ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 29.11.2006
Grupa mare
Tema: Sunete inalte, medii, joase
Categoria de activitate: Educatie muzicala
Tipul activitatii: mixt
Forma: activitate obligatorie
Educatoare metodista:
Metor practica:
Propunatoare:
DURATA: 25 min.
Obiectiv de referinta: Sa diferentieze auditiv inatimea sunetelor muzicale.
Obiective operationale
O sa execute exercitiile de cultura vocala
O - sa intoneze corect sunete inalte, medii, joase;
O sa interpreteze corect si expresiv cantecul "Prietenii cantareti"
O sa transpuna inaltimile sonore in miscari spatiale
Obiectiv afectiv
OA1 - Cultivarea emotiilor artistice si a sensibilitatii prin muzica.
Strategii didactice
Metode: M1 - Povestirea M4 - Demonstratia
M2 - Conversatia M5 - Exercitiul
M3 - Explicatia M6 - Metoda jocurilor
Mijloace si materiale didactice
m1 - exercitii de dictie m5 - planse
m2 - joc didactic muzical - Sa cantam si noi ca ele! m6 - numaratoarea
m3 - joc didactic muzical - Sa cantam si sa aratam! m7 - stimulente
m4 - cantecul "Prietenii cantareti" - Anexa 1
Bibliografie:
"Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii" Ed. a 2-a, rev. si ad. - Bucuresti: Editura V&Integral, 2005
"Ora de educatie muzicala (perioada prenotatiei)", Elena Zavelea
Secventele activitatii |
O.B. |
Elemente de continut |
Metode |
Mijloace |
Activitate introductiva Dirijarea invatarii Reactualizare Evaluare |
O1 |
A. Moment organizatoric Se pregatesc materialele didactice necesare desfasurarii activitatii; Copiii ocupa locurile pe scaunele; Se reaminteste pozitia corecta de cant: - spatele drept; - mainile pe genunchi; - picioarele apropiate si sprijinite de podea B. Captarea atentiei - Scrisoarea de la Mos Nicolae Cine vine copii saptamana viitoare pe la noi?Daca suntem cuminti el ne aduce o multime de cadouri frumoase si le aseaza in cizmulite. Anuntarea temei Sa stiti ca astazi am primit de la Mos Nicolae o scrisoare. El a aflat ca vin la voi si m-a rugat sa facem impreuna un cantecel si un joc muzical care o sa va placa foarte mult. Anuntarea obiectivelor Daca veti canta corect si expresiv vet primii drept rasplata recompense. C. Exercitii de cultura vocala Va place sa cantati?Vreti sa aveti o voce frumoasa?Daca da, atunci trebuie sa stiti ca a canta corect si expresiv nu inseamna a canta oricum, ci respectand urmatoarele cerinte: pozitia corecta a corpului, respiratia corecta, emisia curata si rotunda a sunetelor, pronuntarea clara a textului (dictia). Pentru a va dezvolta frumos vocea, trebuie sa facem exercitii de cultura vocala. a)Exercitii de dictie - repetarea silabisita a unei strofe din cantecul "Graiul animalelor" "- Mata zice miau, miau, miau Branza nu gasesc sa iau Cainele face ham, ham, ham Carne as manca dar n-am." b)Exercitii de respiratie - inspirati pe nas (mirosim floarea), apoi expirati pe gura intonand un sunet lung sau prefacandu-ne ca suflam in lumanare. c) Se intoneaza gama - Do major - Transmiterea notiunilor teoretice - Sunete inalte, medii si joase Familiarizarea copiilor cu continutul cantecului "Prietenii cantareti" Se descopera tabloul. Intr-o seara am pornit la o plimbare prin padure si cum ma plimbam eu asa, cateva pasarele pe o ramura a unui copac m-au intampinat cu cantecul lor vesel. &2I=H=G=H!=I=9=:. Cip-ci-rip,ci-rip Joc didactic muzical - Sa cantam si noi ca ele! Se solicita reproducerea fragmentului exemplificat. Frunzele se leganau usor in bataia vantului, iar din adancul padurii se aude mormaitul ursului: &2=R=S='=R=. Mor,mor, mor Se reia jocul "Sa cantam si noi ca ele!", copiii reproduc dupa educatoare. Care este deosebirea dintre ciripitul pasarelelor si mormaitul ursului? Se demonstreaza. Sunetele pasarelelor sunt inalte, iar ale ursului, joase. "Sa cantam si sa aratam!" Copiii intoneaza sunetele cu onomatopee asociind miscari spatiale (sus, joc). Padurea rasuna de cantecul pasarilor. La un moment dat apare si cucul, care isi canta mandru numele: &2=V==T=='=V==T=. Cu-cu, Cu-cu! Se reia jocul "Sa cantam si noi ca ele!", se intoneaza cu toata grupa de copii. Cum sunt sunetele cucului? (medii) "Sa cantam si sa aratam!"De cate feluri pot fi sunetele ca inaltime? (inalte ca ale pasarelelor, joase ca ale ursului si medii ca ale cucului) Si cum ma plimbam prin padure mi-am amintit de un cantec foarte frumos care se numeste "prietenii cantareti", de care Mos Nocolae mi-a scris in scrisoare si pe care trebuie sa-l invatam. D. Transmiterea cantecului Se interpreteaza model. Se poarta discutii pe marginea textului, se explica cuvintele necunoscute. Se reia cantarea model. Se invata cu toata grupa pe fragmente apoi integral. Reactualizarea cantecului "Graiul animalelor" se transforma in joc muzical Se reaminteste copiilor jocul muzical printr-o scurta demonstratie, cantarea versrilor cu silaba "la" si li se arata o plansa cu animale. - De ce cantec va aduce aminte? (Graiul animalelor) Astazi vom repeta acest cantec dar il vom transforma in joc, deci ne vom juca impreuna. Cantam cantecul si apoi le explic regulile jocului: -se va alege cate un copil pentru fiecare rol in parte (unul va fi mata, altul catelul, etc).Pentru a stabilii personajele interpreti, voi folosi numaratoarea: Un catel galagios A-ntors casa iar pe dos. A latrat, a scheunat Si pe tine te-a chemat! Copiii alesi isi fac pe rand rolul. Fiecare copil canta exact versurile din cantec, pe care le spune animalul interpretat de el. Apoi sunt alesi in acest fel si alti copii. Se fac aprecieri cu privire la interpretarea vocala. Se impart stimulente. |
M2 M1 M2 M4 M3 M1 M4 M4 M4 M1 M4 M6 M4 M2 M3 |
m1 m5 m2 m2 m3 m2 m3 m4 m6 |
|