ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE |
|
DATA: |
|
GRUPA: |
pregatitoare "A" |
ACTIVITATEA: |
educarea limbajului |
TEMA: |
"La mijloc de codru ." de M. Eminescu |
TIPUL DE ACTIVITATE: |
predare-invatare |
FORMA DE REALI 626b16g ZARE: |
memorizare |
SCOPUL ACTIVITATII: |
|
OBIECTIVE OPERATIONALE: |
sa-si formeze deprinderile de a asculta, a retine si a reproduce versurile dintr-o poezie; sa reproduca cu usurinta poezia invatata; sa se exprime corect, fluent, coerent in limba romana; sa-si exprime emotiile si sentimentele fata de natura si fata de frumusetile ei; sa incadreze poezia in opera lui Eminescu; sa alcatuiasca propozitii cu anumite cuvinte date; |
METODE SI PROCEDEE: |
conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul |
MATERIAL DIDACTIC: |
planse specifice poeziei, volume de versuri, recompense |
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: |
Monica Lespezanu - "Traditional si modern in invatamantul prescolar - O metodica a activitatilor instructiv - educative", Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007; Mihaela Paisi Lazarescu, Liliana Ezechil - "Laborator prescolar - ghid metodologic", Editura V&I Integral, Bucuresti, 2002 |
DURATA: |
35-40 minute |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUAREA |
||
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||
Organizarea activitatii |
Se va avea in vedere crearea unui climat adecvat: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea scaunelelor in semicerc; - pregatirea materialului didactic. |
|
|
|
|
Captarea atentiei |
Se va citi copiilor un fragment din basmul "Fat-Frumos din lacrima": "Induplecata de rugamintile imparatesei ingenunchiate, pleoapele icoanei reci se umezira si o lacrima curse din ochiul cel negru al mamei lui D-zeu. Imparateasa se ridica in toata imparatia sa statuara, atinse cu buza ei seaca lacrima cea rece si o supse in adancul sufletului ei ." "Trecu o luna, trecu doua trecura noua si imparateasa facu un fecior alb ca spuma laptelui si cu par balai ca razele lunei." Copiii sunt solicitati sa recunoasca din ce opera literara face parte fragmentul |
conversatia expunerea |
colectiv dirijat |
|
copiii asculta fragmentul , recunosc autorul si precizeaza basmul din care face parte fragmentul |
Reactualizarea cunostintelor |
Vreau sa va spun ca intr-o zi de 15 ianuarie, asa cum ar fi astazi, cu multi ani in urma, in Moldova, in satul Ipotesti s-a nascut Mihai Eminescu, care a scris si basmul recunoscut de voi mai inainte. - Ce alt basm a mai scris Eminescu? ("Calin nebunul") - De la cine s-a inspirat el ca sa scrie
aceste doua basme? (De - In afara de basme, ce a mai scris el? (poezii) Puteti sa-mi dati cateva exemple de poezii scrise de el? ("Somnoroase pasarele"; "Ce te legeni", "Revedere", "Floare albastra", "O ramai", "Luceafarul", "Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie") - Despre ce vorbeste el in poeziile lui? (despre natura, iubire, tara, faptele vitejesti ale stramosilor) |
conversatia |
colectiv dirijat individual independent |
|
copiii raspund la intrebari evaluare orala copiii enumera cateva poezii scrise de M. Eminescu |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Deoarece am remarcat poeziile lui Eminescu, m-am gandit sa invatam poezia "La mijloc de codru", de M. Eminescu. Voi trebuie sa fiti foarte atenti la mine, sa intelegeti despre ce este vorba in poezie si sa va straduiti sa memorati cat mai multe versuri fiindca la sfarsitul activitatii vom face un concurs pentru a desemna castigatorul, adica cel care a recitat cel mai frumos poezia |
conversatia explicatia |
colectiv dirijat |
|
|
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
In aceasta poezie, Eminescu vorbeste despre natura, despre frumusetea ei. Vorbeste despre codru, despre pasarile care se aduna in poiana si lacul inconjurat de trestii in care se vad ca intr-o oglinda pasarile, luna, stelele, soarele si chipul iubitei sale pe care lui i se pare ca o vede in lac. Se va recita model poezia, cat mai clar si expresiv. Se va recita a doua oara poezia model indicand pe tablou elementele care sugereaza continutul poeziei. Se explica cuvintele necunoscute. huceag = padure mica, tanara si deasa, tufaris luminis = suprafata fara arbori in cuprinsul unei paduri, poiana alunis = padure tanara de aluni. Continutul narativ al poeziei se poate realiza si cu ajutorul copiilor |
conversatia explicatia |
colectiv dirijat |
planse sugestive versurilor poeziei |
|
Obtinerea performantelor |
Invatarea poeziei se face pe fragmente cu legatura logica intre ele. Se solicita mai multi copii care sa recite individual, apoi pe grupuri mici si cu toata grupa la sfarsit. Pentru a-i stimula pe viitor in ideea de a-si da interesul sa memoreze cat mai repede si mai corect se organizeaza o intrecere, cine stie cel mai bine poezia. Se solicita doar 2 copii pe care ii vom asculta pe rand |
conversatia explicatia exercitiul exercitiul |
colectiv dirijat individual independent colectiv dirijat individual independent |
|
evaluare orala copiii recita poezia individual, pe grupuri si cu toata grupa evaluare orala copiii formuleaza propozitii cu cateva cuvinte din poezie |
Evaluarea cunostintelor |
Se va face aprecieri generale si individuale asupra comportamentului avut de copii in timpul activitatii si se vor recompensa copiii cu buline rosii |
conversatia |
colectiv dirijat individual independent |
buline rosii |
aprecieri verbale asupra activitatii si a comportamentului copiilor |
|