PROIECT DE ACTIVITATE |
|
DATA: |
|
GRUPA: |
"Pregatitoare "A" |
ACTIVITATEA: |
educatie artistico-plastica |
TEMA: |
"Natura in poezia lui Eminescu" |
TIPUL DE ACTIVITATE: |
formare de priceperi si deprinderi 737f53h |
FORMA DE REALIZARE: |
desen din imaginatie |
SCOPUL ACTIVITATII: |
|
OBIECTIVE OPERATIONALE: |
sa-si imagineze culori si forme din natura sugerate de versurile poeziilor lui Eminescu; sa redea prin desen elemente din natura sugerate de versuri; sa compuna in mod original si personal spatiul plastic; sa pastreze acuratetea lucrarii; sa evalueze lucrarile dupa criterii stabilite; sa alcatuiasca propozitii cu anumite cuvinte date; |
METODE SI PROCEDEE: |
conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul |
MATERIAL DIDACTIC: |
foi de desen, creioane colorate cerate |
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: |
Monica Lespezanu - "Traditional si modern in invatamantul prescolar - O metodica a activitatilor instructiv - educative", Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007; |
DURATA: |
35-40 minute |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUAREA |
||
METODE SI PROCEDEE |
FORMA DE ORGANIZARE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||
Organizarea activitatii |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi avea in vedere urmatoarele: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea mobilierului; - pregatirea materialelor pe masute |
|
|
|
|
Captarea atentiei |
Se va face prin audierea unui fragment din cantecul "Eminescu" pe versuri de Tudor Vieru, muzica I. Aldea Teodorovici. Specific copiilor ca este un omagiu (o lauda) adusa lui Eminescu pentru frumusetea poeziilor care au ramas dupa moartea lui. - Ce aveti pe masute? (foi, creioane) - Ce activitati urmeaza sa desfasurati? (activitati de desen)l |
conversatia expunerea |
colectiv dirijat |
foi de desen creioane colorate cerate |
copiii asculta cantecul si spune despre cine este vorba in el se intuieste materialele de pe masuta si se precizeaza activitatea care urmeaza sa o desfasoare |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
M-am gandit ca din imaginatie sa desenati "Natura in poezia lui Eminescu". Pentru a putea realiza aceasta tema trebuie sa va ganditi mai intai la poeziile scrise de Eminescu pe care voi le stiti. Sa va amintiti elementele din natura des intalnite in poeziile lui, iar apoi sa incercati si voi sa redati natura din poezii prin desen. |
conversatia |
colectiv dirijat individual independent |
|
evaluare orala copiii precizeaza elementele des intalnite in poeziile lui Eminescu |
Reactualizarea cunostintelor |
Ce putem alege sa desenam din poeziile lui Eminescu? Haideti sa ne gandim la cateva poezii in care poetul vorbeste despre natura. Ex. "Somnoroase pasarele," "Ce te legeni", "Revedere", "Luceafarul", "La mijloc de codru" |
conversatia |
colectiv dirijat individual independent |
|
evaluare orala se enumera cateva poezii de Eminescu |
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Spre deosebire de alte activitati de desen in care eu va prezentam plansa model, pe care o analizam impreuna, astazi nu o sa va prezint nicio plansa. Va trebui sa desenati din imaginatia voastra si sa redati prin desen natura din poeziile lui Eminescu, asa cum o vedeti voi. Dar pentru a va ajuta putin, eu am sa va dau cateva sugestii. Puteti desena codrii desi, lacul cu trestii, noaptea cu luna si stele, sau puteti reda intr-un desen mai multe elemente din natura intalnite in poeziile lui Eminescu sau sa desenati imagini care sa reprezinte o anumita poezie iubita de voi. Explic copiilor cum trebuie sa se incadreze in pagina si ce dimensiuni sa respecte. Iar pentru ca ei sa inteleaga mai bine voi demonstra la tabla cum trebuie sa procedeze pentru a reda o lucrare cat mai frumoasa. Mai intai schitam pe foaie imaginile dorite. Incercam sa redam cat mai fidel formele din natura si vom alege culorile potrivite cu care vom colora desenul. |
conversatia explicatia explicatia |
colectiv dirijat colectiv dirijat |
|
|
Obtinerea performantelor |
Dupa ce am explicat ce au de facut, vom face cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor. Se va da semnalul de incepere a lucrului si se va supraveghea cu atentie cum lucreaza copiii. Voi da indicatii si ajutor daca este cazul si voi nota numele pe lucrari. |
conversatia exercitiul |
colectiv dirijat individual independent |
foi de desen creioane colorate cerate |
copiii realizeaza tema data |
Asigurarea retentiei |
Dau semnalul de incetare a lucrului si repetam ceea ce am facut astazi. - Ce am desenat astazi? (natura in poeziile lui Eminescu) - Care sunt elementele din natura des intalnite in poeziile lui Eminescu? (codrii, lacul, cerul cu stelele) |
conversatia |
colectiv dirijat |
buline rosii |
copiii enumera cateva elemente din natura desenate de ei |
Evaluarea performantelor |
Se va face analiza lucrarilor impreuna cu copiii dupa criteriile desprinse din obiectivele activitatii, insotite de motivatii obiective - respectarea temei sugerate de educatoare; - redarea cat mai fidela a elementelor din natura; - acuratetea lucrarii. Lucrarile vor fi expuse la panou, unde copiii pot sa le analizeze liber. Se vor face aprecieri asupra modului de lucru al copiilor si asupra comportamentului din timpul activitatii. |
conversatia conversatia |
colectiv dirijat individual independent colectiv dirijat individual independent |
lucrarile copiilor lucrarile copiilor panou |
aprecieri verbale asupra lucrarilor executate de copii dupa criterii stabilite aprecieri verbale asupra modului de lucru si asupra comportamentului copiilor |
|