ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
Profesor metodist: -
Propunatoare:
Educatoare:
Unitatea de invatamant: Gradinita nr.
Grupa pregatitoare
Domeniul: Tara
Tema domeniului: Orasul
Subtema: Orasul meu
Categoria de activitate: Elemente de matematica
Tema activitatii: Ghiceste ce semn s-a ascuns?
Mijloc de realizare: Activitate pe baza de exercitiu
Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi
Durata: 35 min.
Scop: Exersarea operatiei de identificare a raportului dintre cantitati, folosirea corecta a semnelor grafice de operatie;
Repere: Sa cunoasca semnificatia simbolurilor de plus (" + ), minus (" ) si egal ("
Obiective operationale:
O - sa construiasca grupe de obiecte prin punere in corespondenta si stabilirea echivalentei ("tot atatea
O - sa calculeze adunari si scaderi cu o unitate;
O - sa stie sa calculeze probleme ilustrate de adunare si scadere cu o unitate;
O - sa utilizeze corect semnele (" + "), (" - "), (" = ") asezandu-le corespunzator;
O - sa utilizeze corect limbajul matematic adecvat;
O - Cultivarea rapiditatii in gandirea logico-matematica.
Strategii didactice:
Metode: - intuitive - observatia
- demonstratia
- active - exercitiul
- verbale - explicatia
- conversatia
- problematizarea
Mijloace de invatamant: - simboluri (" + "), (" - "), (" = ")
- cifre
- fise
- stimulente
Procedee - comunicare
- verbalizare
Regulile jocului
Copiii trebuie sa ghiceasca ce semn de calcul a disparut. Se va prezenta pe rand pentru fiecare echipa cate o fise reprezentand grupe de obiecte. Copiii le vor intui si vor spune cate elemente sunt in total folosind simbolul adunarii (" + ) si scaderii (" ) in vederea stabilirii cantitatii.
Elemente de joc: inchiderea ochilor, recunoasterea semnului de calcul disparut, aplauze
Bibliografie: - Programa instructiv - educativa din gradinita
- Revista invatamantului prescolar nr 1-2 / 1996
Forme
Instrumente
Moment organizatoric
Durata: 2min
- Asezarea scaunelelor in semicerc
-Asezarea materialului didactic la indemana propunatoarei
-Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa "Ghioceilor" si echipa "Viorelelor"
-Copiii isi vor ocupa locul stabilit
Tabla magnetica
Cifre, simboluri, fise matematice
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
Durata: 1 min.
Captarea atentiei si intuirea materialului
- Priviti ce avem pe masa!
- Astazi ne vom juca jocul - "Ghiceste ce semn s-a ascuns!"
- vom numara, vom recunoaste simbolurile
(" + "), (" - "), (" = "), vom face adunari si scaderi, vom compune probleme
Copiii asculta indicatiile propunatoarei si intuiesc materialul didactic
- observatia
- conversatia
- explicatia
Reactualizarea cunostiintelor
Durata:5 min.
Dar inainte de a incepe jocul, vreau sa vad ce stiti la matematica.
Sa vina un copil de la echipa "Ghioceilor" sa formeze o grupa de 8 elemente si sa puna cifra corespunzatoare.
Sa vina si un copil de la echipa "Viorelelor" si sa-mi formeze o grupa de 9 elemente si sa puna cifra corespunzatoare.
- Stabilirea echivalentei
- Ce putem face sa fie tot atatea.?
(sa luam sau sa punem)
- Aprecieri
Copiii aseza elementele de jos in sus, le numara si pun cifra corespunzatoare.
Primeste bulina echipa care a raspuns corect.
- exercitiul
- conversatia
- explicatia
Nr. Crt.
Eveniment didactic
Detalierea etapelor si a continutului
Dominanta vizata
Evaluare
Forme
Instrumente
Prezentarea continutului
Dirijarea invatarii
Durata:10min
Jocul se numeste:"Ghiceste ce semn s-a ascuns?"
Propunatoarea sau copilul va scrie la tabla un calcul matematic 4 + 1 = 5
Copiii inchid ochii, propunatoarea va ascunde un simbol (" + "), ei deschid ochii, ghicesc semnul ascuns. Se repeta pe rand cu prima echipa si apoi cu a II-a echipa.
Propunatoarea le ascunde pe rand ambelor echipe (" + "), (" - "), (" = ")
Copiii sunt atenti la explicatiile propunatoarei.
Copiii din fiecare echipa vor raspunde pe rand la activitate.
- explicatia
- demonstratia
- exercitiul
- conversatia
- simboluri
- cifre
Executarea jocului de catre copii pentru obtinerea performantei
(fixarea jocului)
Durata:2min
Se prezinta o fisa cu un numar de elemente.
- Ce semn trebuie pus pentru stabilirea cantitatii?
(plus sau minus)
- Se foloseste cate o fisa pentru fiecare echipa in parte.
Copiii numara elementele si stabilesc semnul.
- explicatia
- conversatia
Asigurarea retentei si a transferului de cunostiinte
Durata:13min
Complicarea jocului
Prima echipa - echipa "Ghioceilor"- un copil va compune o problema dupa ilustratii si va scrie la tabla alegand cifrele si simbolurile potrivite. Dupa care va face sa dispara un simbol (" = ") si copiii trebuie sa ghiceasca ce semn a disparut. Se va repeta si cu echipa "Viorelelor". Se fac mai multe probleme.
Copiii participa activ la joc.
- explicatia
- exercitiul
- fixarea
Nr. Crt.
Eveniment didactic
Detalierea etapelor si a continutului
Dominanta vizata
Evaluare
Forme
Instrumente
Evaluarea performantelor
Durata:2min
- Propunatoarea face aprecieri.
- Se stabileste echipa castigatoare.
- Se impart stimulente.
Stimulente
|