ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Gradinita Pocruia- Tismana
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA :
GRUPA : Mare- pregatitoare
EDUCATOARE: Tivig Gabriela Natalia
CATEGORIA ACTIVITĂŢII : - Activitate optionala
- 818e411i 818e411i Muzica vocala
TEMA ACTIVITĪŢII : "La Tismana īntr-o gradina
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare
SCOPUL ACTIVITĂŢII : - Cultivarea gustului artistic pentru creatia populara muzicala valoroasa si pentru creatia culta prin audierea si interpretarea unor piese accesibile vocale ,vocal - instrumental si instrumentale
cultivarea atentiei si a armoniei auditive , a receptivitatii , a sensibilitatii muzicale
- 818e411i dezvoltarea la copii de a īntelege continutul cāntecului
- 818e411i dezvoltarea capacitatii interpretative si vocale
OBIECTIVE OPERATIONALE : -
a) 818e411i Cognitiv - formative :
- 818e411i 818e411i sa cānte īn grup respectānd tonul , semnele de īnceput si sfārsit ;
- 818e411i 818e411i sa aiba o dictie si o respiratie corecta īn timpul cāntarii ;
- 818e411i 818e411i sa interpreteze cāntecul acompaniati instrumental.
b) Afectiv atitudinale :
- 818e411i 818e411i sa manifeste bucuria si satisfactia expresive a cāntecului
- 818e411i 818e411i sa aprecieze interpretarea proprie si a celorlalti colegi.
c) 818e411i Psiho - motorii :
- 818e411i 818e411i sa aiba o pozitie corecta pe tot parcursul cāntecului
d) Volitive : - sa interpreteze corect cāntecul
METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia , exercitiul.
FORMA DE ORGANIZARE : īn grup.
RESURSE MATERIALE : instrumente muzicale (vioara)
RESURSE UMANE : nivel de pregatire al copiilor
LOCUL DE DESFĂsURARE : Sala de grupa
DURATA : 30' - 35'
ETAPELE ACTIVITĂŢII |
Obiective operationale |
UNITĂŢI DE CONŢINUT |
ACTIVITATE EDUCATIONALĂ |
Activitate corespondenta |
1.MOMENT ORGANIZATORIC 2.CAPTAREA ATENŢIEI 3.ANUNŢAREA TEMEI 4.DIRIJAREA ĪNVĂŢĂRII |
|
Prezentarea titlului cāntecului Īncalzirea vocilor Recitarea versurilor Analiza cāntecului |
Asigurarea ordine si disciplina necesara desfasurarii a lectiei de muzica O voi face printr-o scurta convorbire despre orasul Tismana (traditii si costume populare). Astazi copii vom īnvata un nou cāntec care o sa va placa forte mult si se numeste La Tismana īntr-o gradina Īnainte de a īnvata cāntecul ,ne vom īncalzi vocile prin reproducerea unor fragmente de melodii din cāntece cunoscute. Voi povesti pe scurt continutul cāntecului. Apoi voi recita versurile cāntecului familiarizānd copii cu continutul noului cāntec. Voi explica copiilor cuvintele noi si anume : - sulfina= floare; - tinda= salita de intrare casele taranesti ; - radacina = parte a unei plante prin care aceasta se fixeaza īn pamānt; - grinda element d constructie lung din lemn ,metal dupa aceea voi recita prima strofa si-o voi relua cu copii . Asa voi proceda si cu strofa urmatoare,iar n final voi spune cu copii tot textul |
Copii asculta cu atentie titlul cāntecului Copii fac exercitii pentru īncalzirea vocilor Copii sunt atenti Recita versurile |
ETAPELE ACTIVITĂŢII |
Obiective operationale |
UNITĂŢI DE CONŢINUT |
ACTIVITATE EDUCATIONALĂ |
Activitate corespondenta |
5. Fixarea cāntecului a) Cāntarea pe grupe cu acompaniament b) cāntarea integrala a cāntecului de catre toti copii cu acompaniament 6. Evaluarea activitatii |
|
Memorarea versurilor Īnvatarea metodica pe strofe Concurs Fixarea cantecului |
Prezint prima strofa muzical folosind vocea si melodia la māna dreapta si voi relua aceasta strofa de 2 ori cu copii , dānd de fiecare data tonul si semnalul de īnceput. Tot la fel voi proceda si cu celelalte strofe Dupa aceia vom cānta īmpreuna tot cāntecul tinānd cont de melodie ,ton si semnalul de īnceput. Voi īmpartii clasa īn doua grupe care se vor īntrece īn interpretarea cāntecului . Voi face aprecieri cu copii asupra cāntarii si vom stabili echipa cāstigatoare. Voi cānta cāntecul "La Tismana īntr-o gradina" īn īntregime cu copii acompanāndu-i la instrument Evaluarea activitatii o voi face prin intermediul īntrebarii ? "Ce cāntec am īnvatat noi astazi" |
Copii asculta si apoi cānta si ei Copii cānta Apreciayapropria interpretarea sipe cea a colegilor Copii cānta Copii raspund la īntrebare |
ETAPELE ACTIVITĂŢII |
Obiective operationale |
UNITĂŢI DE CONŢINUT |
ACTIVITATE EDUCATIONALĂ |
Activitate corespondenta |
7. Īnchiderea activitatii |
|
|
Īn īncheiere voi face aprecieri asupra modului īn care s-au comportat si au cāntat elevii, evidentiindu-i pe cei mai buni si īncurajāndu-i pe toti sa cānte acasa cāntecul pe care l-am īnvatat īmpreuna |
Copii asculta aprecierile |
|