ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
DATA: 10. 05. 2006
GRĂDINIŢA P.N. + P.P. NR. 1 VULCAN
GRUPA: MARE
EDUC. NARIŢĂ GABRIELA
DENUMIREA ACTIVITĂŢII Jocuri si alte activitati la alegerea copiilor
I. ZONA LINIsTITĂ
A. Zona bibliotecii
B. Zona creativitatii
C. Zona pentru activitatile de scriere
D. Zona cu mese si scaune pentru servi 13113u2017n rea mesei
II. ZONA D E JOC
A. Zona de constructii
III. ZONA DE EXPUNERE A LUCRĂRILOR
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea unor deprinderi de conduita civilizata care sa permita desfasurarea simultana a unor variante de joc, sau alte ocupatii preferate de copii, individuale sau colective fara sa se stinghereasca unii pe altii.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa-si desfasoare activitatea sub îndrumarea directa sau indirecta a educatoarei;
sa povesteasca liber întâmplari, fapte traite sau auzite de ei;
sa-si îmbogateasca vocabularul activ sau pasiv prin comunicari din diferite domenii;
sa-si formeze o vorbire expresiva în cadrul dialogurilor de joc;
sa-si dezvolte memoria, imaginatia creativa si gândirea;
I. ZONA LINIsTITĂ
A. Biblioteca
TEMA: Cauta imagini de primavara
FORMA DE REALIZARE: Decupare din reviste, carti, sortare de imagini.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la anotimpul primavara. Dezvoltarea atentiei, gândirii copiilor.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa identifice materialele puse la dispozitie;
sa aleaga imagini de primavara;
sa decupeze si sa lipeasca pe plansa aceste imagini;
sa sorteze imaginile specifice anotimpului primavara;
sa recunoasca transformarile pe care le sufara natura în acest anotimp;
METODE: conversatia, explicatia, munca independenta, povestirea, descrierea;
MIJLOACE: scaunul povestitorului, carti, reviste, imagini, foarfece, lipici, plansa;
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII:
a) MOMENT ORGANIZATORIC:
amenajarea zonei destinata bibliotecii cu materialele necesare;
asigurarea unei atmosfere de libera-alegere;
sugerarea unor povestiri;
b) DESFĂsURAREA PROPRIU-ZISĂ
B. ZONA CREATIVITĂŢII
TEMA: Tablou de primavara
FORMA DE REALIZARE: Conturare, decupare,aseyare, lipire.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea imaginatiei creative si a îndemânarii în folosirea materialelor textile.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa contureze dupa sablon si sa decupeze flori, fluturi, copaci;
sa lipeasca pe plansa cele decupate pentru a realiza un tablou;
sa foloseasca corect instrumentele de lucru;
sa-si dezvolte gustul pentru frumos si estetic;
METODE: conversatia, explicatia, demonstratia, munca independenta;
MIJLOACE: materiale textile, sabloane, foarfece, lipici, foi de desen;
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
a) MOMENT ORGANIZATORIC:
pregatirea zonei destinata creativitatii cu materialele necesare;
predarea unor norme de protectie a muncii în mânuirea foarfecelor;
explicarea modului de lucru si prezentarea unui model;
asigurarea unui climat de non-obligativitate;
b) DESFĂsURAREA PROPRIU-ZISĂ:
Se explica copiilor modul de lucru, folosirea sabloanelor, a foarfecelor. Se prezinta un model realizat de educatoare. Se verifica cunostintele despre anotimpul primavara. Se încurajaza elevii în realizarea temei.
C. ZONA PENTRU ACTIVITĂŢILE DE SCRIERE
TEMA: Ulciorul si strachina
FORMA DE REALIZARE: Decorare - folosire unor linii cunoscute sau a unor combinatii de linii;
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea muschilor mici ai mâini prin exersarea semnelor grafice destinate însusirii literelor.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa foloseasca corect instrumentele de scris;
sa decoreze diferite obiecte traditionale;
sa îndeplineasca sarcina ceruta;
sa manifeste pricepere si îndemânare în realizarea semnelor grafice;
METODE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul;
MIJLOACE: fise de lucru reprezentând obiecte traditionale, carioci, creioane colorate,
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
a) MOMENT ORGANIZATORIC:
pregatesc zona pentru activitatile de scriere;
asez fisele si uneltele de scris la îndemâna copiilor;
explic tema si scrierea semnelor grafice însusite;
asigur un climat de non-obligativitate;
b) DESFĂsURAREA PROPRIU-ZISĂ:
Se explica copiilor ce au de facut. Se încalzesc muschii mici ai mâinii prin exercitii. Se repeta semnele grafice însusite dupa care se trece la decorarea imaginilor cu semne grafice. Se intervine numai daca este cazul.
II. ZONA DE JOC:
A. ZONA CONSTRUCŢII
TEMA: Construim rafturi pentru obiectele traditionale;
FORMA DE REALIZARE: Lego de diferite forme si marimi
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea deprinderilor tehnice de lucru, stimularea originalitatii, imaginatiei si a gândirii creative în desfasurarea jocului.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa identifice materialele de lucru;
sa elaboreze scheme de compunere, descompunere, asamblare, dezasamblare a pieselor componente;
sa combine forme, culori, corpuri în ansamble armonioase;
sa descrie verbal modelele create:
METODE: explicatia, conversatia, exercitiul,
MIJLOACE: cuburi, lego,
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII:
a) MOMENT ORGANIZATORIC:
amenajarea sectorului destinat zonei de constructii;
intuirea materialului de construit;
sugerarea temei si a modalitatilor de realizare;
asigurarea unui climat de libera-alegere;
b) DESFĂsURAREA PROPRIU-ZISĂ:
Copiii asculta indicatiile, se consulta, îsi aleg materialele de lucru si îndeplinesc ideea cea mai buna în realizarea temei. Îndrumarea este din exterior, privind modul de mânuire a materialului. Se urmareste finalizarea temei si executarea corecta.
B. ZONA DESTINATĂ JOCULUI DE ROL
TEMA: De-a vânzatoarele
FORMA DE REALIZARE: Joc de creatie cu subiect si roluri din viata cotidiana.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunostintelor din domeniul gospodaresc, însusirea unui comportament adecvat, transpunerea în diferite personaje din viata cotidiana.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa se identifice cu diferite roluri în joc;
sa interactioneze cu partenerii de joc;
sa-si asume roluri ce pot fi schimbate;
sa foloseasca un vocabular adecvat temei;
sa faca ordine la terminarea jocului;
SARCINA DIDACTICĂ: Executarea corecta atât ca comportament cât si ca vocabular a rolului ales;
REGULA JOCULUI: Vânzatoarele îmbracate cu halate si bonete sau baticuri, sunt la piata si-si expun marfa, laudând-o si convingând clientii sa cumpere. Clientii asculta, verifica si negociaza produsele.
METODE: conversatia, explicatia, demonstratia,jocul de rol;
MIJLOACE: halate, bonete, baticuri, flori, legume, zarzavaturi, cosuri, plase, bani;
|