PROIECT DE ACTIVITATE
Profesor metodist: -
Propunatoare:
Educatoare: -
Unitatea de invatamant: Gradinita nr.
Grupa mare
Domeniul: Natura
Tema domeniului: Iarna
Subtema: Iarna a sosit
Categoria de activitate: Activitate de educare a limbajului
Tema activitatii: "Craiasa zapezii" de Hans Christian Anderson
Mijloc de realizare: Povestea educatoarei
Tipul activitatii: Comunicare
Durata: 30 min.
Scop: Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.
Repere: Dezvoltarea capacitatii de a recepta un text care i se povesteste, intelegand in mod intu 252g64c itiv caracteristicile
expresive si estetice ale acestuia.
Obiective operationale:
O - sa urmareasca linia unei povestiri ascultand povestea spusa de educatoare;
O - sa asculte si sa reactioneze adecvat la textul transmis si sa transmita el mesaje simple (impresii);
O - sa demonstreze intelegerea textului apeland la diferite modalitati de redare(repovestire,dramatizarea etc)
O - sa participe la activitatea de grup atat in calitate de vorbitor cat si de auditor;
O - sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical (exprimare);
O - sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii din text.
Strategii didactice:
Metode: - verbale - explicatia
- povestirea
- conversatia
- exercitiul verbal
Mijloace de invatamant: - scene din povesti
- stimulente
Bibliografie: - Programa instructiv - educativa din gradinita - Proiect 1999
Forme
Instrumente
Moment organizatoric
Durata: 6min.
- Aerisirea salii de grupa
- Asezarea scaunelelor in semicerc
-Asezarea materialului didactic la indemana propunatoarei
- Intrarea copiilor in clasa
- Controlul tinutei acestora
Pregatirea psiho-afectiva:-introducerea in activitate se face printr-o conversatie despre anotimpul iarna:
In ce anotimp suntem? Ce stim despre iarna? (frig, bate vantul, este ger, ninge)
De ce va place anotimpul iarna? (ne dam cu sania, cu patinele, facem oameni de zapada)
-Copiii isi vor ocupa locul preferat
Copiii asculta si raspund la intrebari
- observatia
- conversatia
- exercitiul verbal
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
Durata: 1 min.
Pentru ca stiti multe despre anotimpul iarna, m-am gandit sa va spun o poveste despre anumite personaje din spatiul pitoresc al iernii - "Craiasa Zapezii"
Va trebui sa ascultati povestea, sa fiti atenti cum vorbesc personajele intre ele,ce atitudine iau unele, ce atitudine iau altele, sa cautati sa retineti unele cuvinte si expresii din poveste, sa stiti sa le folositi cand spuneti povestea.
Copiii asculta indicatiile propunatoarei
- explicatia
Nr. crt.
Evenimentul didactic
Detalierea etapelor si a continutului
Dominante vizate
Evaluare
Forme
Instrumente
Dirijarea invatarii
Durata: 20 min
Expunerea povestirii
- Prezentarea cadrului in care se petrece actiunea;
- Intalnirea lui Karl cu femeia imbracata in alb;
- Disparitia lui Karl;
- Intalnirea lui Gretchen cu o cioara;
- Intalnirea fetitei cu renul.
Fixarea povestirii
Reproducerea povestirii de catre copii cu ajutorul intrebarilor si pe baza suportului intuitiv (scene din poveste).
In timpul povestirii pe fragmente a povestirii voi insista asupra exprimarii corecte, a inlantuirii logice a ideilor asupra unei povestiri expresive, nuantate, asupra manuirii corecte a dialogului.
In incheiere,se va da copiilor posibilitatea sa priveasca in voie ilustratiile si sa comenteze povestea in mod independent.
Copiii ascula povestea
Copiii,cu ajutorul intrebarilor vor reusi sa povesteasca cele mai importante momente.
-exprimarea
-povestirea
-conversatia
-exercitiul verbal
Imaginile din poveste
Imaginile din poveste
|
Aprecieri finale Durata: 3 min. |
Aprecieri asupra participarii la activitate - reproducerea corecta, expresiva a povestirii, manuirea corecta a dialogului. Se impart stimulente! |
|
|
Stimulente |
|