PROIECT DIDACTIC
GRADINITA PP LOVRIN
EDUCATOARE:
GRUPA MIJOCIE
ACTIVITATI DE INVATARE:ADP-ALA-ADE
TEMA:
ADP:Intalnirea de dimineata
Rutine si tranzitii: Ca sa fim copii voinici,Ridichea-cantec, Ridichea uriasa-
dramatizare
ALA:STIINTE:Cosulete cu 1-5 ridichi;
BIBLIOTECA:Din jumatati intregul;
ARTA:Coloram ridichi
ADE:DLC:Ridichea uriasa-povestea educatoarei;
DPM:Aruncarea si prinderea mingii cu ambele maini la nivelul pieptului;Joc
dinamic:Prinde ridichea;
FORMA DE REALIZARE:activitate integrata
FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri, frontal;
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei,exercitii fizice;
DURATA:o zi
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa;
SCOPUL ACTIVITATII:imbogatirea vocabularului,consolidarea cunostintelor despre
legumele de primavara, formarea si exersarea deprinderilor de prindere si aruncare a
mingii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADP: - sa poarte discutii libere pe baza temei alese la in 151g62b talnirea de dimineata;
- sa recite poezia in timp ce imita miscarile sugerate de textul acesteia;
- sa inteleaga mesajul transmis de textul literar;
- sa recunoasca personajele povestirii;
DPM: - sa execute variante de mers si alergare
- sa execute exercitii de incalzire a principalelor grupe musculare;
- sa arunce mingea cu ambele maini de la nivelul pieptului;
- sa prinda mingea cu ambele maini la nivelul pieptului;
- sa dovedeasca spirit de competitie si fayr-play in timpul jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, trierea asertiunilor,turul galeriei
MATERIAL DIDACTIC:papusa marioneta,ridichi din hartie, cosulete, cifre, creioane colorate, foi de hartie, lucrare model, jetoane cu legume si fructe, planse din poveste, jucarii de plus,mingi,palete verzi si rosii,
BIBLIOGRAFIE:
, Activitatea integrata din gradinita" , ed. Didactica Publishing House,
Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani",
M.E.C.T. - 2008
SCENARIUL ZILEI:
In cadrul intalnirii de dimineata are loc salutul, completarea calendarului naturii, prezenta, impartasirea de grup unde copiii vor discuta despre tema aleasa cu o zi inainte.La activitatea de grup vom interpreta poezia"Ca sa fim copii voinici".Copiii vor imita miscarile sugerate de textul poeziei.
Pornind de la o scurta discutie despre sanatate vom ajunge la tema saptamanala Legume de primavara.In cadrul noutatii zilei se va ivi o fetita care-i va ruga pe copii sa-l ajute pe bunicul ei.
Ii voi anunta pe copii ca astazi vom asculta o poveste sa vedem ce anume doreste bunicul fetitei, ne vom juca cu ridichi, le vom numara, vom colora ridichi, ne vom juca cu mingi si multe alte jocuri placute si distractive.
Le voi citi copiilor povestea Ridichea uriasa,le voi prezenta apoi sectoarele de lucru unde voi explica si demonstra etapele de lucru.
Trecerea de la DLC la DPM o voi face prin cantecul Ridichea.
Se va realiza tema de la DPM ,jocul dinamic.
La obtinerea performantei vom juca jocul Adevarat sau fals folosind metoda Trierea asertiunii.
In incheierea activitatii vom dramatiza povestea Ridichea uriasa.
NR CRT. |
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|||||||
|
Captarea atentiei |
O voi face inca din cadrul intalnirii de dimineata cand va veni in vizita o fetita(papusa) care ii va ruga pe copii sa-l ajute pe bunicul ei cu legumele de primavara. Fetita a uitat insa cum se numeste acea leguma si le da indicatii copiilor despre forma si culoarea acesteia pana cand ei vor ghici ca e vorba despre ridiche. |
Conversatia Explicatia Papusa marioneta |
Observarea comportamentelor copiilor |
|||||||
|
Comunicarea obiectivelor si a temelor activitatii |
Astazi copii vom asculta povestea Ridichea uriasa, ne vom juca cu ridichi colorandu-le, numarandu-le,ii vom arata fetitei mai multe legume de primavara , le vom denumi astfel incat aceasta sa nu le mai incurce, ne vom juca cu mingea invatand s-o aruncam de la unul la altul ca si cum am arunca si prinde ridichi uriase, vom canta si ne vom juca de-a personajele din poveste. |
Explicatia |
|
|||||||
|
Dirijarea invatarii prin abordarea integrata a continutului invatarii |
Voi prezenta continutul povestii clar,coerent si expresiv,folosind un ton si o mimica adecvata modelandu-mi vocea pentru a imita personajele, nuantand astfel expunerea in functie de starile afective pe care le implica povestirea. Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune continutul povestirii conform planului principal de idei redate prin imagini. 1. Primavara, 2. 3. 4. Baba o cheama pe fata lor sa ii ajute sa scoata ridichea, dar nu reusesc. 5. Fata il cheama pe catel sa ii ajute sa scoata ridichea, dar nici asa nu reusesc. 6. Catelul o cheama pe pisica sa ii ajute, dar degeaba vine si pisicuta ca tot nu reusesc sa scoata ridichea cea uriasa din pamant. 7. Pisicuta il cheama pe soricel sa ii ajute sa scoata ridichea uriasa din pamant si ca prin minune aceasta iese. Vom purta o scurta conversatie despre personajele povestirii.Copiii le vor identifica pe planse. Voi insista pe mesajul educativ al povestii " Unde-s multi puterea creste". O vom invita pe fetita sa ne insoteasca la sectoarele de activitate.Voi explica si demonstra pe rand fiecare sarcina de lucru. STIINTE:aveti pe masute ridichi si cosulete pe care sunt lipite cifre, voi trebuie sa numarati ridichile si sa puneti in cosulete atatea ridichi cate arata cifra de pe cosulet; BIBLIOTECA:pe masuta sunt mai multe cartonase cu jumatati de legume, voi trebuie sa cautati jumatatile potrivite pentru a forma intregul, sa denumiti acea leguma si sa despartiti cuvantul in silabe. ARTA:copii care doresc sa se joace la acest sector vor trebui sa denumeasca legume de pe fisa iar apoi ,dupa ce vom executa exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii,sa coloreze folosind culorile corespunzatoare. Copiii lucreaza fiecare la sectorul ales, ma voi plimba printre ei, voi da indicatii si voi acorda ajutor acolo unde este cazul.Copiii se pot muta si la alt sector dupa ce au rezolvat sarcina data. La fiecare sector vom alege un reprezentant .Copiii se plimba la fiecare sector ,cei care doresc vor pune intrebari reprezentantilor grupei despre modul in care au realizat lucrarile,vor aprecia propriile lucrari precum si pe cele ale colegilor. Vom interpreta cantecul Ridichea Vreti sa ne jucam acum un joc de-a ridichile uriase? Vom trece la realizarea activitatii de educatie fizica |
Expunerea Planse din poveste Conversatia Conversatia Planse din poveste Explicatia Demonstratia Turul galeriei Exercitiul Conversatia |
Observarea comportamentelor -numara ridichile, -fac corespondenta intre cifra si cantitate -realizeaza intregul din jumatati -denumesc legumele -despart cuvintele in silabe -coloreaza ridichi -folosesc culorile corespunzatoare -realizarea sarcinilor |
|||||||
Partile lectiei |
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Dozare |
Formatii si indicatii metodice |
|||||||
a)Partea pregatitoare |
Moment organizatoric |
Adunarea Alinierea Verificarea starii de sanatate si a echipamentului Salutul Anuntarea temei Exercitii de front si de formatii |
|
In linie pe un rand
|
|||||||
|
Pregatirea organismului pentru efort |
Variante de mers si de alergare(pe loc si din deplasare): -mers in cadenta pe loc,din deplasare -mers pe varfuri cu bratele sus; -mers pe calcaie cu mainile la spate; -alternare mers- alergare-mergi cum bat; -alergare usoara; -alergare cu genunchii sus; -alergare cu pendularea gambei inapoi -alergare de viteza |
½ x10m ½ x 10m 1/3 x 10m 1/3 x 10m ¼ x 10m |
In coloana cate unul in jurul salii In coloana cate unul pe diagonala salii |
|||||||
|
Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
Ex 1 Privim cerul,privim pamantul PI:stand ,mainile pe solduri T1-T3-aplecarea capului pe spate, privirea sus T2-T4 -aplecarea capului inainte,privirea in pamant Ex2: PI:stand mainile intinse lateral T1:rasucirea palmei in sus T2:rasucirea palmei in jos Ex3:Zboara fluturii PI:stand departat, mainile pe langa corp T1-ridicarea bratelor in sus lateral T2- coborarea bratelor pe langa corp Ex 4: Balansoarul PI: stand departat, mainile pe solduri T1-T2:aplecarea trunchiului cu arcuire spre dreapta T3-T4: aplecarea trunchiului cu arcuire spre stinga; Ex 5:Leganam papusa PI:stand departat, bratele indoite la nivelul pieptului; T1-T2:rasucirea trunchiului cu arcuire spre dreapta; T3-T4:rasucirea trunchiului cu arcuire spre stanga; Ex 6:Culegem flori PI:Stand departat T1-T3:indoirea trunchiului inainte cu ducerea bratelor jos; T2-T4:revenire la PI; Ex 7:Uriasii si piticii PI: Stand T1:ridicare pe varfuri cu ducerea bratelor sus; T2:lasare in ghemuit ,bratele cuprind genunchii; Ex 8: Sari minge sari T1-T4:saritura pe varfuri pe ambele picioare. |
2x4t 4x2t 3x4t 4x2t 3x4t 3x4t 4x2t 3x4t |
Formatie de gimnastica
|
|||||||
b)Partea fundamentala |
Formarea si consolidarea deprinderilor motrice de baza |
Le voi explica si demonstra copiilor modul in care arunca mingea cu ambele maine de la nivelul pieptului,prin impingere-bratele indoite la nivelul pieptului cu palmele spre minge-arunc mingea prin impingere spre un copil.n momentul in care prind mingea o astept cu bratele inainte,palmele desfacute,o apuc si o aduc la piept.Voi demonstra de 2-3 ori cu 2-3 copii. Voi imparti copiii in doua grupe, asezate fata in fata,exercitiul se va desfasura sub forma de stafeta suveica,dupa ce copilul a aruncat mingea se va aseza in spatele grupei. Jocul dinamic: Copiii se vor aseza in cerc,mingea va trece din mana in mana in timp ce se vor recita urmatoarele versuri: Un, doi ,trei, Ridichea uriasa o vrei? Patru, cinci, sase, Mainile noastre-s voioase, Sapte, opt, noua, Tine cu mainile amandoua, Si acum zece: N-o lasa sa plece ! Copilul in mana caruia a ramas mingea la sfarsitul poezioarei va arunca mingea colegului din fata,cu ambele maine de la nivelul pieptului. |
2-3x 3x 5-6x 3-4x |
-respectarea regulilor jocului |
|||||||
c)Partea de incheiere |
Revenirea organismului dupa efort |
Mers in coloana cate unul in jurul salii cu exercitii de respiratie |
1-2 x 10m | ||||||||
|
Incheierea activitatii |
Alinierea,aprecieri si recomandari |
|
|
|||||||
|
Obtinerea performantei |
Le propun copiilor sa jucam un joc,Fals sau adevarat.Copiii sunt asezati pe scaunele in semicerc, fiecare copil primeste doua palete una de culoare verde, una rosie.Urmarind plansele din poveste copiii vor trebui sa raspunda la intrebari radicand paleta verde pentru raspunsul ;adevarat; si cea rosie pentru raspunsul ;fals; -Povestea se numeste Ridichea uriasa? - -Baba a chemat catelul in ajutor? -Catelul a chemat pisica in ajutor? -Pisica a chemat soricelul in ajutor? - |
Trierea asertiunilor Palete verzi Palete rosii |
|
|||||||
|
Asigurarea feed-back-ului |
-Am vazut ca ati fost foarte atenti la poveste si stiti tot ce s-a intamplat,nu vreti sa ne jucam de-a personajele din poveste? Copiii isi vor alege personajele pe care vor sa le interpreteze.Vom repeta de 2-3 ori . |
Dramatizarea |
imitarea personajelor din poveste |
|||||||
|
Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.Fetita va face si ea aprecieri asupra activitatii copiilor si le va imparti recompense. |
conversatia |
Observarea comportamentelor |
|||||||
|