ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: Nivel I- grupa mijlocie
Denumirea activitatii: Activitate integrata
Tema activitatii:Punguta cu doi bani de Ion Creanga
Tipul de activitate: mixta
Mijloce de realizare: povestire, mototolire
-Cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in proza din literatura pentru copii, specifice varstei;
-Dezvoltarea capacitatilor de comunicare verbala;
Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte noi: vezetiu,hasnaua cu galbeni, boier,soarba,jaratec,cireada,tantos..
Educarea atentiei,a spiritului de observatie si a gandirii logice;
-Dezvoltarea dragostei si respectului fata de munca, a simtului si gustului estetic.
Obiective operationale:
- sa-si dezvolte aparatul fono-articular in pronuntarea corecta a cuvintelor;
- sa-si coordoneze miscarile in utilizarea materialului ilustrativ;
-sa mototoleasca hartia creponata realizand boabe pentru cocos;
-sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;
-evaluare prin probe practice
Material bibliografic:Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V&I, Bucuresti, 2005; Gradinita mileniului trei- invatamantul maramuresan ,an V, nr.2-2004;Scoala maramuresana an IV,nr.14-2004.
Durata:20-25 minute
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE INSTRUMENTE SI INDICATORI |
Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activitatii : -aerisirea salii de grupa ; -aranjarea mobilierului; -pregatirea materialului didactic necesar; -intrarea copiilor in sala de grupa. -copiii intoneaza cantecul: Vulpea cat e de sireata; - cer copiilor sa mototoleasca boabe pentru cocos; Copiii vor lua loc la mese. Se va lucra in echipe de 2- 3 copii. Fiecare echipa are pe masa un plic cu imaginea in bucati a unui personaj din povestea prezentata. -cer copiilor sa reconstituie imaginea primita; |
Panza de paianjen conversatia exercitiul explicatia demonst. |
Raspunsurile copiilor Interpretarea copiilor Proba practica |
Asigurarea retentiei |
Ce poveste ati ascultat? (....Punguta cu doi bani) |
conversatia |
oral |
Evaluarea activitatii |
- se fac aprecieri asupra raspunsurilor si comportamentului; - se evidentiaza copii care au raspuns corect; - se ofera copiilor stimulente; |
conversatia |
Evaluare verbala Stimulente |
|