ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Mare
EDUCATOARE:
GRAD. NR.13 TG.-JIU
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: " OMUL DE ZAPADA"
TIPUL ACTIVITATII: predare - invatare
FORMA DE REALIZARE: memorizare
DURATA:25-30 MIN.
SCOP:
Imbogatirea reprezentarilor copiilor despre frumusetea anotimpului iarna
- imbogatirea si actualizarea vocabularului copiilor cu cuvinte noi:,, chiuind,toala, hazliu."
- dezvoltarea deprinderii de a memora si de a reproduce voluntar si logic poezia.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa sesizeze unele aspecte caracteristice anotimpului iarna, pe baza cunostintelor dobandite;
sa recunoasca jocurile de iarna;
sa memoreze logic poezia propusa de educatoare;
sa recite corect ,expresiv, respectand intonatia, ritmul.
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, exercitiul,
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu anotimpul iarna.
ORGANIAREA ACTIVITATII:
Asezarea mobilierului in forma de semicerc, introducerea ordonata a copiilor in sala de grupa.
DESFASURAREA ACTIVITATII:
NR. CRT. |
SECVENTELE LECTIEI |
CONTINUT STIINTIFIC |
EVALUARE |
|
|
|
|
|
Introducerea in activitate |
Se va purta o scurta convorbire cu copiii despre anotimpul iarna, despre caracteristicile acestuia si despre jocurile copiilor in anotimpul iarna |
|
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va anunta titlul poeziei "Omul de zapada" si se stabilesc obiectivele operationale. |
|
|
Dirijarea invatarii |
Educatoarea va face o lectura-model a poeziei: Omul de zapada Ce-I atata galagie, Colo-n margine de sat? Chiuind de bucurie Multi copii s-au adunat. Ia te uita, toti gramada, Nalta omul de zapada Din carbuni i-au pus doi ochi, O tigaie cenusie Tine loc de palarie Si o toala-i e cojocul, E hazliu bata-l norocul! Parac-ar fi o jucarie. apoi, pe baza unor imagini se va trece la explicarea continutului de idei, a unor cuvinte din text : gramada-o multime de copii, toala-o haina mai veche, hazliu- vesel, care te face sa razi. Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre educatoare. Poezia va fi memorata pe unitati logice. Se va repeata prima strofa cu doi-trei copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca. |
Aprecieri verbale |
|
Evaluare |
Memorarea poeziei se realizeaza individual cu fiecare copil, pentru corectarea eventualelor greseli de pronuntie. |
Aprecieri verbale |
|
Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri verbale cu privire la participarea copiilor la activitate si se vor acorda stimulente.Copiii parasesc sala de grupa cantand cantecul ,,SANIUTA" |
|
|