PROIECT DE ACTIVITATE |
|
GRUPA: |
|
ACTIVITATEA: |
educarea limbajului |
TEMA: |
"Praslea cel voinic si merele de aur" de P. Ispirescu |
TIPUL DE ACTIVITATE: |
dobandirea de noi cunostinte |
FORMA DE REALIZARE: |
povestirea educatoarei |
SCOPUL ACTIVITATII: |
|
OBIECTIVE OPERATIONALE: |
sa asculte cu atentie povestea; sa reproduca continutul povestii pe baza imaginilor; sa recunoasca trasaturile caracteristice ale personajelor principale pe baza faptelor acestora; sa opteze, motivandu-si optiunea, pentru un personaj din poveste; sa desprinda invatatura din poveste; sa dea exemplu de alte povesti scrise despre fructe pe baza cunostintelor insusite anterior; |
METODE SI PROCEDEE: |
conversatia, observatia, povestirea, explicatia, exercitiul, problematizarea |
MATERIAL DIDACTIC: |
planse reprezentand momente principale din poveste, panou, recompense |
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: |
Stefania Antonovici, Florica Mitu - "Metodica activitatilor de educarea limbajului in invatamantul prescolar", Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005; P Ispirescu - Culegere de basme - "Din basmele romanilor" |
DURATA: |
35-40 minute |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUAREA |
||
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||
Momentul organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea scaunelelor in forma de semicerc; - asigurarea ordinii si disciplinei |
instructajul |
colectiv dirijat |
|
|
Captarea atentiei |
Voi spune copiilor o ghicitoare. "Rotunjoare, colorate In camara sunt pastrate Si cu ele curatate Faci placinte minunate" (merele) |
conversatia |
colectiv dirijat |
culegere de ghicitori |
|
Enuntarea temei si a obiectivelor |
Dragi copii, astazi veti auzi o poveste minunata despre niste mere fermecate. Povestea se numeste "Praslea cel voinic si merele de aur" si a fost scrisa de catre P. Ispirescu, care a mai scris si alte povesti si basme minunate. Voi explica apoi obiectivele activitatii pe intelesul copiilor. |
conversatia |
colectiv dirijat |
|
|
Reactualizarea cunostintelor |
Inainte de a incepe povestea va rog sa va amintiti ce alte povesti mai stiti voi despre fructe, sau in care are loc o intamplare legata de un fruct. Copiii vor raspunde care sunt povestile ascultate anterior. -"Alba ca zapada si cei sapte pitici" - "Povestea castanelor" - "Povestea marii laudaroase" - "Fata babei si fata mosneagului" |
conversatia exercitiul explicatia |
colectiv dirijat |
|
evaluare orala enumerarea unor povesti despre fructe |
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Se va trece la povestirea propriu-zisa care va fi prezentata fara suport intuitiv, folosind o mimica si o gestica corespunzatoare, pentru a-i emotiona pe copii. Povestirea va fi prezentata dupa un plan de idei principale extrase din poveste: "A fost odata ca niciodata un imparat care avea trei feciori In gradina palatului crestea un pom care facea mere de aur, dar care nu puteau fi gustate de imparat pentru ca erau furate. Dupa incercarea celor doi frati dea prinde hotul, cel de-al treilea fecior se dovedeste a fi cel mai viteaz si reuseste sa raneasca hotul (cu o sageata). Cei trei frati pleaca in cautarea hotului, dar numai Praslea ajunge pe taramul celalalt, unde lupta cu trei zmei care furasera trei fete de imparat. Praslea salveaza fetele si preface palatele in mere de arama, de argint si de aur si porneste spre casa. El intuieste ca fratii lui vor sa-l omoare si pune caciula pe un bolovan, pacalindu-i, insa ramane singur pe taramul celalalt. Praslea salveaza niste pui de zgripturoaica, iar aceasta, drept multumire il scoate pe taramul oamenilor. Fata cea mica de imparat il recunoaste pe Praslea in postura mesterului argintar care ii face un fus si o furca cu caier cu totul din aur. Praslea este chemat la palat sa aduca marul de aur si sa fie recunoscut de catre imparat. Fratii lui sunt pedepsiti, iar el se casatoreste cu fata cea mica de imparat, iar dupa moartea tatalui sau se suie el in scaunul imparatiei. Se vor explica cuvintele necunoscute si se va urmari cu mare atentie drumul parcurs de catre Praslea cel Voinic. |
povestirea explicatia problematizarea explicatia |
colectiv dirijat colectiv dirijat |
culegere de basme |
evaluare senzoriala urmarirea atentiei si a gesturilor din timpul povestirii emotiile exprimate |
Obtinerea performantelor si asigurarea conexiunii inverse |
Li se cere copiilor sa povesteasca continutul povestii cu ajutorul imaginilor, avandu-se in vedere exprimarea corecta a acestora in propozitii. Copiii vor deprinde trasaturile personajelor cu ajutorul urmatoarelor intrebari: - Cine reuseste sa prinda hotul? - Cum era Praslea - Cum erau fratii lui? - Cine il ajuta sa se intoarca in lumea oamenilor? - Cum sunt pedepsiti cei doi frati? |
conversatia exercitiul expunerea problematizare observatia |
colectiv dirijat individual independent |
planse sugestive din poveste |
evaluare orala copiii povestesc cu ajutorul suportului intuitiv (planse sugestive din poveste) |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Copiii sunt rugati sa-si aleaga un personaj cu care ar dori ei sa se asemene si apoi sa motiveze de ce si-au ales acest personaj. De asemenea, copiii vor fi solicitati sa desprinda invatatura din poveste si sa inteleaga ce patesc cei care fura, mint si sunt rai cu semenii lor. Ei trebuie sa inteleaga ca i povesti si in basme ne este prezentata lupta dintre bine si rau si care se termina intotdeauna cu victoria binelui asupra raului. |
conversatia explicatia problematizare exercitiul |
colectiv dirijat individual independent |
buline rosii |
evaluare orala identificarea copiilor cu un personaj din poveste extragerea valorii morale a povestii |
Evaluarea performantelor |
Se va fixa titlul povestii "Praslea cel Voinic si merele de aur" scrisa de P. Ispirescu, iar apoi copiii sunt rugati sa formuleze propozitii cu urmatoarele cuvinte din poveste: palat, voinic, zmeu, gradina, zgripturoaica Lucrarile vor fi expuse la panou, unde copiii pot sa le analizeze liber. Se vor face aprecieri asupra modului de lucru al copiilor si asupra comportamentului din timpul activitatii. |
conversatia exercitiul |
colectiv dirijat |
|
evaluare orala copiii formuleaza propozitii cu cuvintele date |
Incheierea activitatii |
Se va face aprecieri generale si individuale asupra comportamentului avut de copii pe tot parcursul activitatii. Se vor imparti buline rotii ca recompense. |
conversatia |
colectiv dirijat |
buline rosii |
aprecieri verbale si impartirea recompenselor |
|