PROIECT DE ACTIVITATE
PROPUNATOR: Barsan Son Madalina
GRUPA: Mare
DENUMIREA ACTIVITATII: Educatie muzicala
MIJLOC DE REALIZARE: Cantec si joc muzical
TEMA: (predare) ; In poiana (repetare)
SCOP : Dezvoltarea capacitatii copiilor de a sesiza (recunoaste) reproduce sunete inalte comparativ cu sunete medii si joase, perceperea sunetelor in mod afectiv , stimularea dorintei copiilor de a canta, dozarea respiratiei, prelungirea tonului, pronuntarea clara a textului.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Sa execute corect exercitiile de omogenizare a vocii;
Sa reproduca structuri ritmice dupa modelul educatoarei;
Sa-si insuseasca textul si melodia cantecului;
Sa intoneze cantecul pastrand linia melodica si o respiratie corespunzatoare.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia , exercitiul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: plansa ilustrativa , stimulenti
DURATA : 25-30 minute
EVALUARE : partiala si finala
DESFASURAREA ACTIVITATII:
MOMENTELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
|
|
|
Momentul organizatoric Captarea atentiei Incalzirea vocii Anuntarea temei Reactualizarea cunostintelor Dirijarea invatarii Fixarea cantecului Incheierea activitatii |
Pregatirea salii de grupa (aranjarea scaunelelor in forma de semicerc), verificarea materialului, introducerea copiilor in sala de grupa Voi spune copiilor ca aseara am vazut la televizor niste copii care cantau la vioara si la trompeta.Vom imita si noisunetele produse de vioara si de trompeta: La,la,la,..la,la,la.. Ta,ta,ta.ta,ta,ta.. Voi purta cu copiii o discutie pe tema anotimpului primavara si le voi prezenta o plansa cu imagini de primavara (un pom inflorit in care canta un cuc) Astazi vom invata cantecul CUCU Vom repeta jocul muzical In poiana insotit de miscxarile adecvate Voi interpreta cantecul model in intregime, apoi voi explicape intelesul lor continutul cantecului. Voi interpreta apoi, cantecul pe strofe si le voi cere copiilor sa cante cu mine, pe rand, fiecare strofa. Dupa ce vom canta fiecare strofa de doua ori vom trece la interpretarea cantecului in intregime . Vom canta de doua ori cantecul apoi voi face precizarea ca il vom mai repeta in activitatile viitoare Voi face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea , asupra comportamentului copiilor si voi imparti stimulente |
Copiii intra si se asaza pe scaunele Copiii asculta cu atentie Copiii reproduc sunetele Copiii raspund la intrebari Copiii asculta Copiii interpreteaza jocul muzical Copiii canta Copiii canta |
|