PROIECT DIDACTIC
DATA: 10. 05. 2006
GRĂDINIŢA P.P. + P.N. NR. 1 VULCAN
GRUPA: MARE
INST.
ACTIVITATEA: Jocuri de miscare
TEMA: ,,Greieras, la casuta ta!"
,,Pasarica muta-ti cuibul"
FORMA DE REALIZARE: Jocuri distractive
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa deprinderi motrice de baza.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Evenimentul
didactic
Continutul
Strategii
didactice
Evaluare
1.Organizarea
jocului.
Mesele si scaunele sunt asezate pe marginea salii de grupa.
Voi aduna copiii într-un cerc si le voi comunica tema jocului: ,,Greieras, la casuta ta!"
- expunerea
2.Anuntarea si explicarea jocului.
,,Copii, va trebui sa va împartiti pe echipe. Câte patru în fiecare echipa. Un copil din fiecare echipa sta jos în pozitia pitit. El reprezinta ,,casuta". Ceilalti sunteti ,,greierasii". La semnalul meu, când voi spune ,,greierasii pleaca la plimbare", greierasii de la fiecare casuta vor pleca prin sala plimbându-se. La al doilea semnal al meu când voi spune: ,,greierasii au obosit", va pititi si puneti mâinile la ochi. Ţn acest timp casutele se schimba. La al treilea semnal al meu când voi spune ,,greieras, la casuta ta!", va trebui sa va gasiti fiecare greieras casuta. Echipa care ajunge prima la casuta ,,câstiga".
REGULI:
- nu avem voie sa alergam;
- nu este voie sa tipam;
- expunerea
explicatia
3. Desfasurarea jocului de proba.
Vom desfasura împreuna un joc de proba. Daca se impune voi da explicatii suplimentare. Le voi reaminti sa fie atenti la ,,casuta" si la cele trei semnale.
- demonstra-tia
Evaluare initiala
4. Desfasurarea propriu-zisa a jocului.
Jocul se va repeta pâna când toti copiii vor fi pe rând ,,casute". Se urmareste buna desfasurare a activitatii, respectarea regulilor si a corectitudinii.
- exercitiul
Evaluare continua
5. Încheierea jocului.
Vom stabili împreuna echipele câstigatoare. Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al jocului.
Voi oferi câstigatorilor, mai întâi, dulciuri apoi si celorlalti copii.
Evaluare sumativa
TEMA: ,,Pasarica muta-ti cuibul"
Evenimentul didactic |
Continutul |
Strategiile didactice |
Evaluare |
1. Organiza-rea activitatii. |
Copiii sunt adunati în cerc în mijlocul salii. Mesele si scaunele sunt asezate pe margine. |
|
|
2.Anuntarea si explicarea jocului. |
Tot astazi ne vom juca un alt joc de miscare numit,,Pasarica, muta-ti cuibul".Pentru a ne putea juca trebuie sa ne împartim în echipe de câte trei copii. Doi copii se vor tine de mâini formând ,,cuibul" iar al treilea intra la mijloc fiind ,,pasarica". Un copil ramas fara pereche va striga ,,Pasarica, muta-ti cuibul". În acest moment pasarile copii trebuie sa-si schimbe cuibul la joc participând si copilul care a strigat. Pasarica ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si va da urmatorul semnal. REGULI: - nu avem voie sa ne împingem; - nu avem voie doua pasarele în acelasi cuib; |
- expunerea - explicarea |
|
3.Desfasurarea jocului de proba. |
Pentru a vedea daca toti copii si-au însusit regulile jocului vom desfasura un joc de proba. Daca este nevoie explicatiile vor fi reluate. |
- demon-stratia |
Evaluare initiala |
4.Desfasurarea propriu-zisa a jocului. |
Copiii vor forma pe rând cuibul si vor fi pasarele. Voi urmari buna desfasurare a jocului, intervenind ori de câte ori este cazul |
- exercitiul |
Evaluare cuntinua |
5. Încheierea activitatii. |
Voi face aprecieri asupra jocului si voi oferi copiilor stimulente. |
|
Evaluare sumativa |
|