti avea nici o imagine din anotimpul pe care-l reprezentati, dar va trebui sa le cautati prin schimb de imagini cu celelalte echipe. Astfel ca, pe rand, cate un copil din fiecare grupa se va ridica in picioare, iar in mana dreapta va avea un jeton si va pune intrebarea pentru toti copiii: "Cand Lizuca povesteste, la ce anotimp se gandeste?" (ex. Se ridica o imagine cu un copac desfrunzit). Echipa care reprezinta anotimpul respectiv trebuie sa se anunte prin unul din membrii ei si sa dea raspunsul cerut ("Se gandeste la anotimpul iarna, pt. ca iarna copacii sunt desfrunziti"). Daca raspunsul este corect echipa primeste jetonul (care va fi asezat pe tabloul din fata grupei lor). Daca raspunsul nu este corect pierd jetonul si trebuie sa mai astepte o tura, in schimb ea este obligata sa ofere o imagine in aceleasi conditii altei echipe si s-o inmaneze daca raspunsul este corect si complet. Castiga echipa care isi recupereaza prima imaginile anotimpului pe care-l reprezinta, chiar daca nu plaseaza toate jetoanele care nu-i apartin.
Se va juca odata de proba.
DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI:
jocul se va desfasura respectandu-se regulile de joc, iar in timpul jocului se va avea in vadere ca fiecare copil sa ofere un jeton si sa raspunda odata pentru obtinerea unui jeton.Fiecare raspuns corect va fi aplaudat.
PRIMA VARIANTA A JOCULUI - prezentarea regulilor de joc:
-se stabilesc simboluri de culoare pentru fiecare anotimp,astfel ca :verdele este pt.primavara
albastru - vara
maro - toamna
alb - iarna
-se va preciza ca la aceasta varianta se vor juca cu materiale din plicul nr.2.
Jocul se va juca astfel:toti copiii trebuie sa inchida ochii.Intre timp eu voi aseza pe panou o imagine caracteristica unui anotimp,respective o floare(un ghiocel),apoi clopotelul va suna si voi va trebui sa cautati acel cartonas, care are culoarea corespunzatoare anotimpului si sa-l ridicati.Apoi va trebui sa spuneti de ce ati ales acel cartonas.Trebuie sa fiti foarte atenti ca s-ar putea sa trebuiasca sa ridicati doua cartonase deodata,deoarece sunt aspecte care se potrivesc pt.doua -trei anotimpuri(ex.rosia se coace vara si toamna de aceea trebuie sa ridicam un cartonas albastru si unul maro).
A DOUA VARIANTĂ DE JOC se va face conform regulilor de joc, dar se va avea in vedere sa se motiveze de fiecare data de ce s-au ridicat cartonasele care au acea culoare.
In incheiere, se va deschide plicul nr.3 in care se afla niste fise de munca independenta cu elemente caracteristice anotimpurilor,copiii avand sarcina sa le inconjoare cu creionul care are culoarea corespunzatoare.Imaginile pt.anotimpul iarna nu vor fi incercuite. Pentru copiii mai mici vor fi sarcini separate pe fise.
In timp ce copiii lucreaza pe fise ,vor asculta "Anotimpurile"luiVivaldi.
INCHEIEREA ACTIVITATII -se va face prin interpretarea rolului celor patru anotimpuri-roluri ce vor fi interpretate de patru fetita din grupa.
APRECIEREA ACTIVITATII si recompensarea copiilor se va face cu ecusoane (si invitatii vor primi ecusoane).
|