ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Gradinita cu P.P. nr.2,
Piatra Neamt
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAta!
Data : 29 Aprilie 2011
Tema anuala de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?
Tema de proiect : „Surorile vesele Primavara si Vara!”
Tema saptamanii: „Legume imbietoare!”
Tipul de activitate: mixt
Forma de realizare: Activitate integrata
Integrare: ALA+ADE+ALA 2
Durata : o zi
Scopul : dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a notiunilor despre legumele timpurii precum si valorificarea potentialului intelectual al fiecarui copil.
I. ADP: ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
Intalnirea de dimineata:” Ridichea nazdravana! ”
Rutine: autoservirea si curatenia la sectoarele de activitate
Tranzitii: „Intrecerea ridichilor”
II. ALA : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE :
Stiinta: „Cosuri cu ridichi!”- sortare dupa marime
Arta: Ridichea uriasa!” - pictura in contur
III. ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE
DLC : Educarea limbajului: „Ridichea uriasa”- povestea educatoarei
DOS: Activitate practica:”Salata de legume timpurii”
IV. ALA II : ”Ridichea uriasa” joc de miscare cu text si cant.
Obiective operationale:
COGNITIVE:
Sa comunice pe baza temei date;
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, jocul, exercitiul, surpriza,”turul galeriei”, povestirea, observarea, “trierea asertiunilor”, aprecierea verbala.
Material didactic:
Intalnirea de dimineata: cos cu ridichea uriasa.
Stiinta: jetoane “ridichi” de diferite marimi, cosulete de diferite marimi, cifrele 1, 2 si 3.
Arta: fise de lucru, acuarele, pensoane, servetele.
Alte materiale folosite in timpul desfasurarii activitatilor: coltul amenajat in concordanta cu tema zilei, imagini, planse reprezentative, calendarul naturii si fotografiile copiilor, power point show “Ridichea uriasa”, calculator, LCD, sortulete, legume, coltul “ nisip si apa”, recompense .
Bibliografie:
“Cartea de povesti”, “ Ridichea uriasa”- poveste populara ruseasca
“Cartea de povesti”, “ Ridichea uriasa”- poveste populara ruseasca
La venirea in gradinita copiii vor viziona imagini in format pps cu si despre legumele de primavara, iar pana la servirea mesei vor desfasura gimnastica de inviorare: ”Daca vreau sa fiu voinic,/ Fac gimnastica de mic,/ Merg in pas alergator,/ Apoi sar intr-un picior,/ Ma opresc, respir usor,/ Intind bratele si zbor./ Toata lumea e a mea,/ Cand m-asez jos la podea,/ Acesta-i doar un inceput,/ - Ia priviti cat am crescut!”/
Activitatea zilei debuteza cu INTALNIREA DE DIMINEATA. Chemarea copiilor la aceasta activitate se va realiza prin recitarea urmatoarelor versuri: “Dimineata ne-am trezit,/ La gradinita am venit,/ In cerc sa ne adunam,/ Cu toti sa ne salutam!”/
Copiii se vor aseza in cerc.
SALUTUL:
Voi saluta copiii utilizand formularea “ Buna dimineata mici gospodari!”
IMPARTASIREA CU CEILALTI:
Copiii vor schimba impresii si vor discuta despre : ”Cum m-am imbracat astazi? De ce?
Dezvoltarea empatiei: “Sunteti bine?”
Concluzia: ”Daca voi sunteti bine, sunt si eu. Eu astazi sunt vesela pentru ca”, “Voi cum sunteti?”, “ Este cineva trist?”
Se va completa Calendarul naturii si se va face prezenta la grupa prin asezarea corespunzatoare a fotografiilor la panou.
NOUTATEA ZILEI:
“Este o zi speciala pentru ca avem oaspeti!”
Surpriza zilei: copiii vor descoperi la centrul tematic un element nouo ridiche nazdravana care este foarte suparata, deoarece niste copii s-au jucat cu „jocurile”ei si au amestecat ridichile, au lasat fisele neterminate iar astazi ei vor trebui sa ajute ridichea sa-si recapete zambetul.
ACTIVITATEA DE GRUP:
Copiii se vor ridica in picioare si cantand un cantecel de primavara „Avenit Primavara!”
se vor indrepta spre sectoarele alese:
la STIINTA vor trebui sa sorteze dupa marime ridichile amestecate in mijlocul mesei si sa le aseze in cosuletele potrivite, la sectorul ARTA vor picta ridichi uriase prin doua tehnici (la alegere) dactilopictura sau cu pensonul. La domeniul LIMBA SI COMUNICARE vor asculta povestea ridichii uriase, ca sa o cunoasca mai bine, iar la domeniul OM SI SOCIETATE vor face o salata din legume timpurii: ridichi, salata verde, ceapa verde, pentru a aprecia si calitatile ridichii (legumele au vitamine si ne ajuta sa crestem sanatosi).
FINALITATEA ZILEI:
Vom face o expozitie cu lucrarile realizate, vom degusta salata si ii vom reda ridichii nazdravane, zambetul pierdut!
Dupa ce copiii sunt rasplatiti pentru efortul lor, vom juca impreuna jocul distractiv „Ridichea uriasa”.
Eveniment didactic |
Continut informational |
STRATEGII DIDACTICE |
Forme de evaluare |
||
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
|||
1.Moment organizatoric |
Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri : -crearea spatiului ambiental necesar: -aranjarea materialelor didactice pe centrele de activitate; -intrarea copiilor in sala de grupa; |
|
|
- frontal; |
- continua; |
2.Captarea atentiei |
Se realizeaza in cadrul Intalnirii de dimineata prin descoperirea ridichii nazdravane la centrul tematic. |
-conversatia euristica; - surpriza; -explicatia. |
- ridichea nazdravana. |
- frontal; |
- continua; |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Le voi spune copiilor ca astazi vom cunoaste povestea ridichii uriase, o vom ajuta sa-si recapete zambetul si vom face si o salata delicioasa de legume. |
- conversatia; -explicatia. |
|
- frontal; |
|
4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Inainte de a putea ajuta ridichea, trebuie sa-i cunoastem povestea. Voi prezenta continutul povestii (Anexa 1) clar, coerent si expresiv folosind mimica adecvata. Explic cuvintele si expresiile noi. Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune continutul povestirii conform planului principal de idei redate prin imagini: 1. primavara 2. 3.mosul o cheama pe baba, dar nu reusesc; 4.baba cheama fata in ajutor, dar tot nu reusesc; 5.fata cheama catelul, dar nici asa nu reusesc sa scoata ridichea; 6. catelul cheama pisica in ajutor; 7. pisica cheama soricelul in ajutor si, ca prin minune reusesc sa o scoata din pamant. Copiii vor identifica personajele cu ajutorul imaginilor. Voi insista pe mesajul educativ al povestirii: “Unde-s multi, puterea creste!” Tranzitia se va realiza cu ajutorul unor cantece de primavara. La sectorul STIINTA copiii vor sorta ridichile dupa marime asezandu-le in cosuletele corespunzatoare: ridichile mici in cosuletul cu cifra 1, ridichile mijlocii in cosuletul cu cifra 2 si ridichile mari in cosuletul cu cifra 3. La sectorul ARTA copiii vor picta ridichi “uriase” fie prin dactilopictura, fie prin pictura cu pensonul. In incheierea activitatilor de la centre, copiii vor observa lucrarile realizate, le vor comenta si vor face aprecieri. Pentru aprecierea calitatilor nutritionale ale ridichii si a altor legume de primavara, voi invita copiii sa realizam impreuna o salata de legume.Ne vom pune sortulete. Vom spala legumele cu ajutorul masutei pentru nisip si apa. Copiii vor rupe frunzele de salata in timp ce eu voi taia ceapa verde.Pe masura ce termina de rupt salata,o vor aseza in bolul “fermecat”, unde vor fi ascunse sub frunze de salata mai multe ridichi taiate in forma de ciupercute. Cand toti copiii vor termina si toata salata va fi asezata in bol, o vom condimenta cu putina sare, ulei si otet balsamic, o vom amesteca si ca prin minune, vor iesi la suprafata ridichile “ ciupercute”. Vom degusta cu totii salata si vom face aprecieri, subliniind rolul legumelor in alimentatie. |
-expunerea; -explicatia; - conversatia; -conversatia; -explicatia; -demonstatia; -exercitiul. -conversatia; -explicatia; -demonstatia; -exercitiul. -conversatia; -turul galeriilor. -conversatia; -explicatia; -demonstratia; -exercitiul. |
-imagini; - ridichi mici, mijlocii si mari, cosulete. - fise; - acuarele; -pensoane; -servetele. - expozitie cu lucrarile realizate. -sortulete; -frunze de salata verde; -ceapa verde; -ridichi taiate in forma de ciupercute; -bol mare; -sare, ulei, otet; -furculite de unica folosinta. |
- frontal; -pe grupe; -pe grupe; -frontal; -frontal; |
- continua; - continua; -continua. -sumativa; -aprecieri verbale; -continua; -sumativa; -aprecieri verbale. |
5.Obtinerea performantei si asigurarea feed-backului |
Voi initia jocul “Adevarat sau fals?” Copiii asezati pe scaunele in semicerc vor primi o paleta de culoare rosie. Urmarind imaginile povestii vor trebui sa “raspunda” la intrebari, ridicand paleta rosie, doar atunci cand raspunsul este adevarat: -Povestea se numeste “Ridichea uriasa?” -Mosul a scos singur ridichea? -Baba a chemat catelul in ajutor? -Catelul a chemat pisica in ajutor? -Pisica a chemat soricelul in ajutor? -Mosul, baba, fata, catelul, pisica si soricelul strigau Hei-Rup, Hei-Rup? -Astazi am facut o salata cu legume de toamna? -Ridichea are gust iute? -Am pus zahar in salata? -Legumele au vitamine? |
-trierea asertiunilor; |
-palete rosii; |
-frontal; |
se urmareste corectitu-dinea si promptitu-dinea raspunsurilor copiilor -continua; |
6.Evaluarea si incheierea activitatii |
Voi face apecieri asupra efortului depus de copii pentru finalizarea lucrarilor de la centrele de interes si modul in care au participat la activitati. In incheiere, voi strange toti copiii in jurul meu si vom juca jocul muzical “Ridichea uriasa” (anexa 2). Placut impresionata de modul in care copiii s-au comportat pe parcursul intregii zile, ridichea nazdravana si-a regasit zambetul si a “pregatit” pentru copii stimulente: buline “ridichi”. |
-conversatia; -explicatia; -demonstratia; -jocul; -aplauze. |
- buline ”ridichi” |
-frontal; |
-recompense. |
ANEXA 1
Ridichea uriasa
-Poveste populara-
Povestea a inceput din ziua in care mosul a iesit in gradina si s-a apucat sa sape pamantul cu harnicie mare. A semanat o samanta de ridiche,atatica,iar din samanta a crescut ,mare si frumoasa,o ridiche capatanoasa .
Intr-o dimineata ,pe racoare, ridichea rosioara a scos capul din pamant afara si a privit in jur cu mirare. Atunci a sosit mosul ,in fuga mare,si a incercat el o data,si a incercat a doua oara sa traga ridichea de frunze afara, dar ea nu s-a miscat deloc.
Si baba a venit indata. L-a prins pe mos de mijloc si au tras,au tras de ridiche,dar ridichea nu s-a urnit din loc. Atunci ,baba a chemat-o pe nepoata s-o ajute sa scoata ridichea din pamant. Nepoata trage de baba, baba de mos,mosul de ridiche,si trag ele, si trage el, ridichea nu s-a urnit deloc.
Nepoata l-a chemat si ea pe catel ,care a venit repede sa le dea ajutor.Catelul trage de fata,fata de baba,baba de mos,mosul de ridiche,trag de zor,dar fara spor.Vine si pisica Miaunica, sa ajute la scos ridichea.Trage pisica ,trag catelul si nepotica, mai trage baba,si trage si mosul,zadarnic! Ridichea vestita sta neclintita.
Vazand ce fel,pisica il cheama pe soricel sa-i ajute si impreuna mai incearca o data.Hei-rup!Hei-rup! Cu soricel si cu pisica,cu catel si nepotica,baba si mosul trag cu spor s-o smulga de zor.
Uriasa mai este aceasta ridiche din poveste ,care nu se mai urneste! Dar ,iata ca se clinteste! Ridichea a iesit! Dupa ce au reusit,si povestea s-a sfarsit.
ANEXA 2
“Ridichea uriasa”
-joc muzical cu text si cant
Mosul e pe camp- bis
Ura draguta mea, mosul e pe camp,
El seamana ridichi –bis
Ura draguta mea, el seamana ridichi.
Ridichea creste mare- bis
Ura draguta mea, ridichea creste mare.
Si mosul vrea s-o scoata – bis
Ura draguta mea, si mosul vrea s-o scoata
Trage cu mare forta – bis
Ura draguta mea, trage cu mare forta.
Ridichea n-a iesit – bis
Ura draguta mea, ridichea n-a iesit
El cheama si pe baba – bis
Ura draguta mea, el cheama si pe baba
Ei trag cu mare forta – bis
Ura draguta mea, ei trag cu mare forta.
Ridichea tot nu iese – bis
Ura draguta mea, ridichea tot nu iese.
Cheana si nepotica – bis
Ura draguta mea, cheama si nepotica
Ei trag cu mare forta – bis
Ura draguta mea, ei trag cu mare forta
Ridichea tot nu iese – bis
Ura draguta mea, ridichea tot nu iese.
El cheama si catelul – bis
Ura draguta mea, el cheama si catelul.
Trag toti cu mare forta – bis
Ura draguta mea, trag toti cu mare forta
Ridichea tot nu iese – bis
Ura draguta mea, ridichea tot nu iese.
Ei cheama si pisica – bis
Ura draguta mea, ei cheama si pisica.
Trag toti cu mare forta – bis
Ura draguta mea, trag toti cu mare forta
Cheama si soricelul – bis
Ura draguta mea, cheama si soricelul.
Trag toti cu mare forta – bis
Ura draguta mea, trag toti cu mare forta
Ridichea a iesit – bis
Ura draguta mea, ridichea a iesit
Si toti sunt fericiti – bis
Ura draguta mea si toti sunt fericiti!
|