ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SUNCUIUS - JUD.BIHOR
GRUPA: mare
PROPUNATOR:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII: Joc didactic" Numara si potriveste"
TIPUL ACTIVITATII: de consolidare a priceperilor si deprinderilor,a cunostintelor matematice
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
consolidarea cunostintelor, a priceperilor si deprinderilor referitoare la concentrul 1 - 7;
dezvoltarea si activizarea operatiilor gandirii:analiza,sinteza,comparatia,generalizare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa ordoneze numerele in functie de multimile corespunzatoare si invers;
O2 - sa constituie multimi de obiecte,figuri simbolice pentru numerele invatare;
O3 - sa redea prin desen multimi reprezentate figural sau simbolic;
O4 - sa efectueze operatii de triere, grupare, clasificare, ordonare;
O5 - sa recunoasca si sa denumeasca figurile geometrice invatate:triunghi, dreptunghi,cerc, patrat;
O6 - sa recunoasca si sa denumeasca, culorile;
O7 - sa asocieze numarul la cantitate si cantitatea la numar in concentrul 1-7;
O8 - sa recunoasca si sa denumeasca cifrele 1-7
O9 - sa numere constient in domeniul 1-7,crescator si descrescator;
O10 - sa recunoasca numeralul ordinal;
O11 - sa aplice cunostintele matematice in situatii practice
METODE: M1 conversatia
M2 explicatia
M3 exercitiul
M4 problematizarea
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze , intrecere intre copii, puctarea raspunsurilor
MIJLOACE DIDACTICE: m1- flanelograf cu jetoane
m2 - jucarie surpriza
DURATA ACTIVITATII: 35 minute
ORGANIZAREA ACTIVITATII
Pentru o buna desfasurare a activitatii voi asigura conditiile necesare: aranjarea mobilierului sub forma de clasa, pregatirea materialului didactic,repartizarea caietelor, a cariocilor,intrarea copiilor in mod organizat si asezarea la masute.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etape |
O |
M |
m |
Activitatea educatoarei |
Activ.copiilor |
Introducerea in activitate Captarea atentiei Enuntarea scopului si a obictivelor, anuntarea temei Reactualizarea cunostintelor Prezentarea continutului si dirijarea invatarii Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii Evaluarea Performantei Incheierea activitatii |
O1 O4 O9 O11 O7 O4 O7 O3 O4 O1 O10 O5 |
M1 M1 M2 M1 M3 M3 M2 M4 M3 M4 M3 M4 M4 M3 M2 M3 M1 |
m2 m1 m1 m1 m2 m7 m6 m5 m5 m5 m5 m5 m4 m8 m8 |
Voi arata copiilor ca vom face o activi- tate matematica deoarece vrem sa ve- dem cine va lucra cel mai bine exercitii pentru numerele pe care le-am invatat pana acum. Voi prezenta jucaria-surpriza pe care o vom folosi in timpul jocului: - Acum, cand iarna grea a trecut,la noi a sosit un musafir neasteptat.Este o pasare si ea ne va ajuta sa lucram in aceasta lectie.In cioc are o scrisoare pe care am sa v-o citesc. Citesc scrisoarea: DRAGI COPII DIN GRUPA MARE M-am oprit aici din zbor. Rau aripile ma dor. Am aflat ca este-aici O multime de pitici. Ma prezint,deci, fara frica. Ma cheama Johny Ciorica. Am in palarie-ascunse Bilete cu probe multe. Bine de le rezolvati Aplauze capatati. La lucru!Fete, baieti! Nu uitati sa fiti atenti! Prezint pe intelesul copiilor scopul jocului:Acest joc ne va ajuta sa stim mai bine sa rezolvam exercitii pentru numerele invatate si sa devenim mai isteti, mai destepti.Jocul se numeste "Numara si potriveste". Specific faptul ca: -Inainte de a incepe lucrul,sa ne amintim pana la ce numar am invatat sa numaram -Sa privim flanelograful si sa ne amintim cum arata aceste numere.Trebuie sa corectam greselile si sa vedem de ce nu a fost corecta asezarea numerelor. Cer apoi copiilor sa numere crescator si descrescator 1-7, urmand sa gaseasca vecinii unor numere: -Ce numar se afla inaintea lui 3? Dar in fata lui 5? -Ce numar urmeaza dupa 4? Dar dupa 6 -Acum, pentru ca vad ca v-ati amintit ce am invatat putem sa ne jucam noul joc matematic. Explic regulile jocului si desfasurarea lui: -Asa cum ne-a scris Johny Ciorica,vom gasi in palaria lui biletele pe care sunt scrise exercitiile pe care le vom rezolva. Cate un copil va extrage din palarie cate un biletel,eu voi citi ce scrie pe el si vom rezolva exercitiul cerut de Johny. Voi demonstra modul de desfasurare cu ajutorul copiilor. Trecem la executarea jocului de catre copii.Cer extragerea biletelor,citesc enuntul exercitiilor. Exercitii propuse: 1.Alege numerele potrivite-se lucreaza pe plansa de la"Joc matematic figurativ" -bilete galbene- 2.Joc-exercitiu"Iepurasul si morcovii" -2 probe sub forma de concurs-sa-l ajute pe iepuras sa culeaga atatia mor- covi cat ii arata cifra de pe paleta. -bilete roz- 3.Joc-exercitiu"Ursuletii in padure": Niste ursuleti s-au ascuns in padure. Cautati cati ursuleti sunt in padure si lipiti cifra corespunzatoare-bilet verde 4.Joc-exercitiu"Pisica si musafirii"-sa numere,sa recunoasca,sa aleaga cifra potrivita.-bilet portocaliu- 5.Exercitiul"Fluturii vin la flori"-fiecare fluturas se aseaza pe floarea care are atatea petale cate puncte are el pe ari- pioare -bilet albastru- 6.Exercitiu de compunere a numarului 7 -sa aleaga acele gargarite care au pe aripioare 7 buline negre-bilet alb- 7.Exercitiu de consolidare a numeralu- lui ordinal:Johny si-a intins la uscat tricourile dar nu-i place sa le vada pe toate albe.Asa ca va roaga sa-i colorati al doilea cu rosu,al cincilea cu verde si al treilea cu galben. -bilet mov- Cautand in palarie un copil va descoperi ca nu mai este nici un bilet. Voi manui in asa fel jucaria,incat sa vada fisa ascunsa la spatele ei.Voi scoate sulul de hartie si vom intui fisa de lucru.Rezolvam oral exercitiul,iar apoi fiecare, independent in caiete. -fiecare trebuie sa numere si sa li- peasca in tabel cifra potrivita cu numa- rul de figuri din desen Voi face aprecieri colective si individu- ale asupra participarii la lectie.. fisele vor fi analizate si notate cu puncte rosii,dupa merit.Cele fara greseli vor fi notate cu bulina vesela. -Copii,lectia noastra se incheie aici, dar ca sa ne veselim putin sa ne aducem aminte un cantec si o poezie despre numere:"Cantecul elefantilor" si poe- zia"Numaratoare". |
asculta prezentarea mea asezati la masute privesc pasarea - jucarie-o cioara simpatica- si ii repeta numele copii repeta de 2-3 ori numele Jocului formuleaza raspun- surile corecte privesc flanelogra- ful si observa necon- cordanta dintre nu- mar si multime.Efec- tueaza corectarea. numara 4 copii dau raspunsurile corecte asculta explicatiile si repeta regulile jocului vor extrage biletele aleg tablitele cu nu- mere si le aseaza pe suport. aleg jetonul cu nu- marul potrivit de morcovi si il pun pe plansa 2 copii rezolva ,sub forma de concurs, sarcina data vor lucra cu atentie deoarece intervine numarul si cifra 0 vor stabili legatura intre figurine incercuiesc cu o diagrama fiecare gar- garita cu 7 puncte sa duca la indepli- nire cerinta formula- ta de pasare un copil cauta in palarie sunt atenti la indi- catiile de lucru lucreaza in mod Independent vor recunoaste greselile facute si le vor corecta oral participa la recita- rea poeziei si la cantat. |
|