PROIECT DIDACTIC
Grupa: Pregătitoare
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Tipul activității: predare-învățare
Mijloc de realizare: Observare
Tema: În grădina de legume
Subiectul: Ceapa și ridichea
Scopul: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile părților componente ale plantelor, respectiv ale cepei și ridichii și formarea unor reprezentări corecte despre cele două legume de primăvară, prin exersarea analizatorilor vizual, tactil, olfactiv și gustative; stimularea curiozității pentru investigarea mediului înconjurător.
Obiective operaționale:
O 1- Să citească meniul zilei oferit de restaurant;
O 2- Să precizeze forma, mărimea culoarea fiecărei legume;
O 3- Să specifice mirosul și gustul fiecărei legume;
O 4- Să cunoască locul în care se cultivă legumele;
O 5- Să enumere modurile în care aceste legume pot fi consumate;
O 6- Să cunoască efectele benefice pe care ceapa și ridichea le au asupra organismului;
O 7- Să ghicească leguma pe 939c212j care au gustat-o, fără a o vedea;
O 8- Să răspundă corect întrebării formulate de către educatoare;t
O10- Să cunoască condimentele puse în salată.
O11- Să motiveze preferința pentru una din cele două legume;
Strategii didactice:
a) Metode: observația, conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, linia valorii, analiza, aprecierea.
b) Mijloace: coș cu legume, "Meniuri", firma restaurantului "Prichindeii sănătoși", castron, tacâmuri, farfurii, condimente, fețe de masă, medalii.
Forme de organizare: activitate de grup, frontală și individuală.
Resurse temporale: 30 min.
Surse bibliografice:
SECVENȚELE ACTIVITĂȚII |
OBIECTIVE OPERAȚIONALE |
ELEMENTE DE CONȚINUT |
METODE ȘI PROCEDEE |
FORME DE EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC |
|
|
|
|
INTRODUCEREA ÎN ACTIVITATE |
|
|
conversația |
|
CAPTAREA ATENȚIEI |
Să citească meniul zilei oferit de restaurant; |
|
Munca cu cartea |
"citesc" ceea ce au primit în meniu |
ANUNȚAREA TEMEI |
|
|
conversația |
|
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII |
Să precizeze forma, mărimea culoarea fiecărei legume; Să specifice mirosul și gustul fiecărei legume; Să cunoască locul în care se cultivă legumele; Să enumere modurile în care aceste legume pot fi consumate; Să cunoască efectele benefice pe care ceapa și ridichea le au asupra organismului; |
|
Observația Analiza Problematizarea Demonstrația Explicația Conversația Explicația |
Evaluare orală, prin întrebări și răspunsuri Evaluare orală - precizează modul în care trebuie consumate legumele - spălate Evaluare orală |
OBȚINEREA PERFORMANȚEI |
Să ghicească leguma pe 939c212j care au gustat-o, fără a o vedea; Să răspundă corect întrebării formulate de către educatoare; Să servească salata primită după regulile impuse de un restaurant; Să cunoască condimentele puse în salată. Să motiveze preferința pentru una din cele două legume; |
|
Jocul Demonstrația Explicația Problematizarea Linia valorii |
Probă practică - să ghicească leguma gustată Probă practică - să recunoască gusturile din salată. Să coopteze cât mai mulți membri în echipă |
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII |
|
|
Analiza Aprecierea |
|
BINE AȚI VENIT LA RESTAURANTUL NOSTRU
PRICHINDEII
SĂNĂTOȘI"
POFTĂ BUNĂ!
RESTAURANTUL "PRICHINDEII SĂNĂTOȘI"
MENIU
Salată de ridichi 3 RON
Ridichi negre 5 RON
Salată de crudități 10 RON
POFTĂ BUNĂ!
Salată de crudități îmbunătățită 11 RON
Salată de broccoli, ciuperci și ridichi 9 RON
Ciorbă de legume 7 RON
POFTĂ BUNĂ!
|