ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
GRADINITA NR.175 "CĂSUŢA PITICILOR" DATA:
EDUCATOARE: CRISTIANA CEBUC
GRUPA: MARE 1 "URSULEŢII"
Proiect de activitate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate - educatie moral-civica
TEMA: "IN LUMEA COPIILOR" - "si noi avem drepturi!"
Mijloc de realizare: Convorbire
SUBIECTUL: "Eu am dreptul la un nume"
SCOPul activitatii:
Familiarizarea copiilor cu privire la drepturile pe care le au ( dreptul la un nume), dezvoltarea capacitatii de cunoastere a propriei persoane;
Stimularea creativitatii si a cu 848x2323i riozitatii de a investiga;
Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa prezinte cu propriile-i cuvinte povestea prenumelui pe care îl poarta;
STRATEGIa didactica:
a. metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul (oral si grafic), elemente de joc, problematizarea;
forme de organizare: individual, frontal.
material didactic: panou cu certificatele de nastere si de botez ale copiilor grupei, panou cu fotografii reprezentând momentul botezului, petale din hartie autocolanta, creioane colorate, casetofon, CD,
Secventele activitatii
Op.
Continut instructiv - educativ
strategii-Evaluare
1. moment organizatoric
2. Captarea atentiei
4.Enuntarea scopului si a obiectivelor
5.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
6.Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse
7.Asigurarea retentiei si a transferului
O2
O1
O5
O3
O4
Pentru buna desfasurare a activitatii se vor efectua:
aerisirea salii de grupa;
aranjarea mobilierului ;
pregatirea materialului didactic (distributiv si demonstrativ);
organizarea colectivul de copii ;
Copiii vor fi intrebati daca le-a placut ideea de a fi strigati in activitatea precedenta cu un numar.
- "Ce ati simtit când ati fost strigati cu un numar?"
- "De ce credeti ca fiecare persoana trebuie sa aiba un numar?"
JOC de IDENTITATE: "JOCUL NUMELOR"
Copiii sunt asezati pe pernute în cerc. Educatoarea îsi spune numele: "Ma numesc....", iar copilul din dreapta sa continua: "ma numesc..., iar tu te numesti..." si se continua pâna la ultimul copil. Se solicita fiecaruia sa-si atribuie o calitate alaturi de nume: "Ma numesc...si stiu sa cânt", iar copilul din dreapta spune:"Ma numesc... si-mi place sa joc fotbal, iar tu te numesti ...si stii sa cânti"
Astazi vom vorbi despre un alt drept pe care îl aveti si despre care este bine sa stiti cat mai multe , si anume: dreptul la un nume, la identitate. Se anunta in termeni accesibili obiectivele activitatii.
1. " Sa vorbim despre nume si prenume"
- Va place prenumele pe care îl aveti?
- Exista un magazin de unde poti cumpara nume? De unde le-au luat parintii?
- Ati fost întrebati atunci când ati fost numiti astfel?
Este expus panoul cu fotografiile de botez ale copiilor.
- Ce alt nume v-ar fi placut sa purtati? Avem dreptul sa ne schimbam numele?
- Ce este numele de familie ?
- Ce este porecla?
- Are cineva porecla?
- Mai cunosti si alti oameni care au acelasi nume ca si tine?
- Câti oameni crezi ca pot fi în lume care au acelasi nume si prenume ca si tine?
Prezint povestea prenumelui meu: Cristiana
- Care este povestea prenumelui tau?
Copiii sunt solicitati sa se refere la prenumele pe care îl poarta; Li se aminteste faptul ca ei n-au fost întrebati (nici nu aveau cum), parintii sunt cei care l-au ales, bazându-se sau nu pe ceva anume.
Fiecare copil îsi va spune parerea si va face aprecieri asupra prenumelui sau, daca îl accepta sau nu, daca se identifica cu persoana al carui nume il poarta, motivând ceea ce spune.
2. "Certificatul de nastere"
- De ce fiecare persoana trebuie sa aiba un nume?
- Daca îti uiti numele, cine ti-l va aminti?
- Cum dovedim ca suntem intr-adevar cine spunem?
- Ce este certificatul de nastere?
Datele care dovedesc cine suntem , si pe care trebuie sa le stim: numele, prenumele, sexul, data nasterii, adresa, prenumele parintilor; Documentul care atesta identitatea proprie este certificatul de nastere.
Expun panoul cu certificatele de nastere ale copiilor.
JOC de exprimare a identitatii
Copiii dispusi în cerc raspund educatoarei, continuând si completând enunturile date.
Exemplu: Ceea ce prefer eu este....; Mi-ar placea sa fiu.... ; Jocul meu preferat este....; Cred ca numele meu semnifica....; Nu mi-ar placea sa stiu...; Sunt fericit când...; As vrea sa fiu mai....; Într-o zi sper....
Copiilor li se acorda acelasi timp pentru a da raspunsul potrivit, precum si libertatea de a nu raspunde, daca nu doresc acest lucru.
1. Consta in rezolvarea unui test de creativitate ( prin desen): " Daca as fi...", având urmatoarele sarcini:
Daca as fi o floare, as fi...
Daca as fi un personaj de desene animate, as fi...
- Daca as fi o culoare, as fi...
Daca as fi o jucarie, as fi ...
La sfârsitul testului, câtiva copii vor motiva alegerile facute.
La sfarsitul activitatii, se va aprecia modul in care copiii au raspuns, felul in care ei s-au comportat in timpul activitatii.
Metode: conversatia, exercitiul, elemente de joc
Evaluare: apreciere verbala
Metode: conversatia, explicatia, exercitiul oral,
Problematizarea
Evaluare: continua (prin aprecierea raspunsurilor copiilor);
- problematizarea; explicatia;
- planse;
- frontala;
Metode: explicatia, exercitiul grafic, problematizarea
Evaluare:
Evaluare: evaluare grafica- fisa de munca independenta, apreciere verbala.
|
si ma numesc:
Daca as fi o culoare, as fi...
Daca as fi jucarie, as fi ...
DACĂ As FI.
|