PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ĪNVĂŢĂMĀNT: GRĂDINIŢA CU P.P. NR. 18, TURDA
GRUPA: PREGĂTITOARE
EDUCATOARE: TRUŢA LUCIANA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: CUNOAsTEREA MEDIULUI
TEMA ACTIVITĂŢII: ZIUA RECOLTEI
TIPUL DE ACTIVITATE: VERIFICARE sI CONSOLIDARE
FORMA DE REALIZARE: JOC DIDACTIC INTERDISCIPLINAR
SCOPUL
ACTIVITĂŢII: EVALUAREA
CUNOsTINŢELOR REF 838p1511i ERITOARE
TIMPUL TOAMNA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- sa precizeze caracteristicile anotimpului toamna;
sa denumeasca fructe ,legume, cereale, flori specifice
sa formuleze enunturi corecte atāt din punct de vedere
sa cānte cāntece specifice toamnei;
sa recite expresiv poeziile;
sa asocieze corect cantitatea la cifra;
sa intuiasca raspunsul ghicitorilor.
METODE sI PROCEDEE: Conversatia, expunerea, explicatia, demonstratia, problema-
tizarea, lucrul pe grupe, exercitiul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: anotimpul toamna reprezentat de o papusa, panou cu
elemente specifice toamnei (fructe, legume, flori,
umbrela, pom desfrunzit) si cu elemente ce nu
apartin toamnei, ,,Matematijoaca", jetoane cu marul -
pom fructifer - īn cele patru anotimpuri, masute.
DURATA: 40 MINUTE
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONŢINUTUL sTIINŢIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA (instrumente si indicatori) |
1. Captarea atentiei |
Educatoarea prezinta sub forma unei surprize anotimpul Toamna , o papusa īmbracata īn culorile toamnei. |
|
Copiii sunt placut surprinsi de aparitia papusii. |
2. Introducerea īn activitate |
,,Frunzele pe ramuri au īngalbenit, Ploua, ploua-ntruna, Cine a venit?" |
Problematizarea |
Copiii intuiesc raspunsul ghicitorii. |
3. Anuntarea titlului jocului si enuntarea obiectivelor |
,,Zāna Toamna a sosit la noi pentru a va propune un joc care se numeste,,Ziua recoltei", deoarece voi stiti ca anotimpul toamna este un anotimp al recoltelor, iar zāna doreste ca toti copiii sa o impresioneze cu ceea ce stiu despre ea. |
Expunerea |
Copiii repeta titlul jocului. |
4. Desfasurarea jocului a) Explicarea jocului b) Jocul de proba c) Jocul propriu-zis |
,,Iata cum ne vom juca: veti fi īmpartiti īn doua grupe - grupa fructelor si grupa legumelor. Pe masuta din fata celor doua grupe sunt mai multe jetoane pe care sunt imagini reprezentative pentru mai multe anotimpuri. Pe rānd, cāte un reprezentant din fiecare grupa va veni la masuta, va lua un jeton cu o imagine specifica toamnei, o va descrie si va motiva alegerea ei. Zāna Toamna va aprecia daca raspunsul copiilor a fost corect, iar echipa care nu va gresi va cāstiga jocul. Un copil vine la masa, alege un jeton, īl descrie, motiveaza alegerea acestuia, iar zāna apreciaza raspunsul lui. VARIANTA I Fiecare grupa trimite 2-3 reprezentanti pentru a alege de pe masuta elemente specifice toamnei. Zāna Toamna apreciaza elementele alese: copac cu frunze galbene, cu mere coapte, copil īmbracat mai gros, umbrela, nori din care cad picaturi de ploaie etc. VARIANTA II Zāna Toamna a adus copiilor un panou pe care sunt desenate doua rafturi: pe primul raft sunt asezate fructe de toamna, un morcov, un om de zapada, iar pe al doilea raft sunt asezate elemente apartinānd mai multor anotimpuri, predominānd elementele specifice toamnei. Grupa fructelor va trebui sa scoata de pe primul raft elementele ce nu apartin grupei cu cele mai multe obiecte, sa formuleze ghicitori, sa spuna poezii despre elementele de toamna gasite. Grupa legumelor va trebui sa scoata de pe al doilea raft elementele ce nu apartin toamnei, sa recite poezii specifice, sa cānte cāntece despre toamna. Zāna Toamna face aprecieri asupra rezolvarii sarcinilor de catre cele doua grupe. VARIANTA III ,,Matematijoaca" Se prezinta copiilor plansa reprezentānd livada si gradina de legume. Grupa fructelor va trebui sa precizeze pomii fructiferi ce se gasesc īn livada si sa aseze numarul de fructe cerut īn pomi:,,Te rog sa asezi īn prun tot atātea prune cāte batai din palme auzi!" Grupa legumelor va trebui sa precizeze legumele īntālnite īn gradina de legume toamna si sa aseze grupele de legume cerute īn gradina de legume: ,,Te rog sa asezi īn gradina cu un cartof mai mult decāt numarul de batai din palme!" VARIANTA IV Zāna Toamna doreste sa vada daca copiii stiu cāte ceva si despre celelalte surori ale sale. ,,Fiecare anotimp are ceva specific. De aceea fiecare grupa primeste patru jetoane cu pomul fructifer mar aflat īn cele patru anotimpuri, iar apoi va trebui sa asezati īn ordine cronologica aceste imagini. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Explicatia Exercitiul Demonstratia Problematizarea Exercitiul Demonstratia Problematizarea Exercitiul Conversatia Explicatia Problematizarea |
Copiii repeta regulile jocului. Copiii urmaresc desfasurarea jocului de proba. Evaluare partiala. Copiii asculta explicatiile educatoarei. Copiii denumesc grupa ramasa pe primul raft, spun ghicitori despre fructele de pe raft, recita poeziile ,,Culesul perelor" si ..Toamna". Copiii denumesc elementele de toamna ramase pe raft, motiveaza eliminarea celorlalte, recita poezia ,,Crizantema", cānta cāntecele ,,Toamna" si ,,Coroana". Evaluare partiala Copiii intuiesc plansa. Copiii denumesc pomii fructiferi si aseaza numarul corespunzator de prune īn pom. Copiii denumesc legumele īntālnite īn gradina si aseaza numarul corespunzator de cartofi īn gradina. Copiii precizeaza si celelalte anotimpuri. Copiii aseaza imaginile īn ordine cronologica. |
5. Īncheierea activitatii |
Zāna Toamna apreciaza cunostintele copiilor referitoare la ceea ce īnseamna acest anotimp īn viata oamenilor, recompensāndu-i cu mere. |
Conversatia |
Evaluare afectiva |
|