ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
(DS+DEC)
DATA:
GRUPA: mijlocie ( 4-5 ani )
INSTITUTOR I : FLOREA FLORENTINA
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate integrata ( DS+DEC)
TEMA : ''COSUL CU FRUCTE ''
ALA I 1. Biblioteca : ''Fructele toamnei ''
* sortare de jetoane : mar, para , strugure.
*colorare
* modelaj
ALA II Jocuri de miscare cu text si cantec
-'' Cursa nucilor''
-'' Taranul e pe camp''
-'' Podul de piatra ''
Obiective Cadru
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic , lexical , sintactic .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Dzvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator , precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene , picturi , modelaje .
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Educarea activitatii de a intra in relatie cu ceilalti
Obiective Operationale
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Biblioteca : - sa sorteze jetoanele reprezentand acelasi fruct
- sa denumeasca culoarea fiecarui fruct
- sa verbalizeze ceea ce observa in aceste jetoane formuland propozitii simple
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Joc de masa : - sa identifice partile componente ale fructelor
- sa asambleze piesele astfel incat sa obtina imagini ale fructelor reale
- sa denumeasca caracteristicile fructelor obtinute ( forma , marime , culoare )
· & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; & 828d38i nbsp; Constructii : - sa redea prin intermediul constructiei cu piesele Lego laditele in care vor fi puse ( depozitate) fructele toamnei
- sa comunice verbal cu partenerii folosind expresii adecvate si corecte
DS :
· & 828d38i nbsp; sa enumere caracteristicile strugurelui (structura ciorchinelui, mirosul,
gustul specific si forma boabei)
· & 828d38i nbsp; sa-si imbogateasca vocabularul cu anumite cuvinte (fruct, ciorchine )
· & 828d38i nbsp; sa-si reaminteasca modalitatile simple de cercetare a unui fruct
· & 828d38i nbsp; sa cunoasca importanta strugurilor in alimentatie precum si a regulilor de conservare a acestora
DEC:
· & 828d38i nbsp; sa utilizeze corect instrumentele de lucru
· & 828d38i nbsp; sa aplice pe suprafetele date (in contur) culoare
· & 828d38i nbsp; sa foloseasca tehnica dactilopicturii in tema data
· & 828d38i nbsp; sa pregateasca materialul de modelat (miscarea translatorie a palmelor fata de planseta)
· & 828d38i nbsp; sa modeleze forme de baza (boabele) lipindu-le pe suprafata data
· & 828d38i nbsp; sa-si dezvolte simtul critic facand analiza lucrarilor personale si ale altor copii (turul galeriilor)
ALA II
· & 828d38i nbsp; sa respecte reguli de politete
· & 828d38i nbsp; sa joace jocuri de miscare coordonand miscarile cu textul si cantul
· & 828d38i nbsp; sa manifeste spirit de competitie in cadrul jocului desfasurat
STRATEGII :
METODE : explicatia, conversatia dirijata, instructajul verbal, observatia,
invatarea prin descoperire, turul galeriei
MIJLOACE : jetoane cu fructe, piese Lego, puzzle-uri cu fructe, dvd(filmare
la cules de vie), panouri din polistiren, storcator de fructe, fisa
pentru dactilopictura (in contur) dar si pentru desenat (in
contur), creioane colorate, acuarele, plastilina, plansete, struguri,
forme geometrice, compot de struguri, dulceata de struguri,
poze A4 cu diverse imagini de la culesul viei, servetele,
recipient apa, farfurioare, lingurite, stimulente, nuci,jucarii de plus asemanatoare personajelor din desenele animate
FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual
BIBLIOGRAFIE : '' ''
· & 828d38i nbsp; '' CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (3-67)'' - BUCURESTI 2008
· & 828d38i nbsp; '' APLICAREA NOULUI CURRICULM'' - editura DIANA
· & 828d38i nbsp; '' SUPORT PENTRU APLICAREA NOULUI CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR (NIVEL 3-5 ANI)'' - editura DELTA CART EDUCATIONAL
· & 828d38i nbsp; '' PROIECTE TEMATICE ORIENTATIVE'' - editura TEHNA - ART 2003
· & 828d38i nbsp; '' ACTIVITATEA INTEGRATA DIN GRADINITA'' - editura PUBLISHING HOUSE 2008
· & 828d38i nbsp; '' METODE INTERACTIVE DE GRUP '' editura - ARVES
· & 828d38i nbsp; '' CUNOSTINTE DESPRE NATURA SI OM IN GRADINITA DE COPII'' editura didactica si pedagogica BUCURESTI 1979
Scenariul zilei
ADP : ''Buna dimineata strugurasii mei ''
In aceasta parte a zilei la '' intalnirea de dimineata'', copiii se vor saluta intre ei apoi vom completa calendarul naturii :'' ce zi este ?'',''cum este vremea afara ?'' precum si absentii din ziua respectiva , dupa care vor raspunde la cateva intrebari in legatura cu tema din saptamana respectiva .
Ne vom apropia de ,, Zana Toamna '' o papusa imbracata specific anotimpului care se afla la noi in clasa de cand am demarat acest proiect si vom descoperi ca in fiecare zi surprizele din cutia ei precum si cerintele :
,, Zana ne-a rugat frumos
Sa o ajutam putin
Si la multe intrebari
Sa raspundem daca stim :''
,, Ce fructe de toamna cunoasteti ?''
,, Ce fructe are ea in cosul ei ?''
,, Ce culoare pot avea merele ?''
,, Ce contin fructele ?''
,, Cum se pastreaza fructele pe timpul iernii?''
,, Unde le depozitam pe timpul iernii ?''
,, Zana Toamna '' ne roaga apoi sa descoperim ce avem pe masute la sectoare si sa ne alegem locul dar sa nu uitam ca vom trece prin toate .
O alta surpriza a zilei este prezenta a doua personaje indragite de ei din desenele animate ,, Fifi si floricelele'' si anume Fifi si BONDAREL care vor ajuta la indrumarea copiilor chiar alegerea lor spre sectoarele specifice .
Copiii vor recita in grup o poezie specifica anotimpului ,,Toamna'' pentru ca au fost rugati de cele doua personaje .
ALA ( I )
1. La sectorul ,,Biblioteca'' copii vor sorta jetoane cu fructe de acelasi fel si vor motive unde este cazul , alegerea facuta . Cu ajutorul meu vom formula chiar si propozitii scurte acolo unde imaginea permite ( desfasurarea unei activitati ).
3. La sectorul ,, Constructii '' vom construi ladite pentru depozitarea fructelor cu piese Lego . Pe masa se afla deja modelul construit si poza potentialei ladite .
DS
Intr-o vizita scurta vine la noi ca o surpriza ,, Sireata vulpe'' care culmea in gura ei se afla .un ciorchine de strugure . Vrea si ea sa se alature activitatilor noastre rugandu-ma sa o las si pe ea la noi in clasa sa ne priveasca . Intre timp ,, Zana Toamna '' ma cheama la ea pentru a lua din cutia cu surprize un CD (surpriza) si ne roaga sa-l vizionam .
,,La cules de struguri in via proprie''
Pe baza celor vizionate vom incerca succint sa ajungem sa observam de fapt strugurele . Copiii vor fi asezati la masute sub forma unui oval deschis . Voi pune din loc in loc farfurioare cu ciorchine de struguri .Fiecare copil va avea pe masuta intr-un recipient ( farfuriuta) boabe de struguri pentru degustare . Va mai exista si un paharut si cate o lingurita pentru a servi compot si dulceata de strugure .
TRANZITII - ,,A,a,a acum e toamna da''- cantec
DEC :
La aceasta activitate la noi va veni in vizita un alt personaj din reclamele cu iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va reaminti copiilor cat de importante sunt vitaminele atat in starea lor naturala dar si conservate si ne va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature la urmatoarea activitate . - zis si facut -
Aici unii copii vor desena strugurele tot in contur , iar ceilalti copii vor modela boabe de struguri iar cu ajutorul meu ii vom aplica pe planseta sub forma unui ciorchine .
Dupa terminarea lucrarilor le vom aseza intr-o galerie de arta .
,, Turul galeriei '' unde vor avea loc comentarii atat pozitive cat si critice , intrebari , observatii pe baza exponatelor .
TRANZITII - Joc
-Sa ne spunem numele fetele ( in cor )
ALA ( II ) Jocuri de miscare cu text si cantec
'' Cursa nucilor''
Copiii vor fi impartiti in doua echipe asezati in coloane, unul in spatele celuilalt. La semnalul meu primii copii vor pleca in alergare printre jaloane destinatia fiind un cos de nuci din care vor lua cate o nuca urmand sa se intoarca pe acelasi traseu dand startul urmatorului coechipier (prin atingere usoara pe umar)
Castiga echipa care termina prima. Jocul se va desfasura de 2-3 ori.
,, Podul de piatra''
In timpul cantecului vor face un ,,tunnel'' prin care vor trece . Copiii vor fi in perechi cu bratele ridicate lipiti unul de altul . Voi trece pe sub ,,tunel'', voi alege un copil sa-mi fie pereche iar cel ramas singur va trebui sa treaca la capatul tunelului unde-si va astepta randul .
Copiii vor trece pe sub ,,tunel ''de cel putin doua ori .
,,Taranul e pe camp''
Se alege un copil pentru a fi liderul ,,taranul'' care-si alege ,,nevasta '', ea isi alege ,,copilul'' , acesta isi alege ,,dadaca'' , ea isi alege ,,pisoiul'', el prinde ,,soareci'', iar ei dau iama la ,,branza'' care se afla in ,,butoi'', pe care-l aruncam la ,,gunoi '', aceasta presupunand imprastierea copiilor iar ultimul ramas inca in cerc va primi o pedeapsa .
Jocul se va repeat de cateva ori
Finalitatea zilei
Evaluarea copiilor prin acordarea stimulentelor si discutii libere pe baza activitatilor desfasurate .
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT ALA I |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
MOMENT ORGANIZATO- RIC |
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii: · & 828d38i nbsp; Pregatirea materialului |
|
|
|
|
|
|
|
CAPTAREA ATENTIEI |
Captarea atentiei se face printr-o ghicitoare : "Cum le spune /Cum le spune La mere, pere/ Nuci si prune ? " (fructe) Isi vor face aparitia doua personaje indragite de copii din desenele animate "Fifi" si "Bondarel" care vor ajuta la alegerea copiilor pe sectoare |
|
|
|
|
|
|
|
ANUNTAREA TEMELOR SI A OBIECTIVE- LOR |
Astazi la sectorul "Biblioteca" veti sorta jetoane cu fructe de acelasi fel; la sectorul "Joc de masa " veti alcatui puzzle-uri cu diverse fructe zambarete; iar la sectorul " Constructii" veti avea de construi ladite pentru depozitarea fructelor cu piese "Lego". Anexa 1, anexa 2, anexa 3, anexa 4, anexa 5 |
Instructajul verbal |
|
|
|
|
Retin sarcinile ce urmeaza sa fie executate pentru alegerea sectorului |
|
DIRIJAREA INVATARI |
Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a mainilor: SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
DIRIJAREA INVATARII |
Voi da semnal de incepere a lucrului si indicatii copiilor daca e cazul Voi corecta pozitia copilului la masa de lucru |
|
Jetoane, imagini cu fructe, puzzle-uri, piese lego |
Individual |
|
|
Lucreaza tema data |
|
REALIZAREA FEEDBACK- ULUI |
La sectorul "Biblioteca" copiii vor motiva alegerea facuta (sortare de jetoane, imagini), la sectorul "Joc de masa" copiii vor spune ce au descoperit prin intregirea imaginilor (puzzle-uri) iar la sectorul "Constructii" vor verbaliza sarcina pe care au executat-o |
Conversatia |
Farfuriutele cu jetoane de acelasi fel, ladite pentru fructe, puzzle-uri |
Individual |
|
Conversatia intrebari si raspunsuri |
Expun lucrarile si verbalizeaza ce au facut |
|
EVALUAREA |
Aprecieri individuale si globale iar ca stimulent o cate o bomboana |
Conversatia |
Stimulente: bomboane |
|
|
Aprecieri verbale |
|
|
INCHEIEREA ACTIVITATII |
In incheierea activitatii copiii vor recita in grup poezia "Toamna " |
|
|
Frontala |
|
|
Recita |
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT DS |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
MOMENT ORGANIZATO- RIC |
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii: CAPTAREA ATENTIEI |
In vizita la noi in grupa vine o papusa de plus "Sireata vulpe " care doreste sa se alature activitatilor noastre |
Conversatia |
Jucarie de plus |
Frontala |
|
|
|
ANUNTAREA TEMELOR SI A OBIECTIVE- LOR |
Asadar, astazi la activitatea de cunoastrea mediului vom observa un alt fruct indragit de voi si anume strugurele si mi-am propus sa-l desenam, pictam cu degetelul si chiar sa-l modelam. Sa nu uitati ca pentru asta vreau sa participati cu totii la activitate, sa-mi raspundeti la intrebari ridicand mana |
Expunerea |
|
Frontala |
|
|
|
|
REACTUALI- ZAREA CUNOSTINTE0 LOR |
Inainte de a incede activitatea in sine vreau sa-mi raspundeti la cateva intrebari - Ce fructe de toamna cunoasteti ? - Ce facem cu ele inainte sa le consumam ? - Ce contin atat fructele cat si legumele ? |
Conversatia |
|
Individual |
Orala |
Intrebari si raspunsuri |
Raspund corect la intrebari |
|
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
DIRIJAREA INVATARII |
Pe baza celor vizionate vom incerca succint sa ajungem sa observam de fapt strugurele. Pe un panou vor fi afisate cateva din activitatile pe care le desfasoara oamenii in vie. -De unde se culeg strugurii ? (din vie) -Cine culege via? (oamenii) -Ce culoare au strugurii ? (galben - verde - violet ) -Unde se pun ei? Unde se rastoarna? (zdrobitor- teasc) -Ce iese din presarea lor ? (must) -Cum se numeste asadar fructul de pe masutele voastre? (strugurele) Inainte de a fi consumat haideti sa-l cercetam ~~~Observarea si analiza structurii strugurelui~~~ Strugurele este un fruct care se coace vara si toamna, este format dintr-un ciorchine pe care sunt asezate multe boabe. Ciorchinele seamana cu o crenguta de care sunt prinse alte crengute mai mici (se prezinta un cotor de ciorchine). Copiii iau in mana strugurele De pe farfurie si-l cerceteaza -Cum este ciorchinele ? Mare sau mic ? Greu sau usor ? (mare, greu) -Cum sunt asezate boabele de strugure ? (Boabele sunt asezate unele langa altele iar la unii struguri sunt ingramadite unele peste altele ) -Cum sunt boabele asezate in partea de sus? (In partea de langa codita sunt mai multe apoi din ce in ce mai putine si se termina in partea de jos cu numai 1-2 boabe) -Cu ce forma geometrica se aseamana strugurele? (triunghi) Alegeti din gramada de forme geometrice figura cea mai asemanatoare cu forma ciorchinelui de strugure. Incercati sa desenati in aer conturul strugurelui |
Conversatia Expunere Explicatia Demonstratia Exercitiul |
Anexa Ciorchine Cotor Forme geometrice |
Frontala |
|
Intrebari si raspunsuri |
|
|
DIRIJAREA INVATARII |
~~~ Sinteza partiala ~~~ -Unu - doi copii descriu sumar cele discutate anterior ~~~Observarea si analizarea boabelor de strugure~~~ Copiii vor lua din farfuriute 2 boabe de strugure pe care le vor tine intre primele doua degete, Boaba de strugure poate fi de diferite culori. -Care sunt ele? (galben verde violet). -Deci ce alte culori pot avea strugurii ? -Cu ce seamana boaba unui strugure ? Boabele sunt rotunde ca niste bile sau au o forma alungita semanand putin cu un ousor mic. In acest caz au o forma ovala. -Ce are la suprafata o boaba de strugure? (o pielita subtire) -Cum este ea? (neteda si lucioasa) -Ce simtiti cand apropiati boaba de nas? (un miros placut) -Ce credeti ca se afla inauntrul boabei ? (miez) -Ce ramane dupa ce ati supt boaba? (1-2 seminte mici) -Ce gust are miezul strugurelui ? (dulce) -Este sanatos sa inghitim semintele? (nu) Nu trebuie sa inghitim semintele doarece sunt tari si pot sa ne imbolnaveasca. -Cum este samanta strugurelui fata de cea a marului (mai mica) Strugurii sunt hranitori si bogati in vitamine ne atrage atentia Dyno, sunt consumati ca desert la masa sau la gustare -Ce fac oamenii din struguri ca sa-i putem consuma si iarna? (compot dulceata - degustam) -Dar dupa ce-i culeg oamenii ce fac din zeama de struguri ? (must-vin-otet-tuica) |
Conversatia |
Farfurioare cu boabe de struguri Compot, dulceata, paharute si lingurite |
Individual |
|
Conversatia intrebari si raspunsuri |
|
|
REALIZAREA FEEDBACK- ULUI |
~~~Sinteza finala~~~ Se realizeaza prin alegerea celui mai frumos ciorchine pe care 2-3 copii il vor descrie |
|
|
Individual |
Oral |
|
Sinteza finala |
|
EVALUARE |
Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata Activitatii si o voi invita pe zana toamna sa faca aprecierile necesare individuale si globale |
Conversatia |
|
Individual |
|
|
Aprecieri verbale |
|
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Copiii vor participa la procesul de preparare al mustului Tranzitii : "A, a ,a acum e toamna da" |
Conversatia |
Storcator de fructe |
Frontal |
|
|
|
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT DEC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
MOMENT ORGANIZATO- RIC |
Se creeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii: CAPTAREA ATENTIEI |
La aceasta activitate la noi va veni in vizita un alt personaj din reclamele cu iaurtul Danonino si anume ,, Dino'' care le va reaminti copiilor cat de importante sunt vitaminele atat in starea lor naturala dar si conservate si ne va ruga sa-l lasam si pe el sa ni se alature la urmatoarea activitate . - zis si facut - |
Conversatia |
Jucarie de plus |
Frontala |
|
|
|
ANUNTAREA TEMELOR SI A OBIECTIVE- LOR |
Dupa ce am observat strugurele, l-am degustat atat in starea lui naturala cat si conservat (compot, dulceata) mai departe m-am gandit s-al pictam dar cu degetelul, sa-l coloram si sa-l modelam. Se va preciza ferm ca cel mai important lucru va fi originalitatea lucrarii |
Expunerea Instructajul verbal |
|
Frontala |
|
|
|
|
REACTUALI- ZAREA CUNOSTINTE0 LOR |
Copiii denumesc materialelel si instrumentele de lucru necesare pentru realizarea temei. La centrul de pictura (dactilopictura in contur) : -Ce culori am putea folosi? (galben, violet, verde) La centrul de modelat : -Cu ce culoare am putea modela boabele de strugure ? La centrul de colorat: -Cu ce culori am putea desena strugurele? |
Conversatia |
Fise de lucru, recipiente apa, recipient acuarele, servetele, planseta, plastilina |
Individual |
Orala |
Intrebari si raspunsuri |
Raspund corect la intrebari |
|
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
|||
DIRIJAREA INVATARII |
La toate centrele vor fi expuse modelele mele. Acum dupa ce am privit impreuna modelele realizate de mine cred ca am putea realiza impreuna modele deosebite poate chiar mai frumoase decat cele prezentate. Voi efectua cu copiii exercitii de incalzire a mainilor: Individuale Stimulare |
|||||||
REALIZAREA FEEDBACK- ULUI |
Pe parcarsi ce copiii vor termina lucrarile acestea vor fi asezate pe panoul expozitional. Toti copiii vor trece prin fata panoului ca printr-un muzeu pentru a privi toate lucrarile. TURUL GALERIEI Se va trece la evacuare lucrarilor. Pentru analiza lucrarilor se vor avea in vedere atat lucrarile "reusite" cat si pe cele care plac mai putin copiilor. Fiecare copil va spune cate ceva despre o anume lucrare (aspectul estetic - acuratetea plansei; valorizandu-se creativitatea evitandu-se critica) |
Conversatia |
Panou expozitional |
Individual |
|
Conversatia intrebari si raspunsuri |
|
|
EVALUARE |
Se vor face aprecieri individuale si colective, se vor da stimulente |
|
Stimulente |
Individual |
Oral |
|
Aprecieri verbale |
|
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Se va face fixarea temei pe parcursul intregii zile. Copiii vor fi Solicitati sa faca ordine la masutele de lucru. Tranzitii joc : - Sa ne spunem numele baietii in cor - Sa ne spunem numele fetele in cor |
Conversatia |
|
Individual |
|
|
Aprecieri verbale |
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT ALA II |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
||
MOMENT ORGANIZATO- RIC |
Amenajarea spatiului pentru desfasurarea jocului de miscare |
|
|
|
|
|
|
CAPTAREA ATENTIEI |
La captarea atentiei vor fi prezentate copiilor doua cosulete cu alte fructe de toamna pe care copiii trebuie sa le ghiceasca (nuci) |
Conversatia |
Nuci |
Frontala |
|
|
|
ANUNTAREA TEMELOR SI A OBIECTIVE- LOR |
In aceasta ultima parte bineinteles ne vom juca diverse jocuri de miscare : vom incepe cu un joc mai antrenant care presupune o competitie (adica va veti intrece) numindu-se "Cursa nucilor " urmat fiind de alte doua jocuri cu text si cant "Taranul e pe camp " si "Podul de piatra ". Pentru asta va trebui sa fiti atenti la toate regulile jocului. |
Expunerea |
|
|
|
|
|
DIRIJAREA INVATARI |
Inainte de inceperea jocurilor propriu zise se face cate un joc de proba in care se explica si se fixeaza regulile fiecarui joc. Pe parcursul derularii jocurilor voi mentiona importanta respectarii regulilor. |
Instructajul verbal |
Jaloane, cosulete, nuci, fluier |
Frontal Individual |
|
|
Comporta mentul copiilor in timpul jocurilor |
SECVENTE DIDACTICE |
CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||||
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
FORME DE ORGANIZARE |
FORME |
METODE SI INSTRUMENTE |
INDICA - TORI |
||
REALIZAREA FEEDBACK- ULUI |
Castigatoare va fi echipa care termina prima |
Conversatia |
|
Frontala |
|
Aplauze pentru echipa castigatoare |
|
EVALUAREA |
Stabilirea echipei castigatoare si acordarea stimulentelor (spargerea nucilor). Discutii si impresii despre comportamentul copiilor in timpul jocurilor. |
Conversatia |
Miez de nuca |
Individual |
|
Conversatia intrebari si raspunsuri |
Aprecieri verbale |
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Stabilirea si fixarea denumirii jocurilor |
|
|
|
|
|
|
|