PROIECT DE ACTIVITATE |
|
GRUPA: |
|
ACTIVITATEA: |
activitate matematica |
TEMA: |
"Pune-ma la casuta mea" |
TIPUL DE ACTIVITATE: |
de consolidare |
FORMA DE REALIZARE: |
|
joc logic |
|
SCOPUL ACTIVITATII: |
|
OBIECTIVE OPERATIONALE: |
conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea |
MATERIAL DIDACTIC: |
Trusa cu 48 piese geometrice, "casute" (din carton), fise de munca independenta, creioane colorate, creta pentru a delimita curtea fiecarei casute. |
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: |
|
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii," editie revizuita si adaugita, 2002 |
|
DURATA: |
35-40 minute |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUAREA |
||
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||
Momentul organizatoric |
Pentru desfasurarea in bune conditii a activitatii se vor lua urmatoarele masuri: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea masutelor in careu deschis; - pregatirea materialului didactic necesar; - intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa |
instructajul |
colectiv dirijat |
|
Copiii intra in ordine in sala de grupa. |
Captarea atentiei |
Se va realiza prin intuirea materialului didactic: "Priviti, avem mai multe materiale cu care ne vom juca astazi" |
observatia |
frontal |
|
Copiii privesc materialele prezentate |
Reactualizarea cunostintelor |
Prin cateva intrebari se verifica cunostintele copiilor legate de atributele pieselor geometrice (forma, marime, grosime, culoare). |
conversatia |
frontal |
piesele geometrice |
Copii recunosc piesele si atributele acestora (aprecieri verbale) |
Anuntarea temei |
"Copii, piesele geometrice sunt foarte necajite astazi pentru ca s-au ratacit si nu mai stiu unde le este casuta in care pot sa locuiasca. Eu le-am pregatit niste casute ca sa nu se mai rataceasca alta data, dar acum ele nu-si mai amintesc unde au locuit. Vreti sa le ajutam? Pentru asta ne vom juca astazi jocul "Pune-ma la casuta mea". 2+3 copii repeta titlul jocului. |
explicatia |
frontal |
casute din carton piesele trusei |
Copiii asculta cu atentie fiind ingrijorati de supararea pieselor |
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Explicarea regulilor de joc "Va rog sa observati ca nu toate casutele sunt la fel: - in casuta rosie vor locui toate piesele rosii (indiferent de forma, marime, grosime) - in casuta roz mare vor locui toate piesele mari (indiferent de forma, culoare, grosime) - in casuta roz mica vor locui toate piesele mici (indiferent de forma, culoare, grosime). Iar cum va trebui sa procedati: Un copil numit de mine va veni si va alege o piesa care sa fie intocmai cu piesa lui de pe ecuson. Va spune ce stie despre ea si va trece prin fata fiecarei casute sa vada daca poate locui undeva sau nu. Va trebui neaparat sa spuna de ce poate sau de ce nu poate sa locuiasca in casuta respectiva. Se va executa jocul de proba, care ii va ajuta pe copii sa inteleaga si mai bine ce au de facut. |
explicatia explicatia exercitiul |
frontal frontal individual |
casute piese geometrice |
Copiii asculta explicatiile si privesc materialele expuse Un copil va demonstra ca a inteles regulile jocului |
Obtinerea performantelor |
Executarea jocului de catre copii Educatoarea numeste un copil care alege o piesa si spune: - Eu am ales un patrat, mic, galben. - Spune unde poate locui? Mergi pe la fiecare casuta si verifica. In prima casuta? - Nu poate, pentru ca nu este rosie. - In a doua casuta? - Nu, pentru ca nu este mare. - In a treia casuta? raspunsurile corecte se aplauda. Jocul continua incercand sa nu mai pun intrebari, ci lasandu-i pe copii sa-si explice in mod independent actiunile. In continuarea jocului, voi schimba locul casutelor. Copiii vor trebui (dupa ce vor deschide ochii) sa sesizeze modificarea facuta. |
conversatia exercitiul exercitiul |
frontal individual frontal |
|
Copiii care dau raspunsuri bune vor fi aplaudati (aprecieri verbale, aplauze) |
Evaluarea performantelor |
Complicarea jocului Pentru a se evita monotonia voi anunta modificarea regulilor de joc. - Lasam acum casutele si ne jucam astfel; Voi chema la mine doi copii, primul va alege o piesa din cutie si va spune ce stie despre ea (ex. am ales un triunghi mare, albastru, gros; al doilea copil va cauta o piesa care sa nu semene deloc cu prima (nici forma, nici culoare, nici marime, nici grosime) si va spune: Eu am cautat o piesa care nu este nici triunghi, nici mare, nici albastru, nici gros. Ea este un cerc mic, rosu, subtire |
explicatia exercitiul |
frontal pereche |
|
Copiii corecteaza raspunsurile gresite |
Asigurarea feed-back-ului |
"V-a placut jocul? Bine, ne vom mai juca si altadata". In continuare, copiii vor avea de rezolvat fise de munca independenta. Copiii vor desfasura activitatea independenta pana la semnalul de incetare dat de educatoare. |
exercitiul |
individual |
fise de munca independente |
Copiii rezolva individual sarcinile primite |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri globale asupra activitatii copiilor precum si asupra comportamentului acestora. |
conversatia |
frontal |
|
|
|