PROIECT DIDACTIC
GRUPA:pregatitoare
DENUMIREA ACTIVITATII:educatie ecologica(optional)
TEMA:"ZIUA PAMANTULUI"
FORME DE ORGANIZARE:lectie ,actiuni practice;
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
-formarea unei atitudini ecologiste active si responsabile fata de mediu;
-exersarea unor deprinderi practice adecvate;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa stabileasca factori,cauze,efecte ale relatiei dintre om si mediu;
-sa identifice reguli si norme de comportament ecologist;
-sa adreseze intrebari privind cele observate;
-sa execute lucrari de ecologizare a curtii gradinitei;
STRATEGII DIDACTICE:
a)metode:conversatia,demonstratia,exercitiul,problematizare
b)mijloace de invatamant:computer-(C.D. 'NATURA"-film didactic);
-un poster confectionat de mine("A.B.C.-ul ecologic care reda un glob pamantesc-o parte nepoluat si o parte poluata);
-unelte necesare in curte;
-textul uneii poezii;
DESFASURAREA ACTIVITATII:
INTRODUCEREA IN ACTIVITATE:o voi face prin anuntarea temei":Astazi copii,22 aprilie-ca in fiecare an,sarbatorim Ziua Pamantului.
Ii voi intreba ce ar dori ei sa faca cu prilejul acestui ,eveniment,mentionand faptul ca avem o activitate in cadrul clubului 'Micii ecologisti".In continuare le voi prezenta poster-ul pe care il vor observa,dirijati de intrebarile mele:
-"Ce reprezinta acest poster?(un glob pamantesc);
"Ce observati pe el?(o parte este frumoasa ,cu flori,cu multa vegetatie,cu copii veseli care se joaca sub un cer senin,cu oameni care se relaxeaza in parcuri,cu pasari zburand.(partea nepoluata);
-Cine si ce credeti ca asigura viata sanatoasa(nepoluarea,vegetatia oamenii cu spirit ecologist..)
-Ce factori fac ca o parte a planetei sa fie poluata?(fabricile,masinile vechicare emana gaze,oamenii care arunca gunoaie la intamplare..);
-In ce parte a planetei v-ar placea sa locuiti?De ce?
Vom viziona cateva secvente din filmul "Natura"in care vom observa cateva ecosisteme ,si vom constientiza de ce este asa necesar sa ocrotim Pamantul.
Le voi propune copiilor sa iesim in curtea gradinitei,unde fiecare va presta activitatea preferata prin care sa dovedesca pretuirea fata de mediul inconjurator;9vor planta rasaduri de flori,vor uda,vor strange hartii,gunoaie..);
Vom face fotografii si ne vom bucura(cantand) de realizarile noastre.
IN INCHEIERE;voi aprecia participarea copiilor la activitate.
|