PROIECT DE ACTIVITATE
Unitatea de invatamant: Gradinita
,,DUMBRAVA MINUNATA"
Grupa: mijlocie A
Educatoare
Tema activitatii: Cum este / a fost si va fi aici pe pamant?
Tema zilei: ,,Calatorie in Univers''
Categoriile de activitati de invatare : Activitati de dezvoltare personala
Activitati liber alese
Activitati pe domenii experientiale- 434e47e
Domeniul stiinta
Scopul activitatii: Imbogatirea cunostintelor despre Univers, stimularea interesului si a curiozitatii copilului pentru investigarea si explorarea realitatii inconjuratoare ;
Obiective operationale
ADP - sa respecte opiniile celorlalti,exprimandu-le totodata si pe cele
proprii ;
sa se transpuna in urmatoarele roluri: astronomi,cercetatori, astronauti ;
sa construiasca nave cosmice, folosind piesele date ;
sa coloreze incadrandu-se in spatiul dat ;
sa participe cu interes la jocul propus, respectand regulile ;
ADE - sa cunoasca existenta corpurilor ceresti, a vehiculelor cosmice ;
sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare ;
sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate ;
sa puna in corespondenta elementele date ;
Strategii didactice
Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea.
Resurse materiale : carti cu imagini din cosmos, enciclopedii, foi, creioane colorate, flip-chart, fise de lucru individuale, calculator, CD;
Forme si metode de evaluare : evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala ;
Forma de organizare : frontala, individuala, pe grupe ;
Bibliografie : Aplicarea noului curriculum pentru o educatie timpurie-o provocare ?
Editura Diana
Revista Invatamantului Prescolar 1-2/2009;
Scenariul didactic
Activitatea zilei va debuta cu intalnirea de dimineata. Dupa salutul ,,Buna dimineata, prichindei isteti'' se poarta o discutie despre cum se simt, daca ar dori sa calatoreasca si unde anume, daca ar vrea sa calatoreasca in Univers si ce cred ei ca ar vedea in aceasta calatorie.
Se anunta tema zilei si copiii sunt antrenati in pregatirea acestei calatorii. Se vor ,,citi'' carti despre cosmos, vor construi nave cosmice, se vor colora imagini respectand culorile indicate, se vor juca de-a astronomii.
Dupa pregatirea necesara vom porni in calatorie. Vom vedea cat de mare este Universul, cum arata Sistemul Solar, cate planete sunt in Sistemul Solar,cateva caracteristici a fiecarei planete, aparate folosite pentru explorare, stele, constelatii, prin vizionarea unui material PPS .
Copiii pot veni cu informatii noi referitoare la materialul prezentat, cu informatii auzite prin mass media sau citite de parinti in carti.
In continuare se aseaza la flip-chart cosmonautii si rachetele. Se va realiza corespondenta intre acestea. Va fi rezolvata cerinta din fisa.
Se va desfasura jocul ,,Cosmonautii'' iar apoi se vor face aprecieri referitoare la calatorie.
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Momentul organizatoric Capacitatea si orientarea atentiei ADP Anuntarea temei -tranzitie- Elemente de reactualizare (cunostinte, deprinderi, redarea experientei cognitive) ALA -tranzitie- Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii ADEAsigurarea feed-back-ului Incheierea activitatii |
-aerisirea salii; -distribuirea materialelor pe sectoare; -intrarea copiilor in sala de grupa; Intalnirea de dimineata,,Buna dimineata, prichindei isteti'' Copii se aseaza pe scaunelele asezate in forma de cerc. Se poarta un dialog intre educatoare si copii referitor la : ,,Cum va simtiti azi ?'' ,,Ati dori sa calatoriti in Univers ?'' ,,Unde ati zbura ?'' ,,Ce credeti ca vom gasi in Univers ?'' Astazi vom face o calatorie in Univers. Inaine de a pleca in calatorie trebuie sa ne pregatim . Voi prezenta centrele deschise la care vor lucra,tema si obiectivele pe care le au de indeplinit la fiecare centru. Dupa ritmizarea cantecului : ,,Suntem prichindei isteti Si plecam in Univers! Mai intai ne pregatim Si abia apoi pornim !'' Copiii vor merge la cele patru sectoare deschise,isi vor pune un ecuson care este simbolic acestui sector si vor incepe lucrul. Biblioteca :,,Citim despre Univers'' Joc de rol : ,,De-a astronomii'' Constructii : ,,Construim o nava cosmica'' Arta : ,,Coloram imagini cu cosmosul'' Voi vizita fiecare sector si voi adresa intrebari referitoare la tema pe care o au de realizat si voi de explicatii acolo unde este nevoie. Cu totii vom trece pe la fiecare sector si vom observa daca si-au indeplinit sarcinile.Voi face aprecieri asupra modului cum au lucrat copiii si cum s-au comportat. Prin interpretarea cu miscari a cantecelului se face trecerea la domeniul stiintei. ,,Suntem prichindei isteti Si plecam in Univers ! Cu una, doua, trei rachete Pornim spre stele si planete !'' Copiii vor viziona o prezentare in Power Point referitoare la cosmos, planetele din Sistemul Solar, caracteristici ale acestora, soare, stele, aparate folosite pentru explorarea spatiului. Copiii vor urmarii prezentarea si vor veni cu completari. Cei care au studiat la ,,biblioteca'' vor veni cu informatii referitoare la planete, soare, stele. Acestea vor fi intregite si de cei care au fost la sectorul,,arta''. Copiii care au fost astronomi si cei care au construit nava vor completa informatiile referitoare la aparatele de explorare a spatiului. Astfel calatoria in Univers se realizeaza prin participarea intensa a copiilor. In continuare voi prezenta copiilor la flip-chart cosmonautii care isi cauta rachetele. Vor pune in corespondenta fiecare cosmonaut cu cate o racheta. Fiecare copil va primi o fisa pe care va trebui sa o rezolve. Vor colora apoi dupa preferinta rachetele si cosmonautii. Fisele se vor pune la expozitie alaturi de lucrarile de la sectoare si se vor admira constelatiile create . Joc : ,,Cosmonautii'' Copiii ,,cosmonauti''sunt asezati in formatie de cerc, tinandu-se de maini, cu fata spre centru. In spatele lor, la o anumita distanta, sunt grupate cate trei scaunele, reprezentand rachete cosmice. Cele trei scaunele reprezinta locurile pentru ,,cosmonauti''.Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor. La comanda de incepere a jocului ,,Cosmonautii''se invartesc in cerc repetand : ,,Suntem prichindei isteti Si zburam prin Univers ! Ne-am facut cosmonauti Si de-aceea o sa zburam Cu care nava apucam ! Jocul are un secret, Cel ce va intarzia Acasa, pe Pamant va sta ! Dupa ultimul ,,vers''cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un scaunel(loc in nava),dar cel putin 2-3 vor ramane pe loc. Jocul se repeta. Am revenit la gradinita si pentru ca am calatorit in cosmos toti copiii vor primi cate o amintire : o steluta. Se fac aprecieri referitoare la activitate si la participarea activa a copiilor. |
exercitiul conversatia explicatia conversatia explicatia jocul exercitiul expunerea explicatia problematizarea conversatia explicatia problematizarea explicatia exercitiul |
Interesul pentru activitate; reactiile copiilor Participare activa si afectiva Evaluare orala Proba orala Chestionare orala Proba scrisa Participare activa-afectiva Evaluare orala |
|