ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Grupa: pregatitoare
Educatoare:
Categoria activitatii: Activitate artistico-plastica
Tema activitatii: Pasari
Mijloc de realizare: copiere+pictura
Obiective cadru:
-cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru si a unor tehnici specifice artelor plastice
-realizarea unor corespondente intre diferite elemente de limbaj plastic si forme
Obiective de referinta:
-sa recunoasca elemente ale limbajului 414h72e plastic si sa diferentieze forme si culori in mediul inconjurator
- sa cunoasca si sa diferentieze materiale si instrumente de lucru
-sa recunoasca si sa aplice reguli de utilizare a acestora
Obiective operationale:
-sa precizeze cateva caracteristici ale pasarilor
-sa aplice corect tehnica de lucru, in functie de tema plastica
-sa se orienteze corect in spatiul dat
-sa folosseasca culorile corespunzatoare lucrarii ce urmeaza sa fie efectuata
Strategia didactica:
Metode: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, descrierea.
Materiale didactice: plansa model, imagini cu pasari
Durata: 30-35 min.
Desfasurarea activitatii
Etape |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
|
Organizarea activitatii |
Aerisesc sala de grupa. Aranjez mobilierul in sala de grupa. Pregatesc materialul didactic necesar. Asigur ordinea si disciplina pentru buna desfasurare a activitatii. |
Intra in sala de grupa si isi ocupa locurile. |
|
Captarea atentiei |
Le prezint copiilor o pasare si le spun o scurta povestioara |
Privesc pasarea si asculta cu atentie |
|
Anuntarea temei |
Dupa ce prezint plansa model, anunt tema activitatii: Copii, astazi vom copia si picta " pasari" |
Asculta |
|
Motivarea invatarii |
Trebuie sa va straduiti sa copiati imagini cu pasari si apoi sa le pictati cat mai frumos pentru ca, la sfarsitul activitatii vom premia cea mai reusita plansa |
|
|
Dirijarea invatarii |
Priviti si spuneti-mi ce aveti pe masute? Ce credeti ca veti face cu aceste materiale? |
Execut impreuna cu copiii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii, de exemplu: inchiderea si deschiderea pumnilor, morisca, bate vantul. |
Executa exercitiile |
Executarea propriu-zisa a lucrarii |
Le urez "spor la treaba", iar in timp ce copiii lucreaza urmaresc activitatea lor dandu-le explicatii si ajutandu-i unde este cazul. |
Lucreaza individual. |
|
Evaluarea |
Organizez o expozitie in sala de grupa, le solicit sa analizeze lucrarile si sa le aleaga pe cele mai bine realizate. |
Analizeaza si selecteaza lucrarile. |
|
Incheierea activitatii |
Fac aprecieri asupra lucrarilor si asupra modului cum s-au comportat copiii pe parcursul activitatii. |
Asculta aprecierile. |
|