ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA : 16. XI. 2006
PROIECT DE ACTIVITATE
DENUMIREA ACTIVITĂŢII : activitate matematica
TEMA : pozitii spatiale
TIPUL ACTIVITĂŢII : formare si consolidare de deprinderi si priceperi
FORMA DE ORGANIZARE : activitate pe baza de exercitii
OBIECTIVE GENERALE
O1 - formarea cunostintelor si deprinderilor de a aseza in spatiu diferite obiecte ;
O2 - consolidarea deprinderii de a folosi corect limbajul matematic;
O3 - dezvoltarea atentiei voluntare si a operatiilor gandirii;
O4 - dezvoltarea spiritului de competitie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
OO1 - sa recunoasca pozitii spatiale ale obiectelor asezate de educatoare ;
I 1 - copilul recunoaste pozitia in care a fost asezat obiectul ;
OO2 - sa aseze obiectele in diferite pozitii spatiale indicate de educatoare;
I 2 - copilul aseaza obiectele in pozitii spatiale indicate de educatoare;
OO3 - sa corecteze pozitii spatiale ale obiectelor in cazul asezarii intentionat gresit de catre educatoare;
I 3 - copilul corecteaza pozitii spatiale ale obiectelor.
METODE sI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exercitiul, corectarea;
MIJLOACE DE INVĂŢĂMANT
a) Material didactic : - distributiv: jetoane, fisa de evaluare;
- demonstrativ: diferite jucarii (iepuras, papusa, catel, elefant, maimuta), panoul cu buzunare;
b) Material bibliografic
" Pregatirea pentru scoala in gradinita de copii " M. Inv., Editat de S.C. Tribuna Invatamantului, pg.112-123;
" Activitati matematice in gradinita ", M. Neagu si G. Beraru, pg.44-45.
SECVENŢELE ACTIVITĂŢII |
TIMP |
|
CONŢINUTUL INVĂŢĂRII |
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII |
EVALUARE |
|
|
|
|
|
|
I.Captarea atentiei |
3 min. |
|
|
Folosind metoda conversatiei, educatoarea capteaza atentia printr-o discutie despre asezarea in spatiu. - Cine imi spune unde ne aflam? " (in clasa). " - In fata clasei avem ....( o masa )" " - Dar in spatele clasei ? " |
|
II. Anuntarea temei II.Enuntarea scopului si a obiectivelor |
1 min. 1 min. |
|
- anuntarea temei activitatii |
" In concluzie clasa noastra este un spatiu, voi aveti o pozitie la masa, masa in fata clasei, paturile in spate, deci fiecare ocupam un loc in spatiu." Folosind metoda expunerii , educatoarea anunta scopul si obiectivele activitatii: " Astazi la activitatea de matematica vom juca un joc pentru a vedea cat de bine cunoasteti voi pozitiile spatiale. " |
|
III. Prezentarea continutului |
5 min. |
O1 O2 O3 O4 OO1 |
- recunoasterea pozitiilor spatiale : pe, sub (dedesupt), in dreapta,in stanga,deasupra |
Se evalueaza cunostintele copiilor prin mai multe tipuri de exercitii cu privire la pozitiile spatiale. Educatoarea va adresa intrebari legate de pozitia spatiala a mai multor jucarii fata de masa. ( iepuras, catelus, papusa, etc.) " - Unde se afla papusa ? " (pe masa). " - Dar iepurasul ? " (sub masa). " - Cum mai putem spune ? "(dedesuptul mesei ). " - Avem masuta. In ce parte se afla scaunul acesta fata de masa ? (in stanga). Dar acesta ? (in dreapta mesei ). " - Catelusul fata de masa unde se afla ? (deasupra mesei). |
I 1 |
IV. Obtinerea performantei si a conexiunii inverse |
15 min. |
OO2 OO1 OO3 OO2 OO2 OO2 |
- asezarea obiectelor de catre copii in pozitiile spatiale indicate de educatoare ; - recunoasterea pozitiilor spatiale aratate de educatoare ; - recunoasterea pozitiilor spatiale ; - asezarea corecta a jetoanelor in pozitiile spatiale indicate la panoul cu buzunare - asezarea corecta a jetoanelor in pozitiile spatiale indicate, la masuta - asezarea fisei de evaluare in pozitiile indicate de educatoare |
Alte tipuri de exercitii : 1. Se va proceda asemanator primului exercitiu cu deosebirea ca jucariile vor fi asezate in pozitiile indicate de educatoare, de catre cei mai cuminti copii. (elefantul sub scaun, caietul in fata mesei-inaintea mesei, caietul in spatele mesei-inapoia mesei). 2. Educatoarea tine o ratusca in mana dreapta, ridicata sus, iar in mana stanga o alta ratusca, pe langa corp. "- Unde sunt asezate ratustele ? " (sus si jos). 3. Educatoarea aseaza papusa in diferite pozitii spatiale, copiii fiind solicitati sa spuna daca este asezata corect. (in fata, in spate, deasupra capului, pe langa corp: in mana dreapta si in mana stanga). 4. Folosind panoul cu buzunare copiii vor fi solicitati sa aseze jetoane in partea stanga, dreapta, intre, sus, jos, pe. Fiind expus la panou iepurasul, copilul va fi solicitat sa aseze in partea dreapta a acestuia veverita. Un alt copil va aseza o alta veverita in partea stanga. Se poarta o discutie legata de pozitia iepurasului fata de cele doua veverite. 5. Se va distribui material individual fiecarui copil, acestia fiind solicitati sa aseze diferite jetoane fata de un alt jeton in pozitiile spatiale indicate de educatoare. 6. Se vor realiza cateva exercitii in legatura cu pozitiile spatiale folosind fisa de evaluare. (in mana stanga, sub masa, in mana dreapta, la spate, sub masa, pe masa, deasupra mesei, inaintea noastra, pe cap, dedesuptul scaunului, pe masa). |
I 2 I 1 I 3 I 2 I 2 I 2 |
V. Evaluarea performantelor |
8 min. |
OO1 |
- evaluarea cunostitelor despre pozitiile spatiale prin rezolvarea fisei de evaluare |
Evaluarea se va face prin rezolvarea unei fise. |
I 1 |
VI. Incheierea activitatii |
2 min. |
|
|
Se fac aprecieri generale si individuale asupra activitatii. Metode : conversatia. |
|
|