PROIECT DE ACTIVITATE
Educatoare: Radescu Maria
Grupa: mijlocie
Categoria activitatii: Dezvoltarea vorbirii
Mijloc de realizare: Lectura educatoarei
Tema activitatii:,,Ridichea uriasa"
Scopul:Consolidarea deprinderilor si priceperilor de comportare precum si
dezvoltarea capacitatilor intelectuale cu valoare operational
formativa, imbogatirea vocabularului;
Obiective operationale:
-sa urmareasca succesiunea evenimentelor;
-sa-si insuseasaca notiunea de :putere, ajutor
-sa sa-si reviziuasca comportamentul ;
-sa-si dezvolte procesele psihice;
Tipul activitatii:Consolidare
Strategia didactica:
a)Modalitati de īnvatare:mixta
b)Metode si procedeeslecturarea.problematizarea
c)Mijloace de īnvatamānt:planse ilustrate
Conditii initiale:Nivelul grupei este corespunzator,copiii au mai desfasurat astfel de activitati
Elemente de continut:Elaborarea raspunsului adecvat rolului asumat.
Organizarea activitatii:Frontal.
Evaluare:frontala
Locul desfasurarii:Sala de grupa.
Durata:15-20 minute
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII:
Etapele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor | |
|
|
|
||||
I.Captarea atentiei |
Introducerea īn activitate o voi face printr-o scurta convorbire cu copiii: ,,Copii, am auzit ca voi acasa va ajutati parintii la treburile gospodaresti, ca sunteti saritori si cuminti.Va rog sa-mi spuneti care sunt membrii familiei voastre si daca aveti acasa caine pisica... |
Copiii asculta si raspund. |
|
|||||||
II.Reactualizarea cunostiintelor |
Sa-mi spuneti ce povesti am mai invatat noi la gradinita. |
Capra cu trei iezi, Punguta cu doi bani. |
|
|||||||
III.Anuntarea temei |
Copii,astazi vom asculta povestea , ,,Ridichea uriasa" |
Copiii asculta cu atentie. |
|
|||||||
IV.Desfasurarea actiunii. |
Citesc clar, cu intonatie lectura si īntre timp le explic si cuvintele pe care ei nu le cunosc.Īntorc apoi pe panou plansele cu imagini din textul lecturii. |
Copiii asculta cu atentie lectura. |
|
|
||||||
VI.Evaluarea |
Voi nominaliza cātiva copii care vor veni la panou sa descrie imaginile prezentate utilizānd propozitii corecte din punct de vedere gramatical |
Copiii descriu imaginile prezentate. |
|
|||||||
VII Īncheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra felului cum s-au comportat copiii |
Copiii ies din sala de clasa |
|
|||||||
|