Proiect de activitate
Profesor metodist:
Propunatoare:
Educatoare:
Unitatea de invatamant: Gradinita nr.
Grupa pregatitoare
Tema: Primavara
Subtema: Flori de primavara
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Joc didactic - Buchetele de flori
Tipul activitatii: de verificare - consolidare
Durata: 35 min.
Scopul: Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.
Repere: Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral participand la activitatea de baza in calitate de vorbitor si de auditor.
Obiective operationale
- Sa recunoasca global doua sau mai multe flori care alcatuiesc buchetul de flori;
- Sa faca legatura intre cuvintele pronuntate oral si imaginile la care acestea se 444f58e refera;
- Sa alcatuiasca propozitii simple / dezvoltate despre flori in care sa includa cuvantul dat ("zambila")etc
- Sa identifice florile pe baza descrierii verbale a insusirilor caracteristice, sa completeze propozitia cu cuvantul potrivit;
- Sa fie capabil sa creeze el insusi (cu ajutor) structuri verbale prin utilizarea unui limbaj corect din punct de vedere gramatical.
Strategii didactice
Metode - joc didactic
- conversatia
- demonstratia
- problematizarea
Mijloace de invatamant - jetoane cu flori de primavara
- versuri
- bagheta magica
- zana florilor
Procedee - comunicare
- verbalizare
Elemente de joc - ghicirea
- aplauze
- zana florilor
Bibliografie: Programa instructiv educativa
florilor
Introducere in activitate
Durata: 3 min.
Pregatirea afectiva
Se aud batai in usa. Intra o fetita care este Zana florilor si spune:
"Eu sunt Zana florilor
Si am venit cu drag la voi
Sa va aduc flori frumoase
Ca sa va inveselesc
Si-am venit la gradinita
Ca sa ma joc cu voi."
Propunatoarea spune:"Poftiti luati loc! Dar ce ne-ai adus?"
Zana spune:"V-am adus multe buchete de flori!"
Propunatoarea spune:"Hai, sa le asezam in vaza!"
Copiii asculta indicatiile propunatoarei si intuiesc materialul!
Observatia
Conversatia
Explicatia
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
Durata:5 min.
Ne vom juca jocul:"Bughetele de flori"
Zana a pregatit si o surpriza pentru cei care formeaza propozitii si compun ghicitori.
Algoritmul jocului:
Pe masa se afla un cos ce contine jetoane cu flori.
Se recita versurile: "Bagheta fermecata
Il va atinge indata,
Pe cel ce se gandeste
Si propozitii alcatuieste!"
Propunatoarea atinge cu bagheta un copil. Copilul atins cu bagheta va venii si va extrage din cos un jeton. Va denumii imaginea de pe jeton si va forma o propozitie cu floarea reprezentata pe jeton. Raspunsul corect este aplaudat.
Copiii sunt atenti pentru a intelege ce au de facut mai departe.
Explicatia
Bagheta magica
Jetoane
Nr.
Crt.
Evenimentul didactic
Detalierea etapelor si a continutului
Dominante vizate
Strategii didactice
Evaluare
Metode
Mijloace
Asigurarea transferului de cunostiinte
Durata: 2 min.
Jocul de proba:
Se va cere unui copil sa recunoasca imaginea de pe jeton si sa formuleze o propozitie.
"Si acum incepem jocul!"
Exercitiul verbal
Consolidarea deprinderilor verbale
Durata: 20 min.
Desfasurarea propriu-zisa a jocului:
Se da semnalul de incepere a jocului. Propunatoarea va atinge pe umar, un copil, folosind versurile:"Bagheta fermecata
Il va atinge indata,
Pe cel ce gandeste
Si propozitia alcatuieste!", se extrage din cosulet un jeton cu imaginea unei flori, o denumeste, apoi formeaza o propozitie, folosindu-se de cunostiintele pe care le are. Ceialalti copii vor completa raspunsul in versuri despre acea floare.
Propunatoarea ii intreaba:"Stie cineva cateva versuri despre panseluta?" - "Floricica catifelata
Seamana cu-n chip de fata."
"Dar despre liliac?" - "Primavara cand se-arata
Prin gradini apar deodata
Ciorchini albi si albastrui
Din stelute mii si mii."
"Dar despre ghiocel?" - "Voinicel cu haina alba
Iese primul din zapada!"
Varianta I - Ne vom juca si altfel
Regula jocului: copilul atins pe umar cu bagheta magica, completeaza cuvantul care lipseste din propozitie si apoi formeaza singur o propozitie pornind de la cuvantul pe care l-a descoperit.
Propozitii: 1.Ghiocelul se culege.(din gradina)
2.Dimineata copiii se duc..(la gradinita)
Exercitiul verbal
Jetoane
Nr.
Crt.
Evenimentul didactic
Detalierea etapelor si a continutului
Dominante vizate
Strategii didactice
Evaluare
Metode
Mijloace
3.Vestitorul primaverii este . (ghiocelul)
4. Primavara, pomii .(infloresc)
5. Cine stropeste florile? (gradinarul)
6. Floarea are petale de culoare. (rosie)
7. Fluturasii . din floare in floare. (zboara)
Varianta a II-a
Pentru ca veti merge la scoala cat de curand, m-am gandit sa va pun la incercare. Vom compune ghicitori!
Propunatoarea compune o ghicitoare, apoi ii lasa pe copii sa compuna si ei, cu sau fara ajutor!
"A iesit un ghiocel
Scuturand din (clopotel)"
"Cupe albe, sangerii
Parc-ar fi niste.(faclii)" - laleaua
"Margeluse parfumate
Printre frunze (insirate)" - lacramioare
Copiii participa activ la joc.
Explicatia
Exercitiul
Fixarea
Evaluarea performantelor
Durata: 3 min.
Zana florilor face aprecieri si se impart stimulente. Propunatoarea, la randul ei, ii apreciaza pe copii
stimulente
|