PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: mijlocie
OBIECTUL: Educatie artistico-plastica
TEMA PLASTICA: linia plastica si pata de culoare
SUBIECTUL: ,,Tablou cu lalele”
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderi
SCOP:
exersarea imaginatiei creatoare, a sensibilitatii si a gustului pentru frumos
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 sa recepteze tema lucrarii;
O2 – sa-si educe spiritul de ordine si acuratete in realiyarea lucrarii;
O3 – sa raspunda intrebarilor adresate de educatoare;
O4 – sa recepteze modul de executie al lucrarii;
O5 – sa execute corect actiunile corespunzatoare realizarii temei;
O6 – sa aprecieze critic si autocritic lucrarile;
O7 – sa faca ordine la masa de lucru.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC:foi de desen, acuarele, pensula, pahar cu apa, servetele, modelul educatoarei.
SCENARIUL ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Ob. |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Evaluare |
Moment organizato- ric |
|
Masutele vor fi asezate in forma de careu, pe masute sunt pregatite cele necesare pentru pictat. |
Copiii se aseaza pe scaunele si privesc materialul |
|
Captarea atentei |
|
Zana Florilor a plecat si ne-a lasat noua sa terminam picturile incepute de ea, pentru ca Zana s-a grabit si nu a mai avut sa le termine. |
|
|
Anuntarea temei |
O1 O2 |
Astazi copii, vom picta un tablou cu lalele.Va rog sa lucrati curat, ingijit, pentru ca Zana o sa mai treaca pe la noi sa vada cum ati pictat. |
|
|
Prezentarea noului contnut al temei |
O3 O4 |
Voiu prezenta copiilor modelul realizat de mine si vom analiza cu ajutorul intrebarilor: -Ce vedeti in aceasta lucrare? -Cu ce culoare sunt pictate frunzele?Dar florile? Voi explica si demonstra modul in care vor fi pictate lalelele din tablou: cu varful pensulei inmuiate in apa si acuarela verde vom picta codita si frunzele lalelei; apoi vom spala bine pensula si vom picta petalele cu rosu si glaben Voi solicita un copil sa verbalizeze modul in care vor fi pictate lalelele. |
O multime de lalele. Verde.Rosi si galbene. |
Aprecierea pozitiva a copiiilor care raspund. Aprecierea copilului, care descrie modul de executie |
Dirijarea activitatii |
O5 |
Pentru a realiza o lucrare cat mai frumoasa, vom executa miscari de incalzire a muschilor mici ai mainii: inchidem si deschidem pumnii, cantam la pian, ne spalam pe maini. Incepem sa lucram! Voi supraveghe copiii in timp ce lucreaza si ii voi ajuta pe cei care intampina greutati. |
Copiii vor executa tema. |
Observarea copiiilor. |
Concluzii, aprecieri |
O6 |
Voi alege 2-3 lucrari mai reusite si le vom analiza impreuna cu copiii. |
Copiii vor motiva de ce le place sau nu lucrarea |
Evaluarea rezultatelor muncii copiiilor. |
Incheierea activitatii |
O7 |
Lucrarile se vor expune cu ajutorul copiiilor. |
|
|
|