Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




DIDACTIC EDUCAREA LIMBAJULUI

gradinita


ALTE DOCUMENTE

PRIMAVARA poezie
PARTENERIATUL EDUCATIONAL - GRADINITA-FAMILIE
EVALUARE CONTINUĂ - CONCLUZII sI MĂSURI AMELIORATIVE
Dezvoltarea unor procese psihice: atentie, gandire, imaginatie observatie - PROIECT DE ACTIVITATE
Planificare anuala gradinita
PINOCCHIO de Carlo Collodi
VARSTA PRESCOLARA
ACTIVITATE INTEGRATA
La drum

Gradinita nr. 16

scoala nr. 2

Str. Regiment 11 Siret nr. 2



Galati

Tel. 312544










Data: 16 noiembrie 2002

Educatoare Aurelia Cobzaru

Grupa: Pregatitoare


Povestea " Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga

Tema activitatii: Povestirea copiilor - repovestire

Mijloc de realizare: exercitii - joc

Tipul de activitate: Sistematizarea si consolidarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor

Durata: 35 - 40 minute

OBIECTIVE CADRU


I. Dezvoltarea exprimarii orale, întelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale

II. Educarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic

III. Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : În timpul activitatii, copiii trebuie:


cognitive

sa depuna efort, sa execute miscari ale aparatului verbo-motor în pronuntarea sunetelor si a cuvintelor, în conformitate cu regulile ortoepice;

Evenimentele instruirii

( durata )

Obiective operationale

Continuturile si demersurile didactice

Metode si procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Observatii

Activitatea educatoarei


Activitatea copiilor









Captarea atentiei

(1 minut )

O1

Educatoarea foloseste papusa Ileana Cosânzeana care vine sa spuna copiilor povestea al carei titlu îl denumeste incorect, confunda autorul si începe eronat introducerea povestii.

Recunosc povestea propusa


Corecteaza greselile facute intentionat

Surpriza



Problematizarea


Frontal


Papusa

Ileana Cosânzeana;

elemente teatru de papusi.



Anuntarea temei si prezentarea obiectivelor

( 2 minute )

O1

- Educatoarea întrerupe papusa si cere copiilor sa denumeasca titlul si autorul povestii propuse.

Copii, spuneti voi cum se numeste povestea si cine a scris-o?

-Ilenuta, copiii au ascultat povestea "Fata babei si fata mosneagului" de Ion Creanga, iar voi, dragi copii, pe baza acestei frumoase povesti va veti juca împreuna cu mine pentru ca voi:

- sa puteti lua parte la discutii ( toti )

- în raspunsurile pe care le dati sa folositi cuvinte ca: sezatoare, claca, jivine, nadejde si expresii ca: piatra de moara în casa, busuioc de pus la rana,

s-au facut nevazuti, sa se risipeasca, codru întunecos ;

comparatii: limpede ca lacrima , pere galbene ca ceara.

Voi trebuie

- sa spuneti cât mai multe însusiri pentru fiecare personaj

- si sa povestiti fara ajutorul meu (exprimare independenta)


Denumesc titlul si autorul povestii.








Conversatia










Instructajul verbal

Frontal










Frontal











 

Actualizarea continutului si expresiilor

( fondul de cunostinte si reprezentari pe baza carora se realizeaza povestirea )

a) 7 minute

b) 3 minute

c) 2 minute

O3













O2

O6













O4

O11

a) Exercitiu - joc pentru recunoasterea si caracterizarea personajelor principale " Cine a venit la noi?"

- Copii, cine a venit la noi?

- Cum era mosneagul?

- De ce spunem ca era un gura casca?

Mosneagul avea însa o inima buna. De ce spunem ca avea o inima buna?

Baba ...

Fata babei ...

Fata mosneagului ...


b) Exercitiu - joc pentru reactualizarea expresiilor si cuvintelor

" Cum mai putem spune?"

Educatoarea enunta:

1. Baba credea ca fata ei este busuioc de pus la rana.

- Cum mai putem spune?

2. Fata mosneagului era pentru baba piatra de moara în casa.

3. Cuptorul statea gata sa se risipeasca.

4. Fata a trecut printr-un codru întunecos.

5. Balaurii s-au facut nevazuti.


c) Exercitiu - joc " Aseaza-ma la locul meu!"

Asezarea ilustratiilor în ordinea cronologica a întâmplarilor

Recunosc, denumesc si caracterizeaza personajele pe baza întrebarilor educatoarei.








1. . Baba credea ca fata ei este ca un medicament ce vindeca repede.

2. .o greutate de care vrei sa scapi

.. un lucru de care nu ai nevoie.

3. . sa se darâme.

4. . codru atât de des încât nu patrundea soarele.

5. . au disparut.



Recunosc momentele povestii si le ordoneaza în ordine cronologica.

Surpriza

Conversatia











Conversatia

Explicatia














Exercitiul

Frontal












Frontal















Individual

Macheta: curte taraneasca

Papusi:

mosneagul,

baba, fata babei si fata mosneagului



















Set de ilustratii reprezentând momentele principale ale povestii.










Dirijarea procesului de fixare a deprinderilor de comunicare orala

(15 minute)

O5

O2

Exercitii - joc de povestire dupa ilustratii

"Povestea ea (el ) a intrerupt,

Continua tu ce-a inceput!"

1. Mosneagul, baba, fata babei si fata mosneagului

2. Fata mosneagului dând ajutorul ce i se cere

3. În slujba la Sfânta Duminica

4. Rasplata primita de fata mosneagului

5. Fata babei trecînd nepasatoare si deranjata pe langa cei care îi cer ajutorul

6. Rasplata primita de fata babei

7. Pedeapsa suportata de baba si fiica sa

8. Mosul si fata lui traind fericiti

Povestesc pe baza ilustratiilor, folosind expresii ale autorului.

Expunerea

Exercitiul

Individual

Set de ilustratii reprezentând momentele principale ale povestii.


Realizarea unor performante în privinta capacitatii de generalizare problematizare

( 3 minute )


Spune-i doar numele:

- Ce personaj ti-ar fi placut sa fii?

- Ce personaj nu ti-ar fi placut sa fii?


Raspunde în propozitii:

- Cum v-ar fi placut sa se poarte baba si fiica sa?

- Daca ai fi fost în locul mosneagului, cum te-ai fi purtat?


Formuleaza raspunsurile denumind personajul

respectiv.


Formuleaza raspunsurile în propozitii simple si dezvoltate.

Conversatia







Problematizarea

Individual







Frontal



Asigurarea feed-back-ului ( transfer de cunostinte si capacitati )

( 5 minute )

O6

Cum ti-ar fi placut sa se termine povestea?



Educatoare prezinta model o alta încheiere a povestii.


Alcatuiesc propozitii simple si dezvoltate într-o înlantuire logica.

Problematizarea

Frontal













Baba impreuna cu fata ei s-au închis în casa. Deschizând lada cea mare si frumoasa numai ce s-a ivit un spiridus cu fata galbena ca ceara, cu ochi stralucitori si cu o voce limpede ca lacrima si rece ca gheata le-a spus:

-- Ce-ati facut nefericitelor? Tu, baba, ai chinuit-o pe fata mosneagului, l-ai facut pe taica-sau s-o goneasca de-acasa si ti-ai crescut prost fata, iar tu, fata neatenta, n-ai avut mila de nimeni din jurul tau. Ar trebui sa va închid în lada aceasta sa dispareti pe vecie. Ei, ce ziceti?!

Cele doua cazura în genunchi si cu lacrimi în ochi îsi cerura iertare.

-- Bine. bine! Macar în ceasul cel din urma sa va cereti iertare, Sunteti iertate!

Va voi arata cum sa faceti bine. Pentru asta aveti nevoie doar de iubire : sa va iubiti pe voi insiva si-apoi pe toti ceilalti ca pe voi insiva. Asta numai daca voi vreti. Mergeti la mosneag si la fiica sa si începeti prin a le cere iertare.


Receptioneaza mesajul.

Expunerea

Frontal



























Evaluarea

( 1 minut )


Educatoarea va face aprecieri verbale cu privire la:

- modul cum au participat la activitate;

- cum au denumit titlul si autorul povestii;

- cum au caracterizat personajele;

- au folosit în discutii si în povestire cuvinte si expresii ale autorului;

- cum au povestit.

Receptioneaza mesajul.

Aprecierea verbala

Frontal si individual






Document Info


Accesari: 26050
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )