PROIECT DIDACTIC
DATA:
GRADINITA: P.N. Nr.2, Vladimirescu
GRUPA: mica
EDUCATOARE:
RESURSE UMANE: 20 elevi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate psiho-motorie si fizica
Vezi si: Etape din dezvoltarea psihomotorie
TEMATICA ACTIVITATII:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1– sa execute cu corectitudinea exercitiile pentru influentarea selectiva a aparatului locomotor;
O2 sa execute corect saritura in deplasare de pe loc – inainte, respectand tehnica de executie;
O3– sa execute corect actiunile motrice impuse de jocul dinamic, respectand totodata regulile intoarcerii.
STRATEGII DIDACTICE: explicatia, demonstratia, exersarea, corectarea greselilor de executie
MIJLOACE SPECIFICE: exercitiul fizic, joc dinamic, joc linistitor
RESURSE MATERIALE: caseta muzicala,casetofon, pernute
BIBLIOGRAFIE: M.E.N, Programa activitatii instructiv – educative in gradinita de copiii, Bucuresti, 2005;
Dragomir, Stefan, Barta, A., Educatie fizica – manual pentru clasa a IX-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1998;
Eugenia Barcan-Ticaliuc, 1001 de jocuri pentru copiii, Editura Sport-Turism, Bucuresti, 1979
PARTILE SI MOMENTELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL ACTIVITATII (STRUCTURI MOTRICE) |
DOZAREA EFORTULUI |
INDICATII METODICE (FORMATII DE LUCRU) |
OBSERVATII |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
I.Partea pregatiroare 1. Moment organizatoric 2.Pregatirea organismului pentru efort 3.Influentarea selectiva a aparatului locomotor II.Partea fundamenta-la (invatarea actiunilor motrice) Verificarea gradului de insusire a actiuni- lor motrice Revenirea organismului dupa efort III.Aprecieri si recomandari |
- adunarea si alinierea; alinierea; verificarea echipamentului si a starii de sanatate; comunicarea teme Exercitii F.O.FActiuni de pe locpozitia „drepti” pozitia „pe loc repaus” intoarceri – spre stanga – spre dreapta Actiuni din deplasareMers si variante de mersmers pe varfuri („sa nu trezim pasarelele”); mers ghemuit („trecem pe sub ramuri”); mers in cadenta(„ca soldatii”) Alergare si variante de alergare – alergare usoara – alergare cu pendularea gambei inapoi alergare cu genunchii la piept Exercitiul nr.1 – „Ne uitam dupa fluturi” P.i.- stand departat, mainile pe solduri T.1-4- rotirea capului spre stanga T.5-8- rotirea capului spre stanga EXERCITIUL nr.2 – „Intindem elasticul” P.I.- stand departat- cu bratele inainte, palmele paralele; T.1-2- departarea bratelor lateral, energic (intindem elasticul); T.3-4- revenire cu bataia palmelor( poc!) EXERCITIUL nr.3 – „Ceasul” P.I.- Stand departat, palmele pe sold; T.1-4- indoirea laterala a trunchiului spre stanga;( tic) T.5-8- indoirea laterala a trunchiului spre dreapta;(tac) EXERCITIUL nr. 4. – „ Sari, minge!” P.I.- stand cu palmele pe sold; T.1-4- sarituri ca mingea pe loc; Invatarea sariturii in deplasare de pe loc – inainte Descrierea tehnica: Corpul usor aplecat in fata, bratele intinse inapoi, genunchii indoiti. Aterizarea se face in sprijin ghemuit, cu palmele pe sol. Joc dinamic „Vrabiutele la mancare” Copiii( vrabiutele) sunt asezati pe randuri, inapoia liniei de plecare. In fata lor, la distanta de aprox. 5 m., sta mama vrabiuta, care pazeste cuiburile (pernute). La co- manda ei : „puisori, veniti la mancare!”, „puisorii” sar de pe loc inainte (corect), apoi alearga imitand zborul si glasul vrabiutei(cip-cirip!) si se aseaza fiecare intr-un cuib( pe o pernuta). Atentie! Cel care ramane fara cuib, trece in fata semicercului si executa o miscare solicitata de ceilalti copii(mersul iepurasului, saritura ca mingea etc.). Castiga acei copii care executa cat mai corect saritura de pe loc inainte si alergarea, care sunt atenti si disciplinati. Exercitiu de inducere a starii de calm si relaxare a intregului corp (pe fond muzical): „ Sa visam…” „ …Plutim pe un fluture urias, spre soare…Totul este galben si e cald si e soare… coboram, coboram… suntem acum intr-o padure verde, e vant si e racoare si totul in jur e verde, fruntea s-a racorit, o racoare placuta ne-a cuprins intregul corp…culegem floricele colorate… suntem mai buni, mai cuminti… ii iubim pe toti din jur… respiram usor… usor …deschidem incet ochii” q evidentierea aspectelor pozitive si negative din lectie. q se recomanda exersarea exercitiilor fizice si in alte imprejurari. |
1- 2` 1 – 2 r 1 – 2 r 2 – 3 r 8T 8T 8T 8T 8T 8T 8T x 2 4T x 3 8T x 3 4T x 2 4-5 r 3 – 4r |
☻☻☻☻☻☻ ▲ se vor executa de pe loc prin si se vor indica repere spatiale in coloana cate unul ☻ ☻ ▲ ☻
alergare elastica pe varfuri cu miscarea bratelor pe langa corp sa fie atins sezutul, trunchiul usor inclinat spre inainte bratele se misca pe langa corp in semicerc ☻☻ ☻☻ ☻☻ ☻☻☻☻ ▲ miscarea se executa cu amplitudine maxima bratele intinse genunchii intinsi, spatele drept sariturile se executa pe ambele picioare pe 2 linii ☻☻☻☻☻☻☻ ☻☻☻☻☻☻☻▲ pe doua coloane ☻ ☻ ☻ ☻▲ ☻ ☻ ☻ ☻ cerc in linie pe un rand ☻☻☻☻☻☻☻☻☻ ▲ |
|
|