ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
DATA 29 Ianuarie 2008
GRUPA: mare
GRADINITA: Numarul 1 Seini
EDUCATOARE:
ACTIVITATEA:Jocuri si activitati alese pe arii de simulare
TEMA:Natura- Ferma de animale
SCOPUL: Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea activitatilor.
Dezvoltarea creativitatii si a expresivitatii
Implicarea in activitatile de grup
Dezvoltarea spiritului de cooperare
BIBLIOGRAFIE:"Programa activitatilor instructive_educative in gradinita de
copii",Bucuresti, 2005
BIBLIOTECA
TEMA: Ce animale recunosti? Citire 717h76h si descriere de imagini cu animale
domestice
OBIECTIVE:- sa participe la activitatea de grup atat in calitate de vorbitor
cat si in calitate de auditor
sa se exprime intr-o inlantuire logica, corecta, avand ca
- sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical
STRATEGII:
Metode si procedee:explicatia, conversatia,observarea, povestirea
Material didactic:imagini, carti,pliante
Forma de organizare: pe grupe si individual
ARTA
TEMA:Animale din curtea bunicului.
OBIECTIVE:- sa se exprime in limbaj plastic
sa utilizeze corect instrumentele puse la dispozitie
sa coloreze imaginile fara sa depaseasca conturul
-sa se raporteze la realitate in realizarea lucrarilor
STRATEGII:
Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia,exercitiul
Material didactic:fise de lucru, creioane, carioci
Forma de organizare:individual
JOC DE MASA
TEMA: Puzzle cu animale
OBIECTIVE: -sa urmareasca cu atentie explicatiile educatoarei
-sa observe materialul pus la dispozitie
-sa inteleaga si sa execute sarcinile de lucru
STRATEGII:
Metode si procedee: conversatia,explicatia, observarea,
exercitiul
Material didactic: puzzle din lemn si carton cu animale
Forma de organizare: pe grupe si individual
CONSTRUCTII
TEMA: Ferma animalelor
OBIECTIVE: -sa construiasca ferma utilizand materialele puse la dispozitie
- sa accepte sis a ofere sprijin
STRATEGII:
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul
Material didactic: cuburi din lemn si plastic, betisoare, plastelina
Forme de organizare: individual, in perechi
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Aerisirea salii de grupa Pregatirea materialului. |
|
|
Captarea atentiei |
O scurta conversatie. " Pentru ca sunteti foarte cuminti si ati fost harnici si ascultatori in saptamana aceasta, azi m-am gandit sa va pregatesc niste surprize.Haideti sa vedem despre ce este vorba." |
Conversatia |
|
Anuntarea temelor |
Se face pentru fiecare sector in parte. Se realizeaza apoi intuirea materialelor. |
Conversatia Explicatia |
|
Explicarea modului de lucru |
La BIBLIOTECA vom rasfoi cartile si von recunoaste animalele, spunand ce stim despre fiecare. La ARTA vom colora la alegere o fisa cu animale sau una cu ferma animalelor. La JOC DE MASA avem puzzle cu imagini de animale. La CONSTRUCTII vom construi adaposturi pentru animalele din ferma. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Demonstratia |
|
Realizarea temelor |
Copii lucreaza urmand instructiunile educatoarei.Se trece pe la fiecare sector si se indruma sau ajuta copiii. Se urmaresc relatiile dintre copii in timpul activitatilor. |
Exercitiul |
Realizarea temelor |
Incheierea activitatii |
Se face analiza lucrarilor de la fiecare sector. Se expun lucrarile cele mai frumoase. |
Conversatia |
Evaluare individuala Autoevaluarea |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 29 Ianuarie 2008
GRUPA: mare
GRADINITA: Numarul 1 Seini
EDUCATOARE:Huszti Delia Stela
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TEMA: "Motanul incaltat"-Charles Perrault
SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a asculta o poveste.
Activizarea vocabularului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa asculte cu atentie povestea si sa retina titlul
sa redea continutul cu propriile cuvinte
sa identifice personajele
sa cunoasca cuvinte noi: agonisesc,a razbi,plocon,iscusit
ponosit
-sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:povestirea,conversatia,explicatia
problematizarea, repovestirea, exercitiul
Mijloace:carte de povesti, imagini ilustrate, pisica de plus
Forme de realizare:frontala, individuala
RESURSE:- umane: copiii grupei, educatoarea
- temporale: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:" Povestile copilariei noastre" -editura Ion Creanga 2001
"Metodica educarii limbajului in gradinita de copii"-ed.
Cartea Romaneasca, 2000
"Didactica educarii limbajului in invatamantul prescolar"
editura Grigore Tabacaru ,2000
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Se aeriseste sala de grupa. Se aranjeaza scaunelele in semicerc. |
|
|
Captarea atentiei |
Se creeaza un moment de liniste , cand copiilor li se anunta o surpriza "Azi noapte am avut un vis. Si in vis am fost vizitata de Zana povestilor. Avea in mana un pisoi pe care-l mangaia pe cap si tot vorbea la urechea lui.Am intrebat-o de ce vorbeste cu pisoiul ca animalele nu stiu sa vorbeasca.Si ea mi-a spus ca in vis totul e posibil.Si in plus pisoiul acesta nu e un pisoi ca oricare altul. Zana s-a apropiat de mine si a inceput sa-mi povesteasca povestea acestui pisoi. |
conversatia |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Zana m-a rugat sa va spun si voua azi povestea Motanului incaltat .Si ma m-ai rugat sa va cer sa fiti cuminti,sa ascultati povestea in liniste si la sfarsit daca veti sti despre ce a fost vorba in poveste si care sunt personajele care participa la actiune, ne promite san e pregateasca si alte povesti minunate. |
Conversatia Explicatia |
|
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Se citeste povestea cat mai expresiv si mai plastic. Se modeleaza vocea, tonul, ritmul pentru a obtine participarea activa a copiilor si pentru a sublinia intelesul povestirii.Pe parcursul povestirii se explica cuvintele noi. |
Conversatia Povestirea |
Observarea sistematica |
Fixarea cunostintelor |
Se face pe baza de intrebari si repovestire dupa imagini. -Ce poveste ati ascultat? -Care sunt personajele povestii? - Ce le-a lasat morarul mostenire fiilor sai? -Ce fel de motan era motanul din poveste? -Ce a pregatit motanul pentru stapanul sau? -Ce a facut motanul ca sa-si ajute stapanul? -Cum se sfarseste povestea? Se urmaresc imaginile si se face repovestirea dupa imagini. |
Conversatia Problematizarea Repovestirea |
Se evalueaza capacitatea copiilor de a raspunde corect la intrebarile formulate si de a demonstra intelegerea textului prin repovestire |
Obtinerea performantei |
-Va placut povestea? -De ce? -Credeti ca motanul isi iubea stapanul? - De ce credeti asta? -Ce putem spune despre comportamentul motanului? |
Conversatia Problematizarea |
Evaluare orala |
Evaluare |
Copiilor li se cere sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte din text: morar, motan, cizme,rege,printesa ,castel, leu urias, soricel,prieten. |
Exercitiul |
Evaluare orala |
Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra felului in care copii au raspuns la solicitari. Se recita poezia " Miaunica" |
Conversatia |
|
PROIECT DIDACTIC
DATA: 29 Ianuarie 2008
GRUPA: mare
GRADINITA:Numarul 1 Seini
EDUCATOARE: Huszti Delia Stela
ACTIVITATE: Abilitati practice
TEMA: "Animale domestice"- colaj
SCOPUL: Dezvoltarea dragostei pentru munca
Realizarea unor lucrari practice inspirate din viata reala
Cultivarea spiritului de echipa
OBIECTIVE:- sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie
-sa lucreze ordonat
-sa utilizeze tehnicile de lucru invatate
-sa lucreze individual si in grup pentru realizarea colajelor
STRATEGII:
Metode si procedee:explicatia, conversatia,exercitiul,observatia
demonstratia
Material didactic:fise cu animale,creioane colorate,foarfece,
lipici, coala de hartie
Forme de realizare:frontal, individual, in grup
RESURSE: umane: copiii si educatoarea
temporale: 30 minute
BIBLIOGRAFIE:Programa activitatilor instructive educative in gradinita
de copii- 2005
Abilitati practice_ proiecte didactice -sursa Internet
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Creez spatial adecvat si conditiile optime pentru desfasurarea activitatii. Impart copiilor materialele de lucru. |
|
|
Captarea atentiei |
Saptamana aceasta am discutat despre animale domestice.V-am pictat un tablou si o sa va rog pe voi sa-l observati si sa-mi spuneti ce animale recunoasteti. |
Conversatia |
Orala |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi veti realiza si voi astfel de tablouri. Veti lucra atat individual cat si in grup. Va rog sa lucrati curat, corect si ordonat. |
Explicatia |
|
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Pentru inceput vom face cateva exercitii de incalzire a degetelor, mainilor si bratelor( pianul,framantam aluatul,stoarcem rufe,ploua, tuna, sufla vantul, rasare soarele). Fiecare ati primit o fisa cu 4 animale. Individual va trebui sa colorati aceasta fisa si apoi sa decupati animalele. La sfarsit veti primi un tablou, pe care veti lipi animalele decupate si veti realiza prin colaj o ferma de animale. |
Demonstratia Observatia Explicatia Conversatia |
Practic- executa miscarile de incalzire Copiii urmaresc explicatiile |
Executarea temei |
Se urmareste activitatea copiilor. Acestia executa lucrarea, urmarind succesiunea logica a etapelor:colorare, decupare, lipire. Se ajuta cu explicatii sau demonstratii acolo unde este nevoie |
Exercitiul. Munca individuala Munca in grup |
Practica Executa lucrarea |
Asigurarea conexiunii inverse |
Se cere unui copil sa explice care a fost tema lucrarii, modalitatea de lucru si procedeele folosite la realizarea temei |
Explicatia |
|
Evaluare |
Se realizeaza o expozitie cu lucrarile realizate. Copiii aleg lucrarea cea mai reusita. |
Explicatia Conversatia Observatia |
Orala |
Incheiere |
Se fac aprecieri asupra implicarii copiilor in activitate si a colaborarii in vederea realizarii temei. |
Conversatia |
|
|