PROIECT DE ACTIVITATE
INSTITUTOR: RUSU AFRONIA GABRIELA /TG-JIU/GORJ
GRUPA: mijlocie(N1) - pregatitoare(N2)
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TEMA ACTIVITĂŢII: ,, Când se întâmpla?'' ( iarna, primavara)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare si sistematizare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Fixarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul primavar 15415x2312p a si iarna ; dezvoltarea operatiilor gândirii si activizarea vocabularului ;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
COGNITIVE:
sa aseze jetoanele reprezentând activitati ale omului si/sau animalelor lânga imaginea anotimpului potrivit;
sa formuleze propozitii despre cele 2 anotimpuri ( primavara, iarna ) corespunzatoare jetonului;
sa sesizeze elemente care nu apartin anotimpului respectiv;
AFECTIVE
sa iubeasca natura;
PSIHO- MOTORII:
-sa mânuiasca materialul pus la dispozitie.
SARCINA DIDACTICĂ:
Descrierea jetoanelor ce reprezinta aspecte semnificative ale celor doua anotimpuri ( iarna, primavara) ; stabilirea legaturii dintre continutul jetonului si anotimp ; completarea tablourilor reprezentând anotimpurile cu jetoanele corespunzatoare ; descoperirea elementelor ce nu apartin anotimpului respectiv.
REGULA JOCULUI:
Copiii aleg pe rând câte un jeton si îl aseaza în dreptul anotimpului potrivit , motivând alegerea facuta.
ELEMENTE DE JOC :
-surpriza, întrecerea, închiderea si deschiderea ochilor ;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Modul de abordare al învatarii: mixt ;
b) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, descoperirea;
c) Resurse
Umane :potentialul intelectual al educatoarei si al copiilor;
Materiale: jetoane, imagini mari ( Iarna, Primavara) ; panouri;
d) Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
LOCUL DE DESFĂsURARE : sala de grupa
DURATA: 30-35 MIN
EVALUARE : continua si finala
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
,, Programa activitatilor instructiv-educative în gradinita de copii '', MEN, 2000
,, Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului'', Anca Vodita, Editura Aramis, Bucuresti , 2003 .
,, Didactica activitatilor instructiv-educative pentru învatamântul preprimar '' , Editura Nova , Craiova , 2005.
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONŢINUTUL DIDACTIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA INSTRUMENTE sI INDICATORI |
Momentul organizatoric |
- asigurarea unui climat adecvat desfasurarii activitatii - aranjarea mobilierului si a materialului didactic |
-observatia - conversatia - frontal |
Observarea comportamentului |
Captarea atentiei |
- folosirea elementului surpriza : aparitia Iernii si a Primaverii ( fete costumate ) care aduc doua plicuri cadou pentru copii. |
-element surpriza - conversatia - frontal - individual |
Stimularea verbala |
Reactualizarea cunostintelor |
- se face reactualizarea cunostintelor prin întrebari - se intuiesc imaginile din plicul mare; |
- conversatia - observatia problematizarea |
Analiza raspunsurilor |
Anuntarea temei |
- prezentarea temei jocului - precizarea obiectivelor |
- conversatia -explicatia - exercitiul - frontal |
Observarea comportamentelor copiilor |
Dirijarea învatarii |
- prezentarea sarcinii didactice si a regulilor jocului; - împartirea copiilor în doua echipe ; - jocul se va desfasura dupa urmatorul plan: * întrebare : ,, Când se întâmpla?'' * raspuns : ,, Am ales un jeton pe care este desenat..... Acest lucru se întâmpla în anotimpul .......'' - primirea unei recompense pentru fiecare raspuns corect ; - desfasurarea propriu-zisa a jocului |
- conversatia - explicatia -demonstratia - exercitiul problematizarea - frontal - individual - pe grupe |
Analiza actiunilor Aprecieri verbale Chestionar oral Observarea comportamentelor si analiza raspunsurilor Corectarea greselilor Aplauze Întrecerea. |
Obtinerea performantei |
- introducerea unor jetoane cu imagini din alte anotimpuri. |
- conversatia - explicatia Problematizarea -pe grupe |
Analiza raspunsurilor. |
Evaluarea învatarii |
- numararea recompenselor si aflarea echipei câstigatoare. |
- conversatia - exercitiul - frontal - pe grupe |
Observarea comportamentelor si analiza muncii. |
Încheierea activitatii |
- aprecieri legate de participarea copiilor la activitate , de comportamentul adoptat. - amintirea temei activitatii |
- conversatia - explicatia - frontal |
Analiza comportamentului. |
|