PROIECT DE ACTIVITATE
Propunatoare :
Data : 27.09.2010
Grupa : mica B
Categoria activitatii : Activitate de educare a limbajului
Forma de realizare : Memorizare
Tema : Toamna D. Botez
Tipul activitatii : Activitate de dobandire de cunostinte
Scopul activitatii :
Formarea, dezvoltarea si educarea unei exprimari verbale orale corecte din punct de vedere gramatical;
Familiarizarea copiilor cu bogatiile toamnei precum si cu efortul depun oamenii pentru a obtine recolte bogate;
Activizarea si imbogatirea vocabularului cu cuvinte si expresii noi : roade bogate, bucate, amarui, panere, cu puf galben ca de pui, etc.
Obiective operationale :
Sa formeze, dezvolte si educe o exprimare verbala orala corecta din punct de vedere gramatical;
Sa se familiarizeze cu bogatiile toamnei : fructe, legume, flori precum si cu efortul depus de oameni pentru a obtine roade bogate;
Sa activizeze si imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi ;
Sa participe activ la activitate insusindu-si versuri;
Strategia didactica
Metode si procedee : Conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul
Mijloace de invatamant : Tablou ce reprezinta anotimpul toamna si bogatiile acesteia, panou, cos cu fructe si legume proaspete
Forma de organizare : Frontala, individuala, in grupuri
Material bibliografic : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii ; cartea Texte literare
Durata : 15 min
DEMERS DIDACTIC
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Scaunelele vor fi aranjate in forma de semicerc. Materialul didactic necesar activitatii va fi aranjat pe panou si pe masuta in fata copiilor. Aerisirea salii de grupa Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
Copiii intra in sala de grupa si isi ocupa locurile pe scaunele |
Se observa comportamentul copiilor |
Captarea atentiei |
Moment surpriza Zana Toamna intra cantand |
Zana Toamna intra in sala de grupa imbracata corespunzator, cantand cantecul - ,,Culesul viilor purtand in mana un cos acoperit si pe care-l descopera in fata copiilor anuntandu-i ca va sta la activitate pentru a observa daca prescolarii grupei mici pot denumi tot ce se gaseste in cosul ei. |
Se observa starea emotionala si comportamentul copiilor odata cu aparitia Zanei Toamna. Copiii recunosc cantecul |
Reactualizarea cunostintelor |
Discutie referitoare la caracteristicile si bogatiile toamnei pe baza tabloului si a cosului |
In ce anotimp suntem? Ce se intampla toamna? Ce fructe si legume cunoasteti din cos ? Dar din tablou ? Denumiti ce flori de toamna pe care le vedeti in cos. |
Se apreciaza raspunsurile copiilor |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Tema activitatii Memorizare Toamna D. Botez |
Astazi, copii, vom invata o poezie despre toamna in care este vorba despre bogatiile acesteia, despre munca si efortul oamenilor in vederea obtinerii de roade bogate. Poezia se numeste : TOAMNA D. Botez Voi trebuie sa fiti atenti sa invatati versuri din aceasta poezie, sa fiti atenti la continutul acesteia |
Se observa comportamentul copiilor |
Dirijarea invatarii |
Toamna D. Botez Toti acei ce-ntreaga vara Au lucrat din zori in seara, Toamna au roade bogate Au si fructe si bucate Mere, pere in panere, Prune bune si alune, Cu gutui amarui, Cu puf galben ca de pui Si tot felul de legume De nu le mai sti pe nume. |
Voi recita model intreaga poezie. Apoi, voi trece la invatarea poeziei pe strofe, astfel : - voi recita model strofa I explicand cuvintele noi si neintelese de copii Apoi, impreuna cu intreaga grupa voi trece la invatarea strofei I a poeziei de 2-3 ori Voi lua apoi grupuri de cate 3-4 copii sa recite cu ajutorul meu Voi recita apoi strofa a II a, explicand cuvintele necunoscute Apoi, impreuna cu intreaga grupa vom recita strofa a II a de 2-3 ori, in grupuri de cate 2-3 copii Dupa invatarea poeziei pe strofe, voi recita intreaga poezie singura, apoi cu copiii de 2 ori |
Copiii vor fi atenti, vor asculta continutul poeziei Copiii recita versurile impreuna cu educatoarea Aprecieri Aprecieri Aprecieri |
Obtinerea performantei |
Concurs Cine stie mai bine? |
Voi antrena copiii sa recite individual poezia cu ajutorul meu. Apoi, in grupuri de 3-4 copii vom recita intreaga poezie |
Aprecieri |
Incheierea activitatii |
Aprecieri referitoare la modul cum copiii si-au insusit versuri si au participat activ la activitate |
Voi aprecia general si individual copiii care au avut o participare activa la activitate si-i voi stimula dupa ce vor interpreta cantecul Toamna Vor primi apoi roade ale toamnei mere, pere, morcovi, ardei, castraveti, etc. |
Aprecieri Stimulente Finala |
|