ALTE DOCUMENTE |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
PROPUNĂTOR: Inst.
UNITATEA: G.P.N. nr. 17 "CĂSUŢA POVEsTILOR"
DATA: 11 Decembrie 2009
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ: "CU CE sI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?"
SUBTEMA: "DATINI sI OBICEIURI DE IARNĂ"
TEMA ACTIVITĂŢII: "AM PLECAT SĂ COLINDĂM!"
FORMA DE REALIZARE 151d33b : Activitate integrata
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea si consolidarea cunostintelor acumulate si a
deprinderilor formate
DURATA: 60 minute
I ADP
- Īntālnirea de dimineata: Copiii stabilesc forma de salut, identifica colegii absenti, se alege "copilul zilei" printr-o numaratoare. El va īndeplini sarcinile legate de completarea calendarului naturii si va avea grija de materialele necesare la centrele de interes. Aici vor purta o discutie despre anotimpul īn care ne aflam, despre cum se pregatesc parintii pentru iarna si despre ceea ce ar trebui sa faca toti copiii pentru a nu-si supara parintii.
- Rutinele: "Eu sunt astazi de serviciu" (exersarea deprinderii de a īndeplini anumite sarcini īn cadrul grupei).
Aceasta deprindere se exerseaza prin toate activitatile desfasurate pe parcursul zilei, copiii fiind desemnati pe rānd sa īndeplineasca anumite sarcini.
- Tranzitii: "Saniuta fuge", "Iarna ne-a sosit īn zori", va face trecerea de la o activitate la alta.
II ALA - Activitati liber alese
- stiinta: Se rezolva o fisa care are urmatoarele sarcini:
- recunoaste ce anotimp este redat īn mijlocul paginii;
- īncercuieste imaginile care se potrivesc anotimpului redat īn chenar;
- imaginile ramase apartin anotimpului;
- Arta: "Clopotei, stelute, globulete" (decupare pe contur, colorare)
- Joc de rol: "De-a colindatorii"
III ADE - Activitate integrata
- Domeniul de limba si comunicare
- Domeniul stiinte
- Domeniul estetic si creativ
SCOPUL ACTIVITĂŢII
- Consolidarea cunostintelor despre īnceputul iernii (prin aplicarea acestora īn diferite contexte de īnvatare) si unele obiceiuri de iarna.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 - sa identifice elementele specifice anotimpului iarna;
O2 - sa noteze si sa grupeze elementele dupa un criteriu dat;
O3 - sa descrie imagini formānd propozitii;
O4 - sa stabileasca raportul cantitativ īntre elementele unor grupuri, utilizānd corect expresiile: "tot atātea", "mai multe", "mai putine".
SARCINI DIDACTICE
- formularea corecta si prompta a raspunsurilor la īntrebarile educatoarei;
- rezolvarea unor sarcini care implica cunostinte despre natura, cunostinte matematice, deprinderi de exprimare corecta, deprinderi ritmico - melodice.
REGULI DE JOC
- la īntrebare se raspunde individual
- participa atent si competitiv pastrānd disciplina
- un membru al echipei care termina lucrarea lui poate sa-si ajute colegul care cere ajutor (daca este cazul)
Elemente de joc: surpriza, miscare, aplauze, recompense
STRATEGII DIDACTICE
METODE sI PROCEDEE: ciorchinele, conversatia, exercitiul, brainstormingul, harta conceptuala
MATERIAL DIDACTIC: panou, plansa de iarna, siluete oameni de zapada,
saniute, brazi, creioane colorate, cizmulite, hārtie
creponata, foarfece, carton.
BIBLIOGRAFIE: - Revista "Īnvatamāntul prescolar"
- Curriculumul pentru īnvatamāntul prescolar
DEMERS DIDACTIC
Evenimente didactice |
Obiective operationale |
Continutul īnvatarii |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
1. Moment organizatoric |
|
Se amenajeaza spatiul educational. Se pregateste materialul didactic. Se organizeaza grupa de copii. |
- conversatia; |
observarea comportamentului initial - interesul |
2. Captarea atentiei |
|
Prezentarea elementului surpriza: "Zāna Iarna" īn timp ce copiii cānta "Iarna ne-a sosit īn zori" |
- explicatia |
|
3. Anuntarea temei |
|
Astazi vom juca un joc prin care ne pregatim pentru īntāmpinarea iernii cu toate datinile si obiceiurile acestui anotimp. Acest joc se numeste "Surprizele din cizmulite". |
- explicatia |
- observarea capacitatii de atentie voluntara |
4. Reactualizarea cunostintelor |
O1 |
Zāna "Iarna" descopera tabloul cu obiceiuri si imagini despre iarna. Se cere copiilor sa spuna cāt mai multe idei care le vin īn minte despre iarna. Zāna "Iarna" aduce copiilor 4 cizmulite, fiecare dintre ele avānd cāte o surpriza. |
- ciorchinele |
- evaluare orala - aprecieri verbale |
5. Explicarea sarcinilor si fixarea regulilor |
O3 O4 O2 O5 |
Se descopera biletelul ce se afla īn cizmulita nr. 1. Copiii trebuie - sa descrie imaginea - sa formuleze propozitii - sa numere cuvintele din propozitii - sa denumeasca imaginile de pe jetoane - sa desparta īn silabe cuvintele care denumesc imaginile. Se descopera apoi biletul din cizmulita nr. 2. Fiecare copil īsi alege din cizmulita o saniuta, un om de zapada sau un bradut. Se cere copiilor sa se grupeze īn functie de ceea ce si-au ales. Se formeaza astfel: - grupa saniutelor - grupa oamenilor de zapada - grupa bradutilor. Se formeaza perechi īntre grupe, se fac comparatii, se stabileste unde sunt "tot atātea"; "mai multe", "mai putine". Se complica jocul prin diversificarea sarcinilor: - se ascunde un element sau doua - se compara din nou grupele. "Ce trebuie sa facem ca sa fie tot atātea... sau mai multi cu unu, mai putin cu unu... etc" |
- explicatia - conversatia - exercitiul - procedeul "māna oarba" - explicatia - exercitiul - explicatia |
- evaluare orala si practica - aprecieri verbale |
6. Obtinerea performantei |
O1 |
Se solicita copiilor sa se aseze la mese. Fiecare copil va primi cāte un plic cu imagini, le va citi cu atentie si sorteaza doar imaginile de iarna. Cu ajutorul doar al imaginilor de iarna, copiii vor forma un tablou de iarna. Se adreseaza copiilor urmatoarea īntrebare: "Ce ar lipsi daca nu ar veni anotimpul iarna?" |
- harta conceptuala - brainstormingul |
- evaluare finala |
7. Evaluarea performantei |
|
Īn cizmulita nr. 3, se descopera urmatorul bilet: "Dragi copii, daca ati ajuns pāna aici, īnseamna ca ati trecut toate probele date si puteti sa īntāmpinati sosirea iernii cu datinile si obiceiurile ei". Copiii se īmpart īn 3 grupe: Grupa 1: confectionare "Sorcova" Grupa 2: confectionare "Steaua" Grupa 3: confectionare "Ghirlanda de Craciun" |
- explicatia - demonstratia |
- evaluare prin proba practica` |
8. Īncheiere |
|
Se apreciaza faptul ca sunt suficienti de pregatiti. Se descopera surprizele din cizmulita nr. 4 (recompense pentru copii) |
- conversatia |
- aprecieri verbale |
|