NIVELUL GRUPEI:3-5 ani
GRUPA :
EDUCATOARE:
PROIECT DE ACTIVITATE - jocuri si activitati alese in ariile de stimulare
ACTIVITATEA:jocuri si activitati alese in ariile de stimulare,etapa I ;
TEMA :GHIDUSIILE TOAMNEI
TIPUL ACTIVITATII :mixt
FORMA DE ORGANIZARE :individual,in grupuri ;
SCOPUL ACTIVITATII :
Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea jocurilor,exersarea capacitatii copiilor de a aborda teme variate de joc ;
Imbogatirea vocabularului copiilor ,exprimarea corecta din punct de vedere gramatical ;
Cultivarea si educarea unor calitati morale:harnicia,perseverenta,ordinea,ducerea la bun sfarsit a sarcinilor date.
I.SECTORUL “BIBLIOTECA”
TEMA:Citim imagini despre anotimpul toamna
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa participe la activitatile de grup in calitate de auditor, cat si de vorbitor ;
Sa participe la activitatile de grup,adaptandu-si comportamentul propriu la cerintele acestuia ;
Sa recunoasca aspecte caracteristice anotimpului toamna ;
Sa se exprime in propozitii scurte ;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee :
Conversatia;
Observatia;
Explicatia;
Exercitiul;
Jocul;
Material didactic:
Reviste,carti,alte imagini cu aspecte de toamna;
II.SECTORUL “ARTA”
TEMA:”Coloreaza frunzele”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa coloreze frunzele respectand conturul;
Sa pastreze o pozitie corecta in timpul colorarii;
Sa utilizeze corect creioanele colorate;
Sa pastreze ordinea la locul de joaca.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:
conversatia;
explicatia;
instructajul verbal;
exercitiul;
evaluare;
Material didactic:
Fise de lucru pe care sunt desenate frunze,creioane colorate;
III.SECTORUL CONSTRUCTII
Tema:”Cosuri pentru frunze”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa redea cu ajutorul trusei de constructii “Plasticon” imaginea unui cos mare in care adunam frunzele ;
Sa relationeze cu colegii,partenerii de munca si joc;
Sa verbalizeze operatiile pe care le face pentru imbinarea cosului;
Sa pastreze ordinea in timpul lucrului cat si la terminarea acestuia.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:
Explicatia;
Conversatia;
Instructajul;
Jocul;
Material didactic:piesele truselor “Plasticon”;
Material bibliografic:
1. Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,Bucuresti,2005;
2. Aurelia Ana ,Smaranda Cioflica,”Proiecte tematice orientative”,Editura Tehno-Art,Petrosani,2003.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1.Momentul organizatoric |
Se pregateste sala de grupa si materialele necesare pentru fiecare centru de interes.Atrag copiii intr-o scurta discutie despre anotimpul toamna,despre aspecte caracteristice acestui anotimp,despre culorile toamnei. |
|
|
2.Captarea atentiei |
La casetofon se aude cantecul”E toamna”,de D.Stanciu,copiii o indragesc si incep si ei sa cante executand si miscarile sugerate de text; |
-conversatia; -jocul; |
participare afectiva in grup |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Copiii impreuna cu educatoarea trec pe la fiecare sector pentru a-si alege fiecare copil tema dorita. Pentru fiecare centru de interes port discutii cu copiii referitoare la ceea ce se realizeaza in fiecare loc,modul de folosire al materialelor,ustensilelor, enuntand totodata si obiectivele . |
-observatia; -conversatisa; explicatia; |
frontala |
4.Desfasurarea jocului |
Copiii isi aleg centrul dorit,se familiarizeaza cu materialele puse la dispozitie,incep sa lucreze discutand in timpul acesta si cu colegii.Pe tot parcursul activitatii voi trece pe la fiecare centru,dau indicatii,ajut,asigur conditiile optime,urmaresc modul cum relationeaza,cum comunica si interactioneaza cu partenerii . |
-instructajul verbal; -conversatia; -jocul; |
-pe echipe -in grup -individual |
5.Incheierea activitatii |
Fac aprecieri stimulative,referindu-ma la fiecare grup in parte si voi nominaliza copiii care s-au remarcat in joc.Lucrarile realizate se vor expune la panoul “Maini indemanatice” din sala de grupa. |
Conversatia de incheiere |
-aplauze; -expozitia. |
|