Proiect de activitate
DATA:
GRĂDINIŢA cu Program Prelungit Nr. 23 Bacau
GRUPA mica
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
CAPITOLUL: Comunicare si expresivitate
TEMA DE ZI: Intonatie, respiratie, pauza, accentul în vorbire
SUBIECTUL LUDIC: "Toamna, de Demostene Botez"
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de deprinderi si priceperi
ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE: Joc-exercitiu
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
Receptarea continutului unui text care i se citeste sau i se povesteste prescolarului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O.C.1. - sa asculte cu atenţ 22122v2114w ;ie poezia;
O.C.2. - sa denumeasca titlul poeziei si autorul;
O.C.3. - sa identifice cu ajutorul educatoarei cuvinte/expresii necunoscute;
O.C.4. - sa recite poezia tât frontal cât si individual, respectând indicatiile;
Psihomotrice:
O.PM.1 - sa foloseasca o mima si pantomima adecvate continutului si mesajului textului;
O.A.1. - vor manifesta interes pentru însusirea unor cunostinte noi;
O.A.2. - vor trai satisfactia succesului.
STRATEGII DIDACTICE: Mixta
Metode: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia
Forme de organizare: frontala, individuala
Resurse:
materiale: papusa, decor de toamna
temporale: 15 min.
bibliografice: Maria Matasaru (si colaboratorii), "Proiectarea didactica în învatamântul prescolar", Editura "Activ", Bacau, 2004;
spatiale: sala de grupa
Modalitati de evaluare: aprecieri verbale
Momentele activitatii |
Obiective |
Continuturi si sarcini de instruire |
Strategii didactice |
||
Metode |
Mijloace |
Forme |
|||
1. Moment organizatoric |
|
Se vor asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii. |
|
|
|
2. Captarea atentiei 1 min. |
|
Educatoarea prezinta copiilor în aceasta atmosfera pe zâna toamnei care a venit în vizita la grupa mica pentru a-i învata o poezie. |
conversatia observatia |
papusa |
frontala |
3. Actualizarea cunostintelor - ancora 2 min. |
OC1 OMP2 |
Zâna adreseaza copiilor întrebari despre anotimpul toamna: denumirile legumelor si fructelor; schimbari în natura; |
conversatia explicatia |
papusa, decor de toamna |
frontala |
4. Anuntarea temei si a obiectivelor 1 min. |
|
Copii, astazi va voi recita poezia Toamna, de Demostene Botez. Pentru aceasta trebuie sa fiti atenti la modul în care eu voi intona poezia. Vom repeta apoi împreuna poezia pentru a învata sa recitam clar si expresiv. |
explicatia |
|
frontala |
5. Prezentarea continutului. Dirijarea învatarii 6 min. |
OC1 OC2 OC3 OC4 OMP1 OMP2 OA1 |
Zâna recita poezia în întregime. (v. Anexa 1) Se reia prima strofa împreuna cu prescolarii si se explica expresiile si cuvintele nou întâlnite: zori, roade, fructe bogate. Se realizeaza o scurta conversatie asupra strofei. Se trece apoi la strofa urmatoare procedându-se la fel ca în prima strofa. Zâna solicita copiilor sa recite individual prima strofa, apoi a doua strofa. |
conversatia demonstratia exercitiul |
papusa decor de toamna |
frontala individuala |
6. Obtinerea performantei 2 min. |
OC5 |
Copii, daca ati fost atenti, spuneti ce fructe ati întâlnit în poezie. În ce anotimp se culeg aceste fructe? |
conversatia |
papusa |
individuala |
7. Feedback-ul 1 min. |
OC4 |
Se organizeaza jocul "Actorul si spectatorii". Sunt numiti copii care sa recite poezia expresiv, pe o scena improvizata . Copiii aplauda reusitele. |
jocul |
|
individuala |
8. Evaluare 1 min. |
OA2 |
Se realizeaza permanent, pe parcursul activitatii. Se acorda aprecieri verbale si stimulente. |
conversatia aprecierea |
stimulente |
frontala si individuala |
9. Asigurarea retentiei si realizarea transferului extern 1 min. |
OC5 OMP1 OMP2 OA2 |
Sunt numiti copii care sa identifice în decorul de toamna folosit fructele întâlnite în poezie. |
exercitiul |
|
frontala |
|