ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: PREGǍTITOARE(nivel 5-7 ani)
CATEGORIA ACTIVITATII Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: - joc didactic prin folosirea metodei interactive de grup "Schimba partenerul'
TEMA ACTIVITATII: "Raspunde repede si bine"
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITA 838h78i TII: - consolidarea deprinderii de a desparti cuvintele in silabe si silabele in sunete; de a alcatui propozitii corecte din punct de vedere gramatical; de a utiliza cuvinte in contexte diferite;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa se imparta copiii in 2 grupe egale care se aseaza in 2 cercuri concentrice, pe scaunele;
sa formeze pereche cu fiecare coleg din grupa, rezolvand problema propusa spre rezolvare;
sa identifice sunetul cu care incepe cuvantul dat;
sa desparta in silabe;
sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
sa gaseasca sinonimele si antonimele cuvintelor;
sa gaseasca cuvinte care incep cu sunetul precizat;
sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, dialogul, demonstratia, metoda "schimba partenerul", generalizarea;
MIJLOACE DE INVATAMANT: simboluri ale unor cuvinte, litere pentru constituirea perechilor;
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
&Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE INSTRUMENTEINDICATORI |
1.CAPTAREA ATENTIEI |
- se pregateste sala de clasa apare elementul surpriza:ursuletul din padure |
Copiii sunt asezati pe scaunele, sub forma de semicerc. In timp ce educatoarea pregateste copiii pentru activitate, apare elementul surpriza: un ursulet care este suparat pentru ca el locuieste in padure si nu stie sa vorbeasca. Aduce un cosulet cu diferite jetoane cu imagini si diferite litere. Ii roaga pe copii sa-l primeasca si pe el la activitatea de educarea limbajului si sa se joace cu literele si cu jetoanele, pentru a invata si el sa formuleze cuvinte si propozitii. |
|
2REACTUALI-ZAREA CUNOSTINTE-LOR |
- o scurta discutie despre sunete , silabe , cuvinte |
Educatoarea poarta o scurta conversatie cu copiii despre sunete, silabe, cuvinte si propozitii si intuiesc materialul primit de la ursulet. |
Proba orala: |
3ANUNTA-REA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR PROPUSE |
- se anunta tema si obiectivele propuse |
Copii, noi, astazi, ne vom juca cu cuvinte si sunete, folosind metoda "schimba partenerul". |
|
4.DIRIJAREA INVATARII |
se dau explicatii despre modul de desfasurare al activitatii |
Se imparte colectivul de copii in doua grupe egale care se aseaza in doua cercuri concentrice, pe scaune. In cercul din mijloc sunt asezati copiii care primesc fiecare cate un jeton cu diferite imagini (flori, animale, obiecte de uz personal, fructe, legume, rechizite etc.). In cercul din exterior, isi aleg dintr-un bol litera ce corespunde sunetului cu care incepe cuvantul colegului de joc. Copiii din cercul interior raman permanent pe loc, iar copiii din exterior, la semnalul educatoarei, schimba partenerul si se muta pe scaunul urmator, in sensul acelor de ceasornic. Partenerii se schimba mereu cand se da o noua sarcina de invatare, pana se termina - cand se ajunge la partenerul de la inceput (perechea initiala). |
|
5EVALUAREA ACTIVITATII |
se evalueaza temele realizate |
Cand s-au epuizat sarcinile de invatare si copiii au ajuns la perechea initiala, copiii revin in semicerc si se analizeaza ideile perechilor. Educatoarea noteaza concluziile sau propozitiile si expresiile frumoase in jurnalul grupei. |
Aprecieri verbale |
6INCHEIEREA ACTIVITATII |
se fac aprecieri |
Voi preciza ca jocul "Schimba partenerul" va fi reluat si in alte activitati. Se apreciaza comportamentul copiilor si modul de desfasurare al activitatii. Copiii sunt recompensati. |
|
|