PROIECT DIDACTIC
GRADINITA:Draganesti-Vlasca
GRUPA:mare
EDUCATOARE:Oprea Florina Mirela
INSPECTOR DE SPECIALITATE: Telea Dorina
TIPUL ACTIVITATII: consolidare
TEMA JOCULUI: "Co 323h72d sul cu bogatiile Toamnei"
SCOPUL ACTIVITATII:
insusirea unor cunostinte elementare despre particularitatile materialelor;
formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica;
educarea gustului si simtului estetic;
dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatia;
dezvoltarea motricitatii manuale: a muschilor mici ai mainilor;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii toti copiii trebuie:
a)cognitive:
sa denumeasca materialele necesare realizarii temei;
sa identifice forma materialului primit;
sa lipeasca si sa imbine materialele primite pentru realizarea temei propuse;
sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;
b)afective:
- sa participe cu interes la activitate;
- sa-si dezvolte gustul estetic;
- sa aiba o atitudine corecta fata de munca;
c) psihomotorii:
- sa aiba o pozitie corecta la masute;
- sa manuiasca cu indemanare materialul primit;
- sa manifeste capacitatea de a-si controla miscarile si gesturile in
conformitate cu cerintele activitatii;
sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire, prelucrare, imbinare a
materialelor;
METODE SI PROCEDEE:
explicatia;
conversatia
demonstratia;
exercitiul;
analiza;
MATERIAL DIDACTIC:
model de cosulet
hartie glasata cu conturul fructelor si legumelor de toamna;
cd-player si cd-ul cu "Anotimpurile" Vivaldi;
pahare de unica folosinta;
pasta de lipit;
pensule;
foaie suport A3;
boabe de porumb;
flori presate;
cosul Toamnei incarcat cu fructe,legume si cereale;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii- Bucuresti 2005;
Idei pentru orele de activitati practice in gradinita de copii, editura Tipoalex, 2002
DURATA: 30-35min
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Momentul organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii ( aerisirea salii de grupa, aranjarea mobilierului in semicerc). Se realizeaza introducerea organizata a copiilor in sala de grupa. |
|
|
2. Captarea atentiei |
Se realizeaza printr-o ghicitoare: "Sa va spun o ghicitoare Despre ceva de mancare: Crude sau puse la fiert Se consuma ca desert, Recunoaste orisicine Ca-s pline de vitamine" |
-conversatia |
- formularea unor raspunsuri logice |
3. Reactualizarea cunostintelor |
Se va realize printr-o scurta discutie. - Ce fructe de toamna cunoasteti? -Dar legume? -Ce contin acestea? -Cum trebuie sa le consumam? |
-conversatia |
-analiza raspunsurilor |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi la activitatea practica vom lipi si vom imbina ce ati primit voi pentru a realiza impreuna "Cosul cu bogatiile toamnei". Pentru a avea un aspect placut trebuie sa fiti atenti si sa lucrati corect. |
-conversatia |
|
5. Dirijarea invatarii |
Se face intuirea materialului didactic. -Ce ati primit in cosulete?( hartie glasat cu conturul
fructelor si legumelor, -Langa cosulete ce aveti?(pasta pentru lipit si pensule) Se prezinta modelul realizat. Se demonstreaza tehnica de lucru. Priviti cu atentie cum trebuie sa lucram: -decupati mai intai cosuletul pe care il lipiti primul, apoi fructele si legumele pe care le asezati cat mai frumos. Se fac exercitii de incalzire a degetelor printr-o poezie: "Mana lebada o fac , Care da mereu din cap, Lebedele-n jur privesc, Mainile eu le rotesc, Mainile nu stau deloc Si se pregatesc de joc. Degetele-mi sunt petale Le deschid ca la o floare. Ploaia cade nencetat Varful degetelor bat Si apoi le rasfiram Si la un pian cantam". Se imparte grupa in echipe de cate 3 copii si se ureaza spor la lucru. -Acum scoateti din cosulete materialul! -Spor la lucru! Atentionez asupra modului in care trebuie sa lucreze cu lipiciul in timp ce lucreaza voi pune si muzica la casetofon. Dau indicatii generale si individuale copiilor si urmaresc modul in care lucreaza copii. |
-conversatia - demostratia -explicatia -expunerea -exercitiul - exercitiul practic |
-analiza raspunsurilor -analiza miscarilor - valorificarea experientei personale -analiza tehnicii de lucru |
6. Evaluarea |
Se face evaluarea lucrarilor realizate de copii si se realizeaza expozitia. - Ce am realizat noi astazi? |
- conversatia |
-analiza produselor activitatii |
7.Incheierea organizata a activitatii |
La sfarsitul activitatii voi face aprecieri generale si individuale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea. |
-conversatia -explicatia |
- aprecieri verbale |
|