PROIECT DE ACTIVITATE
INSTITUTOR: Rusu Afronia Gabriela / Tg-jiu / Gorj
GRUPA: mijlocie(N1)-pregatitoare(N2)
CATEGORIA ACTIVITĂŢ 21521n139v II: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, liber-creative
MIJLOC DE REALIZARE: N1-joc de masa
N2- stiinta
TEMA ACTIVITĂŢ 21521n139v II: N1: ,, Colectam si sortam materiale refolosibile''
N2: ,, Spune cine este si unde traieste?''
TIPUL ACTIVITĂŢ 21521n139v II: consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢ 21521n139v II:
Angajarea în actiuni practice de ocrotire si protejare a mediului înconjurator (sortare de materiale refolosibile); consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica; consolidarea deprinderii practic-gospodareasca de a ordona si sorta materiale refolosibile din ambient.
Verificarea capacitatii de cunoastere si întelegere a mediului înconjurator; gasirea în imagini a mediilor de viata ale pasarilor si animalelor; consolidarea deprinderii de a colora respectând conturul si culoarea corespunzatoare; trasarea corecta a unei sageti între pasari(animale) si mediul lor de viata
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1.-sa indice cel putin 3 modalitati de refolosire a materialelor;
- sa sorteze si aseze materialele refolosibile în saci menajeri;
- sa-si asume responsabilitatea fata de mediul înconjurator în vederea mentinerii sanatatii acestuia;
2. - sa identifice pasarile, animalele denumindu-le corect;
- sa gaseasca în fisa mediile de viata ale plantelor, animalelor;
- sa stabileasca corect relatiile între animale, pasari si mediul lor de viata;
- sa coreleze imaginea respectând conturul si culoarea corespunzatoare.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Modul de abordare al învatarii: mixt;
b) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul;
c) Resurse: umane: potentialul intelectual al educatoarei si al copiilor;
Materiale:1. materiale refolosibile( ziare, reviste, cutii de plastic, pahare plastic, sticle de plastic, cutii de carton, saci menajeri);
fise, creioane colorate;
d)Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
LOCUL DE DESFĂsURARE: sala de grupa.
DURATA: 15 MIN.
EVALUARE: finala
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢ 21521n139v II
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONŢINUTUL DIDACTIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA INSTRUMENTE sI INDICATORI |
Momentul organizatoric |
- asigurarea unui climat adecvat desfasurarii activitatii; - aranjarea mobilierului si a materialului didactic. |
- observatia -explicatia - conversatia - frontal |
Observarea comportamentu- lui |
Captarea atentiei |
-intuirea materialului la fiecare grupa |
- conversatia - explicatia - pe grupe |
Stimulare verbala |
Reactualizarea cunostintelor |
- reactualizarea cunostintelor pe grupe prin întrebari ca: ,, Cine a strâns aceste materiale refolosibile?'' ,, stiti cum se pot refolosi aceste materiale?'' ,, Unde traiesc animalele?'' ,, Dar pasarile?'' |
- conversatia - explicatia problematizarea -pe grupe |
Analiza raspunsurilor |
Anuntarea temei |
- anuntarea temei activitatii pentru fiecare grupa; - precizarea obiectivelor |
-conversatia -explicatia - observatia -pe grupe |
Observarea comportamente- lor copiilor |
Dirijarea învatarii |
- sortarea materialelor refolosibile de catre grupa mijlocie si asezarea în saci menajeri pe categorii ( pentru a fi duse la centrele de colectare); - rezolvarea fiselor de catre grupa pregatitoare prin trasarea unei sageti de la fiecare animal sau pasare catre mediul lor de viata si colorarea fisei. |
-conversatia -explicatia - demonstratia - exercitiul -problematizare - pe grupe |
Analiza actiunilor. Aprecierile verbale. Observarea comportamente- lor si analiza raspunsurilor. |
Evaluarea învatarii |
- verificarea sacilor menajeri si depozitarea lor; - verificarea fiselor de la grupa pregatitoare si notarea lor cu calificative |
- conversatia - explicatia -pe grupe |
Observarea comportamente- lor si analiza muncii |
Încheierea activitatii |
- aprecieri legate de participarea copiilor la activitate, de comportamentul adoptat |
- conversatia - explicatia - frontal |
Analiza comportamentu- lui |
|