PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
GRUPA: MIJLOCIE
EDUCATOARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE FIZICA
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL PSIHO-MOTRIC
TEMA ACTIVITATII: JOC: “ASEZAM MASUTELE SI SCAUNELELE”
TIPUL ACTIVITATII: PREDARE
OBIECTIVE GENERALE:
dezvoltarea fizica si armonioasa a copilului
mentinerea starii de sanatate la parametrii corespunzatori varstei lor
stimularea motricitatii printr-un ansamblu de exercitii pregatitoare
formarea unor trasaturi de caracter precum: hotararea, independenta, disciplina, curajul
formarea reflexului de atitudine corecta a corpului static si in miscare
insusirea respiratiei corecte in repaus, dar si in efort
dezvoltarea calitatilor fizice
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la finalul activitatii copiii vor fi capabili:
sa execute cu deplin control miscari complexe cu cresterea efortului
sa respire corect
sa invete ridicarea si transportarea obiectelor individual si in grup
sa dovedeasca faptul ca au inteles modul de exersare a exercitiilor, comform temei
sa manifeste grija fata de propria stare de sanatate, executand exercitiile cerute de educatoare
sa-si controleze comportamentul in timpul desfasurarii activitatii
sa execute exercitiile fara a depune effort fizic deosebit si sa aiba interes pentru activitate
RESURSE PROCEDURALE:
explicatia
demonstratia
corectarea
exemplul
exercitiul
jocul
LOCUL DE DESFASURARE:
sala de grupa
EXEMPLE DE COMPORTAMENTE:
COGNITIVE: - sa respecte regulile jocului
- sa reactioneze adecvat la comenzile primite
PSIHO-MOTORII: -sa execute corect miscarile cerute de joc
-sa-si reprime dorinta de a face miscari inutile in timpul activitatii
didactice
AFECTIVE: -sa participle cu interes la activitate
-sa manifeste dorinta de a face miscare
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
“Metodica educatiei fizice” – manual clasa xll
“Programa activitatilor instructiv-educative in invatamantul prescolar”
DESFASURAREA ACTIVITATII
MOMENT ORGANIZATORIC
aerisirea salii de grupa
aranjarea mobilierului
organizarea colectivului de copii
verificarea starii de sanatate a copiilor
PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFFORT:
variantele de mers: pe varfuri, bratele sus, pe calcaie, coatele la spate, mersul piticului, mersul uriasului, schimbarea directiei de mers la comanda, vor fi combinate cu alergare usoara si mers normal
INFLUENTAREA SELECTIVA A APARATULUI LOCOMOTOR:
Se vor executa exercitii pentru fiecare segment al corpului:
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR:
Copiii, la activitatea de astazi, vom invata sa ridicam sis a transportam obiectele individual si in grup, jucandu-ne jocul: “Asezam masutele si scaunelele”
Intr-un limbaj accesibil copiilor, educatoarea va enumera principalele obiective ale activitatii
DIRIJAREA INVATARII:
se va explica copiilor, corect, regulile jocului
educatoarea va da indicatii despre modul in care trebuie executat jocul, avand grija sa corecteze pozitia fiecarui copil si sa-l indrume corect in desfasurarea activitatii
EVALUAREA:
se vor face aprecieri verbale asupra modului in care s-au comportat copiii la activitate
INCHEIEREA ACTIVITATII:
se va aerisi sala de grupa
se va reamenaja sala de grupa
|