ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
TEMA ANUALĂ: CE sI CUM VREAU SĂ FIU?
EDUCATOARE: MIHAELA DICU
GRĂDINIŢA: CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2, SLATINA
NIVEL: II (grupa MARE ,,B" )
TEMA ZILEI: ,,ATENŢIE!"
DURATĂ: 1 ZI
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
CENTRE DE INTERES:
SCENARIUL ZILEI
ÎNDRUMĂRI METODICE
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul om si societate
TEMA: "Intersectia"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: activitate practica
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri
SCOPUL:
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;
Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 sa lucreze în echipa, împartasind colegilor experiente de învatare;
O2 Sa decupeze siluete de copii si adulti, masini diferite, semne de circulatie, marcaje pietonale;
O3 Sa asambleze siluetele în scopul obtinerii de marionete;
O4 Sa indice pe ceas durata unei actiuni;
O5 Sa selecteze materialele pentru macheta, tinând cont de criteriile indicate.
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee : Conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea,observarea, investigatia în grup.
Mijloace de învatamânt: ecusoane, lipici, foarfece, macheta de la constructii, siluate, diplome
LOCUL DE DESFĂsURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
5- 7 ani;
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENT DIDACTIC |
OB. OPER. |
CONŢINUT sTIINŢIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1.Momentul organizatoric |
|
|
Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii: -aerisirea salii de grupa; - aranjarea masutelor si scunelelor în 3 grupuri; -introducerea copiilor în sala de grupa; -instructajul verbal. |
|
2.Captarea atentiei |
|
Li se prezinta copiilor imagini de impact: un ambuteiaj într-o intersectie, rolul politistului în situatia data. |
-explicatia |
- orala -frontala ITEMI:Ce se întâmpla? |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Astazi vom realiza o macheta a unei intersectii, diferita de ce am vazut in imaginile prezentate. |
- expunere |
Observarea comportamentului. |
4.Explicarea sarcinilor si fixarea regulilor |
O1 |
- Pentru a realiza ce ne+am propus, copiii se vor împarti în 3 grupuri, astfel: Grupul 1 va realiza masinute, Grupul 2- semne de circulatie, marcaje pietonale, Grupul 3- siluete de copii, adulti, politisti.Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre animalele domestice, o sa învatam împreuna poezia ,,În ograda la bunici", iar apoi vom alege animalele , vom forma multimi si le vom numara. |
-explicatia |
Raspunsurile copiilor Observarea comportamentelor. |
5.Dirijarea învatarii |
O2 O3 O4 |
Copiii se vor aseza la grupurile de lucru, în functie de ecusoanele pe care le poarta. Li se va explica modul de lucru astfel încât fiecare sa obtina masini, semne de circulatie, marionete. Pe ceasurile de carton, copiii vor aprecia durata actiunii. |
- explicatia; - demonstratia - exercitiul; Se va respecta metodica desfasurarii activitatii practice |
- Raspunsurile copiilor; - Comportamentul copiilor în timpul lucrului. |
6.Obtinerea performantei, asigurarea retentiei si a transferului |
O1 O5 |
Copiii vor aseza obiectele realizate pe suportul macheta de la centrul de interes Constructii, respectând indicatiile educatoarei. Grupul 1 aseaza pe strada din dreapta 5 masini, 2 mari si 3 mici, apoi asaza pe bulevard 3 camioane. Grupul 2 va aseza semne de oprire interzisa la coltul strazii, atentie copii pe bulevard, o trecere de pietoni in dreptul scolii,pe strada din stânga intersectiei. Grupul 3 va aseza copii în dreptul trecerii de pietoni, un politist în mijlocul intersectiei. Copiii vor aprecia si durata acestei actiuni cu ajutorul ceasului din carton. |
-investigatia în grup; -observatia -conversatia - descrierea; - problematizarea |
Relationarea în cadrul grupului prin actiune si comunicare; Raspunsurile copiilor în cadrul grupului. |
7.Evaluarea activitatii |
O1 |
Reluarea obiectivelor. Se ofera diplome de participare. Se fac aprecieri asupra respectarii regulilor de circulatie în intersectia realizata de copii. |
- expunerea; - brainstorming; -conversatia |
-aprecieri verbale; -recompense sub forma unor diplome de excelenta |
|